SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
Mikedc
Member
Posts: 6234
Joined: 05 May 2004 23:13
Location: Netherlands

SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Postby Mikedc » 11 Jan 2007 22:53

Herbert Rautenberg.
Born on 19-1-1908.
Member NSDAP(nr. 33.842).
Member SS(nr. 2.297).
SS-Hauptsturmführer.
From middle 1943 till Spring 1944 he was Lagerführer(he succeeded G.-H. Forster)from the Männeraussenlager Salzgitter-Drütte, a subcamp from KL Neuengamme.
SS-Sturmbannführer der Waffen-SS.
He was also employed within KL Buchenwald.


Who has some more info about this officer???
Mike

User avatar
Jérôme
Member
Posts: 1069
Joined: 19 Jul 2003 08:23
Location: Normandy.

Postby Jérôme » 12 Jan 2007 12:30

Herbert Rautenberg
Stubaf 30.01.45
Birthplace : Berlin
Best
Jérôme

Mikedc
Member
Posts: 6234
Joined: 05 May 2004 23:13
Location: Netherlands

Postby Mikedc » 12 Jan 2007 18:14

Hello Jérôme,

Thank you very much indeed for the extra info on him.
When somebody has some more, hope you wanna share it with us.


Mike

Shane A Beaver
Member
Posts: 648
Joined: 05 Oct 2006 11:48
Location: England

Herbert Rautenberg

Postby Shane A Beaver » 31 Jan 2008 14:38

Yes, I'd like some more information on this man. According to French MacLean (The Camp Men) he was at Dachau in 1937 and Majdanek in 1943, but what were his duties? Others have suggested that he was also at Buchenwald, but in what capacity? MacLean states that he was wounded in 1941, which would suggest a posting at the Front with a Waffen-SS unit. Can anybody throw any light on this? Thanks in advance.

TH Albright
Member
Posts: 345
Joined: 07 Mar 2003 13:37
Location: Arlington, VA

Postby TH Albright » 31 Jan 2008 16:35

Rautenberg

SS-TV Sachsen 1936
SS-TV Oberbayern 1936-1939

SS ErsatzSturmbann Totenkopf 1939-40
SS-TK 6 1940
SS-Totenkopf Inf. Ersatz Btl 2 1940-41 (CO Chef )
SS-GebDiv "Nord" 1941-42 (CO Chef II/SS I.R. 6)
SS-Inf E Btl Nord 1942
WVHA AMT D 1942-43
KL Majdanek 1943 Camp Admin Staff
KL Neuengamme 1943 Camp Admin Staff
Commander Männeraussenlager Salzgitter-Drütte 1943-44

Shane A Beaver
Member
Posts: 648
Joined: 05 Oct 2006 11:48
Location: England

Herbert Rautenberg

Postby Shane A Beaver » 31 Jan 2008 16:53

Only one word - superb!!!

waffen-IDF
Member
Posts: 791
Joined: 14 Feb 2005 16:39
Location: singapore

Re: Herbert Rautenberg

Postby waffen-IDF » 07 Sep 2009 16:59

Shane A Beaver wrote:Yes, I'd like some more information on this man. According to French MacLean (The Camp Men) he was at Dachau in 1937 and Majdanek in 1943, but what were his duties? Others have suggested that he was also at Buchenwald, but in what capacity? MacLean states that he was wounded in 1941, which would suggest a posting at the Front with a Waffen-SS unit. Can anybody throw any light on this? Thanks in advance.


Correct Shane :D

He was WIA 3.8.41 Kokkosalmja Finland as Hstuf(Aktive) Chef, 12./SS-Inf.Rgt.6

SS:2297 Hstuf:5.9.37

User avatar
Georg_S
Member
Posts: 2535
Joined: 08 Dec 2016 12:37
Location: Sweden

Re: SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Postby Georg_S » 07 Oct 2009 08:15

His service in SS-TV "Oberbayern" was following in Nov. 1938
Kpfhr of 8.Kp.
His Zgfhr was
1. Fritz Haas
2. Konrad Füll
3. Siegfried Heinrich

//Georg

ajk74
Member
Posts: 53
Joined: 08 Oct 2002 19:14
Location: MTL, Canada

Re: SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Postby ajk74 » 23 Oct 2014 20:34

Does anyone have any info on his service in the Waffen SS and in late 1944. I can't seem to find much, other than his KZ service.
Thanks!

Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 6919
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Postby Georges JEROME » 23 Oct 2014 22:39

Rautenberg Herbert Born 19.01.1908 study philosophy. From 1924 to 1930 SA From 26/10/1935 to 29/01/1936 served in the Wehrmacht in the 18th Battalion (machine guns) as gefreiter then reserve officer candidate. NSDAP since 01.04.1926 (No party 33 842) and SS from 03.25.1930 (No. 2 297). In October 1934. Served in the 6. SS-Standarte (Berlin). In 1936 join SS-Totenkopf Wachsturmbann "Thuringia". From 12.01.1936 platoon leader to the Totenkopf "Oberbayern" (Dachau ). From 10.07.1937 to 11.20.1940 served with SS-Totenkopf "Brandenburg" deployed (Sachsenhausen) . Transferred to the 6. Totenkopfstandarte. He commanded an SS infantry battalion of the Gebirgsdivision "Nord". From 27.03.1942 to 19.06.1942 served in the staff of the SS Truppenübungsplatz "Debica" (Poland). Then was an instructor in a training battalion in Prag. From 07.07.1942 r. Served in the SS-Wachbataillon "Bohemia-Moravia" (Beneschau). Put at the disposal of the SS-WVHA in Oranienburg on 09.15.1942 . from 06.01.1943 Sent to SS-Verwaltungschule Dachau before to be appointed to KL Lublin . From 06.03.1943 to 15.09.1943 He worked on the staff of the commandant. Moved from Lublin tto Kommandantur KL Neuengamme, leiter Abteilung I combined with the duties of Lagerführer subcamp "Drutt-Watenstedt" (near Hamburg) . He led the liquidation of the camp in 1945. Awarded Iron Cross, Second Class, Black Wound Badge, Gold Medal of the party, the Honorary Ring of Honor sword SS and SS.

Georges

ajk74
Member
Posts: 53
Joined: 08 Oct 2002 19:14
Location: MTL, Canada

Re: SS-Sturmbannführer Herbert Rautenberg

Postby ajk74 » 25 Oct 2014 04:03

Thanks very much!


Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot]