SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
User avatar
Simon
Member
Posts: 611
Joined: 03 Apr 2002 12:42
Location: Sweden

SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by Simon » 03 Apr 2002 12:51

Looking for information about Gauleiter & SS-Obergruppenführer Hugo Jury.

I need his assignments and a photo if possible (or where to find)..


Dr. Hugo Jury
Born: 13.07.1887
Died: 09.05.1945

Gauleiter Niederdonau 1939-1945
Member of the Reichstag

SS-Obergruppenführer (21.06.1943)
SS-Gruppenführer (9.11.1940)


Regards,
Simon

Heraklit
Member
Posts: 113
Joined: 11 Mar 2002 14:39
Location: Schlaraffenland

Dr. Hugo Jury

Post by Heraklit » 03 Apr 2002 15:56

The following was extracted from Volkslexikon Drittes Reich compiled by Ludwig Peters (the expanded 3rd Edition, 1998):
Jury, Hugo… 1911 Promotion zum Dr. med… Von 1913 bis 1919 als Gemeindearzt in Frankenfels tätig, dann als Fachartz für Tuberkulose in St. Pölten. Am 15.2.1931 trat er in die NSDAP ein… 1932 war er Führer der NSDAP-Fraktion im Gemeinderat. Am 8.1.1934 wurde er wegen seiner politischen Aktivitäten verhaftet und unter anderem im Anhaltelager Wöllersdorf festgehalten. Seine Entlassung erfolgte am 30.7.1936. Danach war er bis 1938 als Stellvertreter des Landesleiters der NSDAP tätig. Am 12.3. 1938 trat er in die SS ein… und erhielt den Dienstrang eines Sturmbannführers. Nach dem Anschluß Österreichs wurde er am 13.3.1938 zum Minister für soziale Verantwortung und zum Stellvertreter von Dr. Seyß-Inquart im volkspolitischen Referat ernannt. Am 20.4.1938 Beförderung zum Standartenführer. Am 21.5.1938 Ernennung zum Gauleiter des Gaues Niederdonau mit Sitz in Wien. Drei Tage später übernahm er die Leistung der Landeshauptmannschaft. Am 25.7.1938 Beförderung zum Oberführer. Im Dezember 1938 wurde er Mitglied des Reichtages. 30.1.1939 Beförderung zum Brigadeführer. Am 15.3.1940 wurde er zum Reichsstatthalter für Niederdonau ernannt. 9.11.1940 Beförderung zum Gruppenführer. Nach der Neuordnung der Reichsverteidigungs-Bezirke erfolgte seine Ernennung zum Reichsverteidigungskommissar für den Gau Niederdonau. Am 21.6.1943 Beförderung zum Obergruppenführer. Nach der deutschen Kapitulation am 8.5.1945 soll er sich erschossen haben.

User avatar
Matt Gibbs
Member
Posts: 2975
Joined: 23 Mar 2002 00:46
Location: United Kingdom

Rough translation for you english reading fellows :)

Post by Matt Gibbs » 03 Apr 2002 22:50

Jury, Hugo. 1911 graduation to Dr. med. From 1913 to 1919 as a municipal physician in Franconia, then as Fachartz for Tuberkulose in St. Poelten until 15.2.1931 H
e moved into the NSDAP in 1932 and was it leader of the NSDAP parliamentary group in the local council.

To 8.1.1934 he was arrested because of his political activities and held among other things in notion stocks Woellersdorf.

His dismissal took place to 30.7.1936.

Afterwards he was active until 1938 as deputies of the national director/conductor of the NSDAP. To 12.3. He was received 1938 into the SS in the service rank of a Sturnbannfuhrer.
After the anchluss of Austria he was appointed to 13.3.1938 the Minister for social responsibility and the deputy by Dr. Seyss Seyss-Inquart in the people-political paper.

To 20.4.1938 promoted to the Stamdartenfuhrer.

To 21.5.1938 appointment as the gau director/conductor gau of the Niederdonau with seat in Vienna.

Three days later he took over the performance of the Leistung der Landeshauptmannschaft.

To 25.7.1938 promoted to Oberfuhrer.

In December 1938 he became member of the Reichstag.

30,1,1939 promoted to Brigadefuhrer.

To 15.3.1940 he was appointed the realm governor for Niederdonau.

9,11,1940 promoted to Gruppenfuhrer.

After the re-organization of the realm defense districts his appointment as the realm defense commissioner for the gau Niederdonau took place.

To 21.6.1943 promoted to the Obergruppenfuhrer.

After the German surrender to 8.5.1945 he is to have shot himself.

Hope it makes sense

Regards

Heraklit
Member
Posts: 113
Joined: 11 Mar 2002 14:39
Location: Schlaraffenland

Translation

Post by Heraklit » 04 Apr 2002 02:01

Greetings Stammführer!
It was very thoughtful of you to translate the above remarks. Your English version contains the essentials.

However I should like to add a few remarks.

Frankenfels was and still is a small town in Austria, southwest of Vienna.

Franconia (in German Franken) is a region in south central Germany (in the state of Bavaria).

Wöllersdorf, Austria was the locale of a concentration camp (Anhaltelager) for political dissidents established during the Dollfuß regime.

Referat as used above was likely a section or department (Dienststelle). Dr. Jury probably served as a cultural-political deputy for Dr. Seyß-Inquart.

Gauleiter was the title of the leader of a Gau.

Realm is a frequently used translation of the word Reich and is nearer in meaning than is Empire, which also is sometimes used. Reich however has connotations lacking in both realm and empire. That is possibly one reason Dritte Reich is usually translated as Third Reich. Dr. Jury was named Reich Defense Commissioner for the Gau of Lower Danube (Niederdonau).

Servus!

User avatar
Michael Miller
Forum Staff
Posts: 7904
Joined: 10 Mar 2002 22:05
Location: California

Gauleiter Dr. med. Hugo Jury

Post by Michael Miller » 04 Apr 2002 03:49

Here is what I have on Dr. Jury:

Best wishes,
~ Mike Miller / A.B.R.


Dr. med. Hugo Jury
Gauleiter / Reichsstatthalter /
SS-Obergruppenführer / Staatsrat / M.d.R.


Born: 13. July 1887 in Mährisch-Rothmühl.
Suicide: 9. May 1945 in Zwettl (by pistol).

NSDAP-Nr.: 410 338
(joined 15. Feb. 1931)
SS-Nr.: 292 777
(Joined 12. Mar. 1938)

Promotions:
SS-Obergruppenführer: 21. Jun. 1943
SS-Gruppenführer: 9. Nov. 1940
SS-Brigadeführer: 30. Jan. 1939
SS-Oberführer: 25. Jul. 1938
SS-Standartenführer: 20. Apr. 1938
SS-Sturmbannführer: 12. Mar. 1938
SS-Mann: 12. Mar. 1938

Career:
Attended Volksschule, then Gymnasium. Studied medicine at the German University in Prague: 1905 - 1911. Military service as one-year volunteer (discharged due to tuberculosis): 1908-1909. Promoted Dr. med.: 31. Oct. 1911. In practice at Brüxer Krankenhaus, then as a ship's doctor for österreichischen Lloyd.. Gemeindearzt (community physician) in Frankenfels: 15. Jan. 1913 - 15. Jan. 1919. Brief military service after World War I. Specialist in tuberculosis, St. Pölten: 15. Jan. 1919 - . NSDAP Faction Leader in the Gemeinderat (community council): 1932 - . Imprisoned with Gauleiter Josef Leopold in the Austrian internment camp Wöllersdorf: 8. Jan. 1934 - 30. Jul. 1936. Landesleiterstellvertreter der NSDAP in Österreich (deputy leader of Nazi Party in Austria): 1936 - 1938. Member of the "Siebener-Kommittes" (Committee of Seven) for the absorption of Austria by Germany: 20. Feb. 1937 - 1938. Minister für sozial Verantwortung (Social Administration), Staatsrat, and Stellvertreter in Seyss-Inquart's cabinet: 13. Mar. 1938 - . Gauleiter of Niederdonau (Lower Danube): 21. May 1938 - 8. May 1945. Leader of the Landeshauptmannschaft, Niederdonau: 24. May 1938 -Member of the Reichstag: 1938 - 8. May 1945. Reichsstatthalter of Niederdonau: 15. Mar. 1940 - 8. May 1945. Joined SS, attached to Staff of SS-Oberabschnitt “Donau”: 12. Mar. 1938 - 1. Jan. 1942. Assigned to Staff, Reichsführer-SS: 1. Jan. 1942 - 8. May 1945. Reichsverteidigungskommissar (Reich Defense Commissioner) of Gau Niederdonau: 16.Nov.1942 - 8. May 1945. Representative of the Reichskommissar für die Festigung Deutschen Volksstums (Himmler) in Reichsgau Niederdonau: 15. Jun. 1943 - 1945. Led a small Volkssturm unit, armed only with carbines and Panzerfäuste, from Jaidhof near Gföhl / Kreis Krems-Land to the north, to hinder the advance of the Soviet Army into the area of Zwettl: 1945.

Decorations & Awards:
Goldenes Parteiabzeichen
Goldenen Ehrenzeichens der Hitler-Jugend: 2. Jul 1941
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Ehrendegen des RF SS
Totenkopfring der SS

Notes:
* Religion: Roman Catholic.
* Married on 17. Jan. 1913 to Karoline Roppert.

User avatar
Simon
Member
Posts: 611
Joined: 03 Apr 2002 12:42
Location: Sweden

Thanks

Post by Simon » 04 Apr 2002 12:00

Thanks alot for the info.. Now I only need to find a photo :wink:

/ Simon

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2146
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by Igor Karpov » 15 Jul 2009 15:59

Dr. Hugo Jury, Baldur von Schirach and Hermann Göring.

Regards,
Igor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
AlifRafikKhan
Member
Posts: 5393
Joined: 15 Sep 2007 19:02
Location: Sukabumi, Indonesia

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by AlifRafikKhan » 24 Mar 2012 11:40

Mike, is he died in 8 or 9 May 1945? Because on your site you listed his death date as 8 May 1945...

Max Williams
Member
Posts: 10043
Joined: 04 Feb 2003 16:57
Location: London

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by Max Williams » 24 Mar 2012 11:47

Jury killed himself during the night of 8th-9th May 1945. Whether it was before or after midnight, nobody knows.
Max.

User avatar
Helge
Member
Posts: 1485
Joined: 12 Jun 2010 07:09
Location: Finland

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by Helge » 24 Mar 2012 12:52

The great German soprano Elisabeth Schwarzkopf was the mistress of SS-Obergruppenführer Hugo Jury

http://www.guardian.co.uk/music/2006/au ... ndworldwar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sota ei päätä kuka on oikeassa, vain sen että kuka on jäljellä.
War does not decide who is right but only those who are left.

User avatar
AlifRafikKhan
Member
Posts: 5393
Joined: 15 Sep 2007 19:02
Location: Sukabumi, Indonesia

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by AlifRafikKhan » 24 Mar 2012 13:01

Thank you Max for clearing the matter... :)

chris44
Member
Posts: 1301
Joined: 24 Apr 2009 11:53
Location: Wien

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by chris44 » 24 Mar 2012 18:45

according to the city archive of Zwettl:

****************************************************************************************************
Gauleiter Dr. Hugo Jury beging in den Morgenstunden (etwa 6 Uhr) des 9. Mai 1945
im Haus Gerungser Straße 10 Selbstmord
*****************************************************************************************************
translatet:
Dr.Hugo Jury shot himself in the morning hours, around 6.00 a.m. on may 9 th, 1945.........

chris44

Max Williams
Member
Posts: 10043
Joined: 04 Feb 2003 16:57
Location: London

Re: SS-Obergruppenführer Hugo Jury

Post by Max Williams » 25 Mar 2012 00:22

chris44 wrote:according to the city archive of Zwettl:

****************************************************************************************************
Gauleiter Dr. Hugo Jury beging in den Morgenstunden (etwa 6 Uhr) des 9. Mai 1945
im Haus Gerungser Straße 10 Selbstmord
*****************************************************************************************************
translatet:
Dr.Hugo Jury shot himself in the morning hours, around 6.00 a.m. on may 9 th, 1945.........

chris44


I had already seen that, but I wouldn't be too quick to accept the timing. I believe witnesses also state that is roughly the time his body was discovered, so it's possible he had been dead several hours.
Max.

Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”