Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
Pena V
Member
Posts: 792
Joined: 21 Feb 2006 19:51
Location: Finland

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Pena V » 28 Dec 2018 17:54

Thank you Ignacio,

One thing about Buchmann. If he was a Bataillon commander in SS-Totenkopf-Standarte 6 the Bataillon must have been the III Bataillon because there is an empty "slot" between Egersdorf and Bredemeier (late Apr 1940 - 05 May 1940).

Regards,

Pena

RolandP
Member
Posts: 445
Joined: 25 Dec 2007 00:00
Location: Germany

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by RolandP » 29 Dec 2018 09:19

Dear Pena,

There is no such „time slot“ within leadership of the IIIrd Btl SS-T.St. 6,

The “Btl. Egersdorf” stayed behind in April 1940 to become part of the 14.SS-T.St., and was substituted by the IInd Btl. of the former SS-Totenkopf-Rekruten-Standarte!!

In the personal file of Buchmann, in the SS-Stammblatt a n d in the “Dienstlaufbahn”, he should have led the SS-T-Inf.Ers.Btl. I Radolfzell until April 16th 1940 and was then transferred to the 6.SS-T.Sta. as “Btl. Kdr.”;

This must be a typing error, take a look at the 5.SS-T.St., 5.5.1940, SS-Ostubaf. Buchmann was mentioned as leader of the II. Btl. (in formation or better “Stamm vorhanden”)…
But unfortunately, there are no other details mentioned in m y file concerning the 5.SS-T.-St.

There was the mentioned “Disziplinarverfahren” concerning some trouble with part of the officers from SS-T-Inf.Ers.Btl. I Radolfzell and their Btl. Kdr. Buchmann, which was cancelled in August 1940.

On July 26th 1940, SS-Stubaf. Buchmann was “z. Zt. Berlin-Spandau, Brunsbüttler Damm 187”!

On August 24th 1940, the “Chef des Hauptamtes SS-Gericht hat dem SS-Stubaf. Buchmann heute die Einstellung des Verfahrens mit mündlicher Begründung eröffnet...“ so Scharfe spoke to Buchman on this day!
So he could not have been in Norway this time!

From a letter from SS-FHA, Kommando der Waffen-SS vom January 13th 1941 to Ergänzungsamt der Waffen-SS: „... SS-Sturmbannführer Buchmann... bisher Kommandantur K.L. Dachau, wird mit sofortiger Wirkung zum Ergänzungsamt der Waffen-SS nach Berlin versetzt.
Der Dienstantritt ist bereits erfolgt...“
So he was in Berlin in Jan. 1941!

In a letter from April 11th 1941, the “Inspekteur der Konzentrationslager – Verwaltung” mentioned Erich Buchmann at first place under the SS-Führer, who “ … empfangen Kriegsbesoldung von der Kriegsbesoldungsstelle beim Inspekteur der Konz. Lager...“

With all the best yours Roland

A letter from the SS-Personalhauptamt from Mai 6th 1941 mentioned: “…SS-Stubaf. Erich Buchmann… ist versetzt m.W.v. 11.2.1941 gem. Schrb. vom 24.3.1941 des Ergänzungsamt der Waffen-SS vom Ergänzungsamt zur Ergänzungsstelle Rhein...“

Regards yours Roland

Pena V
Member
Posts: 792
Joined: 21 Feb 2006 19:51
Location: Finland

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Pena V » 29 Dec 2018 12:52

Roland,

I knew that Egersdorf became the CO of II/SS-Totenkopf-Standarte 14. I just didn't realise that it was the old III/SS-Totenkopf-Standarte 6. Thanks!
Concerning Buchman. My files showed that he was the CO of II/SS-Totenkopf-Standarte 5 from 05 May1940 (we have the same date here) to 12 Sep 1940. He succeeded Willi Bettenhäuser and was also succeeded by Willy Bettenhäuser. If this is a typing error it must also mean that Bettenhäuser was the CO all this time!

Regards,

Pena

RolandP
Member
Posts: 445
Joined: 25 Dec 2007 00:00
Location: Germany

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by RolandP » 29 Dec 2018 13:02

Dear Pena,

I am sorry, the typing error is in the file of Buchmann, he was not send to the 6th, as written, but to 5th SS-T.Sta, where he was listed on May 5th 1940...,
so we don´t have to make up our mind, because he wasn´t in 6.SS-T.Sta any time, but in the 5th... ;)

Regards yours Roland

User avatar
FransN
Member
Posts: 200
Joined: 12 Jul 2016 20:59
Location: The Netherlands

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by FransN » 29 Dec 2018 18:52

Ignacio wrote:
28 Dec 2018 00:12

1) I think that Benner could take over command of the I./SS-I.R. 7 in mid-February 1942 (after 15.02.42), replacing Stubaf. Franz Augsberger when he (Augsberger) assumed command of the SS-I.R. 7 succeeding sick Staf. Kohlroser. Kohlroser was regimental commander on 13.02.42, when recommended for the German Cross in Gold, but fell seriously ill shortly after (February-March 1942). I ignore who took over command of the cadre of III./SS-I.R. 6 after Benner.

Ignacio
Hi Ignacio,

Thanks for your reply (see the quote). However this scenario poses me with some problems with regard to Franz Augsberger. There are several sources that state that Augsberger replaced Hans Scheider as CO of SS-Inf. Rgt. 6 (six):
Charles Trang in his Dictionnaire series: Until 19.07.1942
Kurt Mehner in Die Waffen-SS und Polizei: 10.1941 - 03.1942
Wolfgang Vopersal Archiv (BA-MA Freiburg N756/148): 10.1941 - 16.07.1942

Should this be correct, than who commanded I./Rgt. 7 from 10.1941 until some time in 1942? Benner was still CO of III./Rgt. 6.

Should this be not correct, than who commanded Rgt. 6 from 10.1941 until some time in 1942? Scheider had to serve as temporary divisional CO, replacing Demelhuber (10.1941) until Kleinheisterkamp (04.1942) became the new official divisional CO (a period of almost six months!). Maybe Scheider held dual positions: CO of the division as well as CO of Rgt. 6?

To make things even more confusing, Mark Yerger in his Waffen-SS Commander series says the following about Augsberger:
CO of I./Rgt. 7 10.02.1941 - early 12.1941
CO of Rgt. 7 early 12.1941 - 07.10.1942
So he became CO of Rgt. 7 already in early 12.1941 (and not in February or March of 1942), and Yerger ignores the fact that Franz Schreiber already took over the regiment in May or June 1942.

Do you have any data that can shed light on this problem? Looking forward to your reply!

Best regards,
Frans

Pena V
Member
Posts: 792
Joined: 21 Feb 2006 19:51
Location: Finland

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Pena V » 30 Dec 2018 20:04

Frans,

This might be a bit off-topic (not so much about Bataillons) but I try to summarise the 3 main persons of your post.
1) SS-Generalmajor Demelhuber He was appointed commander of "Nord" 25 May 1941 but he only took command 17 Jun 1941. He was promoted to SS-Generalleutnant 20 Apr 1942 (his last day of actual command) and left Finland soon after that (02 May 1942). If Stdf Scheider took command of "Nord" in Oct 1941 what was Demelhuber doing in Finland after that?
2) Standartenführer Scheider He was the commander of SS-Infanterie-Regiment 6 until 21 Apr 1942 when he took command of "Nord" and since that date Demelhuber was the commander in name only.
3) Obersturmbannführer Augsberger He is the real mystery man. So far I have used Mark Yerger's dates but if they have to be corrected that affects also some dates of other commanders.

As always the names and especially the dates are not confirmed. :?

Pena

User avatar
Georg_S
Forum Staff
Posts: 3447
Joined: 08 Dec 2016 12:37
Location: Sweden

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Georg_S » 30 Dec 2018 21:40

Maybe wrong in this subject - But the IVc of the 11.Regiment between 1944-1945 SS-Hstuf Dr Egbert Baumann SS-Nr 89089 SS-Hstuf on 1.11.42m born 17.10.1909

Best regards
Georg
Waffen-SS, SS-TV, KZ/KL SS-Pz.A.A.
- http://wennallebruderschweigen.blogspot.com/

User avatar
Ignacio
Member
Posts: 279
Joined: 10 Sep 2006 19:14
Location: Madrid, Spain

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Ignacio » 30 Dec 2018 22:00

Hello Pena

Definitively Demelhuber commanded Division "Nord" until 20.04.42, when Kleinheisterkamp succeeded him. But while the new commander was supervising the new units of the Division being formed in Germany, Oberf. Scheider took over command of the units still fighting in Finland (Kampfgruppe SS-Division "Nord") from 21.04.42 to 14.06.42.

During this last period, as commander of SS-Inf.Rgt. 6 Scheider was succeeded by Army Oberstlt. Braun (commander of M.G.Btl. 4, promoted to Oberst on 01.06.42). Scheider had served until then as commander of SS-Inf.Rgt. 6, which is documented (for example, he was wounded as such on 04.11.41).

With effect 15.06.42 the Führungsstab SS-Inf.Rgt. 6 was redesignated Führungsstab Gruppe Braun, and the Führungsstab SS-Inf.Rgt. 7 was redesignated Führungsstab SS-Geb.Jg.Rgt. "Reinhard Heydrich". The Führungsstab Gruppe Braun, no longer an SS but an Army command, became Führungsstab Götz (now under Major Dr. Götz) on 25.06.42.

Scheider was appointed Kommandeur of the SS-Inf.Rgt. "RH" on 04.06.42 while he was leading the Division, becoming effective commander since 15.06.42 (Scheider's Dienstlaufbahn). Nevertheless, it seems that after leading the Division Scheider was sent on leave, and did not take over command of the regiment (replacing Ostubaf. Augsberger) until 17.07.42. SS-Geb.Jg.Rgt. "RH" was shortly after numbered SS-Geb.Jg.Rgt. 6 "RH".

A lot of new documentation had surfaced since Mark wrote his Waffen-SS Commanders series!.

Regards from Madrid

Ignacio

User avatar
FransN
Member
Posts: 200
Joined: 12 Jul 2016 20:59
Location: The Netherlands

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by FransN » 31 Dec 2018 01:11

FransN wrote:
29 Dec 2018 18:52
Ignacio wrote:
28 Dec 2018 00:12

1) I think that Benner could take over command of the I./SS-I.R. 7 in mid-February 1942 (after 15.02.42), replacing Stubaf. Franz Augsberger when he (Augsberger) assumed command of the SS-I.R. 7 succeeding sick Staf. Kohlroser. Kohlroser was regimental commander on 13.02.42, when recommended for the German Cross in Gold, but fell seriously ill shortly after (February-March 1942). I ignore who took over command of the cadre of III./SS-I.R. 6 after Benner.

Ignacio
Hi Ignacio,

Thanks for your reply (see the quote). However this scenario poses me with some problems with regard to Franz Augsberger. There are several sources that state that Augsberger replaced Hans Scheider as CO of SS-Inf. Rgt. 6 (six):
Charles Trang in his Dictionnaire series: Until 19.07.1942
Kurt Mehner in Die Waffen-SS und Polizei: 10.1941 - 03.1942
Wolfgang Vopersal Archiv (BA-MA Freiburg N756/148): 10.1941 - 16.07.1942

Should this be correct, than who commanded I./Rgt. 7 from 10.1941 until some time in 1942? Benner was still CO of III./Rgt. 6.

Should this be not correct, than who commanded Rgt. 6 from 10.1941 until some time in 1942? Scheider had to serve as temporary divisional CO, replacing Demelhuber (10.1941) until Kleinheisterkamp (04.1942) became the new official divisional CO (a period of almost six months!). Maybe Scheider held dual positions: CO of the division as well as CO of Rgt. 6?

To make things even more confusing, Mark Yerger in his Waffen-SS Commander series says the following about Augsberger:
CO of I./Rgt. 7 10.02.1941 - early 12.1941
CO of Rgt. 7 early 12.1941 - 07.10.1942
So he became CO of Rgt. 7 already in early 12.1941 (and not in February or March of 1942), and Yerger ignores the fact that Franz Schreiber already took over the regiment in May or June 1942.

Do you have any data that can shed light on this problem? Looking forward to your reply!

Best regards,
Frans
Hola Ignacio!

Would you please mind reply to my specific questions as far as you can please! That would be highly appreciated. Gracias!

Frans

User avatar
FransN
Member
Posts: 200
Joined: 12 Jul 2016 20:59
Location: The Netherlands

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by FransN » 31 Dec 2018 01:25

Ignacio,
Especially Augsberger appears to be a problem!!!
Frans

User avatar
Ignacio
Member
Posts: 279
Joined: 10 Sep 2006 19:14
Location: Madrid, Spain

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Ignacio » 31 Dec 2018 11:16

Hello Frans

Your sources supporting Augsberger replacing Scheider as Commander of SS-IR 6 seems to be all secondary. The original sources I have (NARA microfilm rolls) support Scheider kept command of the regiment from 20.08.41 to 21.04.42. For example, he is documented as such on 4.11.41 (when wounded), on 13.11.41 (signing a Gefechtsbericht for his regiment) or 25.12.41 (regimental Führerstellenbesetzungsliste). That’s all I can say, I ignore the sources employed by your secondary sources.

As I said in my previous post, probably after a leave Oberf. Scheider took over command of the staff of the SS-Geb.Jg.Rgt. “RH” on 17.07.42 from the hands of Ostubaf. Augsberger (remember that this staff was the old staff of SS-IR 7 led by Augsbeger, who had replaced Kohlroser later than 13.02.42, as already stated in previous posts).

After being replaced by Scheider, it seems that Augsberger stayed attached to the regimental staff as Ia.
On 8.09.42 Scheider gave command of the regiment to Ostubaf. von Obwurzer.
T-354_140 fr 1151_2 cambio mando SS-GJR 6 RH.jpg

Shortly after, on 10.09.42, both officers sign reports for the S-Geb.Jg.Rgt. 6 “RH”, von Obwurzer as Rgts.Fhr. and Augsberger as Ia.
T-354_140 fr 0278_2 Report Augsberger.jpg
T-354_140 fr 0277_2 Report von Obwurzer.jpg

Later on, Ostubaf. Augsberger was given different tasks (see the one reported on 28-09.42), I guess until his transfer from the Division in mid-October 1942.
T-354_140 fr 1200_2.jpg

I hope to have replied now your specific questions.

Happy New Year to all forum members.

Regards from Madrid

Ignacio
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
FransN
Member
Posts: 200
Joined: 12 Jul 2016 20:59
Location: The Netherlands

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by FransN » 31 Dec 2018 13:02

Gracias Ignacio!
Your replies help a lot. Slowly a clearer picture start to crystalize. Thanks!
Prospero Año Nuevo!
Frans

User avatar
Georg_S
Forum Staff
Posts: 3447
Joined: 08 Dec 2016 12:37
Location: Sweden

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Georg_S » 12 Jan 2019 19:34

Ignacio wrote:
19 Dec 2018 00:35
. Stubaf. Karl Grimme led the unit from 20.12.40 to 10.02.41
Are you sure about this? According to His SSO was he part of the SS-Inf.Ers.Btl "Nord" No sign of that he served in the SS-Geb.Jg.Rgt 11 "RH" in his SSO. I Will post what I have on him in a moment.

Best regards
Georg
Waffen-SS, SS-TV, KZ/KL SS-Pz.A.A.
- http://wennallebruderschweigen.blogspot.com/

User avatar
Georg_S
Forum Staff
Posts: 3447
Joined: 08 Dec 2016 12:37
Location: Sweden

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Georg_S » 12 Jan 2019 19:44

Here is what I have on Karl Grimme bord 1890. I have also noticed that in the Fhr.Liste der NARA that he was attacheed to the SS-Nachschub.Btl. 6 Nord, and that his name is "Karl-Franz Grimme" there must a typo as Franz was his middle name and all the files of his SSO it only says Karl Grimme, no trace of the Nachschub.Btl.6 in his SSO.

Best regards
Georg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Waffen-SS, SS-TV, KZ/KL SS-Pz.A.A.
- http://wennallebruderschweigen.blogspot.com/

User avatar
Ignacio
Member
Posts: 279
Joined: 10 Sep 2006 19:14
Location: Madrid, Spain

Re: Bataillon commanders of SS-Gebirgsjäger-Regiment 11

Post by Ignacio » 12 Jan 2019 21:52

Hello Georg

Several documents in his personal file support Grimme led the II./6.SS-Totenkopfstandarte from 20.12.40 to 10.02.41.
IMG_8053_1.jpg
IMG_8054_2.jpg
Regards from Madrid

Ignacio
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”