Otto Binge

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
Phil Nix
In memoriam
Posts: 9491
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Otto Binge

Postby Phil Nix » 16 Sep 2007 17:54

This Waffen SS Staf joined the SS quite late in the war considering his SS Nr (4058410).It appears he was a member of the Schupo. Does anyone have his place of birth and any more details prior to August 1943
Phil Nix

Marc Rikmenspoel
Member
Posts: 1131
Joined: 12 Sep 2004 06:44
Location: Denver, Colorado USA

Postby Marc Rikmenspoel » 16 Sep 2007 18:14

Phil, there's a two page biography of Binge in Yerger's Waffen-SS Commanders. Do you not have that work? Binge joined the SS-Polizei Division early in the war, and served there until the autumn of 1943. He then took classes to become a regimental commander, that autumn, before heading the formation staff of the 17. SS-PGD GvB, and then commanding its artillery regiment. Binge then was temporary leader of the division for two stretches during the summer of 1944, before being in an accident and going into the officer reserve of the SS-FHA. He was born May 19, 1895 in Cottbus, and died on June 13, 1982.

User avatar
Greyfinn
Member
Posts: 885
Joined: 22 Mar 2003 08:23
Location: Gdansk

Postby Greyfinn » 16 Sep 2007 18:21

Hi Phil,
Otto Binge (SS # 405 841) was born 19.05.1895 in Cottbus

01.11.1941 SS-Sturmbannführer
05.01.1942 SS-Obersturmbannführer
20.04.1944 SS-Standartenführer der Reserve
Except his post in Division „Gotz von Berlichingen” (as a temporary kommnader) I got any diiferent infos on him
Died 13.06.1982

G

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9491
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Postby Phil Nix » 16 Sep 2007 18:34

Marc Rikmenspoel wrote:Phil, there's a two page biography of Binge in Yerger's Waffen-SS Commanders. Do you not have that work? Binge joined the SS-Polizei Division early in the war, and served there until the autumn of 1943. He then took classes to become a regimental commander, that autumn, before heading the formation staff of the 17. SS-PGD GvB, and then commanding its artillery regiment. Binge then was temporary leader of the division for two stretches during the summer of 1944, before being in an accident and going into the officer reserve of the SS-FHA. He was born May 19, 1895 in Cottbus, and died on June 13, 1982.

I have just come back off holiday and my brain is not yet in gear. I also have his entry in the ORPO rank list so I have answered my own post (partially)
Phil Nix

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9491
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Postby Phil Nix » 17 Sep 2007 12:57

Can any Waffen SS expert let me know who succeeded Binge as Kdr IV Pol Artillerire Regiment and on which date . Approx 1941 or 1942
pHIL nIX


Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests