Axis History Forum

This is an apolitical forum for discussions on the Axis nations and related topics hosted by Marcus Wendel's Axis History Factbook in cooperation with Michael Miller's Axis Biographical Research, Christoph Awender's WW2 day by dayand Christian Ankerstjerne’s Panzerworld.

Skip to content

If you found the forum useful please consider supporting us. You can also support us by buying books through the AHF Bookstore.

NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government.
Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 28 Jan 2013 17:03

-Here is a new Oberebereichsleiter der NSDAP for your reading pleasure! Dr. Prof. Heinrich Hunke was OBerL. der NSDAP als GAL der NSDAP as of (October 31, 1943). He was also Ministerialdirektor im RMfVuP at the same time.

-Dr. Prof. Heinrich Hunke- (on October 31, 1943)- was OBerL der NSDAP als GAL der NSDAP

-("Der Grossdeutsche Reichstag, 1943", p. 252)

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 04 Feb 2013 00:53

-Here is 2 neue Oberbereichsleitern for your viewing pleasure!!!

-Ernst Nussbruch- (on January 30, 1943)- held rank of OBerL der NSDAP

-Otto Wienecke- (on January 30, 1943)- held rank of OBerL der NSDAP als KrL der NSDAP

-("Das Goldene Parteiabzeichen.....", p. 80 & p. 90)

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby lagace59400 on 08 Feb 2013 21:59

update list please thank you for great job
lagace59400
Member
France
 
Posts: 15
Joined: 04 Sep 2012 14:23

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 11 Feb 2013 19:11

-Here a some new additions!

-Otto Schmidtko- (on January 30, 1943)- was OBerL als KrL der NSDAP

-Dr. Robert Schmied- (on January 30, 1943)- was BerL als Gauwirtschaftsberater

-("Das Goldene Parteiabzeichen....", p. 85)


-Otto Christandl- (on October 31, 1943)- was BerL als KrL der NSDAP

-Hermann Reisinger- (on October 31, 1943)- was BerL als KrL der NSDAP

-Ernst Huber- (on October 31, 1943)- was OBerL als RAL der NSDAP in der Hauptschulungsamt der ROL

-Paul Skoda- (on October 31, 1943)- was OBerL als KrL der NSDAP

-Johannes Ehrhard Bochmann- (on October 31, 1943)- was OBerL als KrL der NSDAP

-("Der Grossdeutsche Reichstag", p. 94, 176, 250, 392, 162)

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby seekwhence on 27 Feb 2013 20:22

Does anyone know who was the Kreis Bereichsleiter for the city of Regensburg during the period 1941-43?
Thanks in advance!

seekwhence
seekwhence
Member
United States
 
Posts: 11
Joined: 17 Jun 2002 06:11
Location: Near Gettysburg, PA

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 05 Mar 2013 08:11

Add Bereichsleiter Klaus Mahnert and Bereichsleiter Hans Ploner.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 07 Mar 2013 12:39

Add Oberbereichsleiter Matthäus Mittermair.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 10 Mar 2013 11:18

Add Oberbereichsleiter Rudolf Irkowsky and Bereichsleiter Mag. pharm. Fritz Reithofer.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 25 Mar 2013 08:54

Add Bereichsleiter Oskar Zschake-Papsdorf.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 15 Apr 2013 13:12

Pitino wrote:-August Schmöller


Appointed on November 9, 1942.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov on 16 Apr 2013 11:21

Add Oberbereichsleiter Franz Stadlbauer and Bereichsleiter Karl Wiesmayr.

Regards,
Igor
Igor Karpov
Forum Staff
Latvia
 
Posts: 1949
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 18 May 2013 14:00

-Here is a few new names for the list!!!

-Karl Kowarik-- (in 1943)- was BerL als KrL (Wien)

-Willy Becker- (in 1943)- was OBerL als Gauobmann der DAF

-Alfred Preuss- (in 1943)- was BerL als GAL d. NSDAP

-Werner Stiehr- (in 1943)- was OBerL als KrL d. NSDAP

-Richard Preiss- (in 1943)- was OBerL als KrL d. NSDAP

-August Kramer- (in 1943)- was HBerL als GHAL d. NSDAP (Gauorganisationsleiter des Gaues Baden der NSDAP)

-("Der Grossdeutsche Reichstag, 1943")

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 18 May 2013 14:03

Igor Karpov wrote:Add Bereichsleiter Oskar Zschake-Papsdorf.

Regards,
Igor


-He needs to be bumped up!

-Oskar Zschake-Papsdorf- (in 1943)- was OBerL als KrL d. NSDAP

-("Der Grossdeutsche Reichstag, 1943", p. 438)

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino on 06 Jun 2013 16:18

-Here is a new OBerL der NSDAP!!!

-Emil Bannemann- (in 1943)- held rank of OBerL der NSDAP and was GHAL d. NSDAP as Gauobmann d. DAF

-("Der Grossdeutsche Reichstag, 1943", p. 151)

Pitino
Pitino
Member
United States
 
Posts: 1765
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby radevich on 16 Jun 2013 09:11

Igor Karpov wrote:Add Oberbereichsleiter Matthäus Mittermair.

Regards,
Igor


Matthäus MITTERMAIR SS-Nr.2 767 geb. 06.09.1906. NSDAP-Nr.81 835
SS-Sturmbannführer: 30.01.1942
radevich
Member
Belarus
 
Posts: 894
Joined: 31 Jan 2008 12:43
Location: Minsk, Belarus

PreviousNext

Return to NSDAP, other party organizations & Government

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot] and 0 guests