NDH Ministers

Discussions on all aspects of the smaller Axis nations in Europe. Hosted by G. Trifkovic.
User avatar
Steen Ammentorp
Member
Posts: 3139
Joined: 13 Mar 2002 12:48
Location: Denmark

NDH Ministers

Postby Steen Ammentorp » 06 Mar 2007 17:14

Admittedly I haven't searched that much, however does anyone know where to find a list of the NDH Governments with ministers, preferably with exact dates?

Kind Regards
Steen Ammentorp
The Generals of World War II

User avatar
AJK
Member
Posts: 915
Joined: 19 Jun 2002 02:37
Location: Milwaukee, USA

Postby AJK » 06 Mar 2007 19:32

Hi Steen,

This is probably a good place to start:

http://www.vojska.net/eng/world-war-2/i ... overnment/

Best wishes,

AJK

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Mar 2007 21:48

Ministar-predsjednik (Minister-President):
- dr. Ante Pavelic [16.April.1941-2.Sept.1943]
- dr. Nikola Mandic [2.Sept.1943-May.1945]

Ministar-potpredsjednik (Minister-Vice President):
- dr. Osman Kulenovic [16.April.1941-7.October.1941]
- dr. Dzafer Kulenovic [7.October.1941-May.1945]

Ministar-postrojnik - Postrojnik is a unique Ustasa function, a deputy of the Ustasa political party, 2nd only to the Poglavnik. From 1942, the Postrojnik was also a minister of the NDH government:
- dr. Ljudevit Solc [15.April.1942-30.April.1943]
- dr. Lovro Susic [30.April.1943-May.1945]

Ministar-prabiljeznik - another unique Ustasa function, the prabiljeznik was the keeper of the State Seal, and the authority who co-signed legislation:
- dr. Mirko Puk [11.October.1942-11.October.1943]
- dr. Andrija Artukovic [11.October.1943-May.1945]

Ministar-predsjednik Zakonodavnog povjerenstva - a seperate entity within the NDH government, headed by a Minister-President, which drafted and updated state laws. Abolished in 1942:
- dr. Milovan Zanic [16.April.1941-12.February.1942]

to be continued...

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Mar 2007 22:02

Ministar hrvatskog domobranstva/oruzanih snaga (Minister of the Domobranstvo/Armed Forces):
- Slavko Kvaternik [16.April.1941-4.January.1943]
- dr. Ante Pavelic [4.January.1943-2.September.1943]
- Miroslav Navratil [2.September.1943-29.January.1944]
- Ante Vokic [29.January.1944-30.August.1944]
- Nikola Steinfl [30.August.1944-May.1945]

Ministar vanjskih poslova (Minister of Foreign Affairs):
- dr. Ante Pavelic [16.April.1941-9.June.1941]
- dr. Mladen Lorkovic [9.June.1941-23.April.1943]
- dr. Mile Budak [23.April.1943-5.November.1943]
- dr. Stijepo Peric [5.November.1943-29.April.1944]
- dr. Mladen Lorkovic [29.April.1944-5.May.1944]
- dr. Mehmed Alajbegovic [5.May.1944-May 1945]

Ministar unutarnjih poslova (Minister of Internal Affairs):
- dr. Andrija Artukovic [16.April.1941-10.October.1942]
- dr. Ante Niksic [10.October.1942-29.April.1943]
- dr. Andrija Artukovic [30.April.1943-11.October.1943]
- dr. Mladen Lorkovic [11.October.1943-30.August.1944]
- dr. Mato Frkovic [31.August.1944-May 1945]

to be continued...

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Mar 2007 22:12

Ministar pravosudja i bogostovlja (Minister of Justice and Religion):
- dr. Mirko Puk [16.April.1941-10.October.1942]
- dr. Andrija Artukovic [10.October.1942-1.April.1943]
- dr. Jozo Dumandzic [1.April.1943-25.August.1943]
- dr. Pavao Canki [25.August.1943-May.1945]

Ministar nastave/narodne prosvjete (Minister of Education):
- dr. Mile Budak [16.April.1941-2.November.1941]
- prof. Stjepan Ratkovic [2.November.1941-10.October.1942]
- dr. Mile Starcevic [10.October.1942-11.October.1943]
- dr. Julije Makanec [11.October.1943-May.1945]

to be continued...

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 07 Mar 2007 05:31

Ministar obrta, veleobrta i trgovine (for lack of a better translation into English - Minister of the Trades):
- Marijan Simic [30.June.1941-15.October.1941]
- dr. Dragutin Toth [15.October.1941-10.October.1942]
- dr. Josip Cabas [11.October.1942-1.February.1944]
- dr. Vjekoslav Vrancic [3.April.1944-May.1945]

Ministar narodnoga gospodarstva (Minister of the People's Economy):
- dr. Lovro Susic [16.April.1941-30.June.1941]
- dr. Josip Balen [10.October.1942-11.October.1943]

Ministar seljackog gospodarstva (Minister of Farming Economy):
- dr. Jozo Dumandzic [1.July.1941-10.October.1942]
- dr. Stjepan Hefer [11.October.1943-May.1945]

Ministar drzavne riznice (Minister of Finance):
- dr. Vladimir Kosak [1.July.1941-1.April.1943]
- dr. Ante Filipancic (1.April.1943-10.October.1943]
- dr. Dragutin Toth [11.October.1943-May.1945]


to be continued...

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 07 Mar 2007 14:02

Ministar prometa i javnih radova (Minister of Transportation and Public Works):
- dr. Hilmija Beslagic [1.July.1941-11.October.1943]
- Ante Vokic [11.October.1943-30.August.1944]
- dr. Jozo Dumandzic [31.August.1944-May.1945]

Ministar sumarstva i rudarstva (Minister of Forestry and Mining):
- dr. Ivica Frkovic [16.April.1941-10.October.1943]
- dr. Josip Balen [11.October.1943-May.1945]

to be continued...

User avatar
Steen Ammentorp
Member
Posts: 3139
Joined: 13 Mar 2002 12:48
Location: Denmark

Postby Steen Ammentorp » 07 Mar 2007 16:05

@AJK
Thanks – Somehow I missed the top links at that site.

@Allen
Thanks – Your list does however already raise some questions when comparing with the link given by AJK

When looking at the above link we get this list of the Ministers of Home Defence/Armed Forces.

01.06.1941-10.09.1942: Field Marshal Slavko Kvaternik (Minister of Home Defence)
10.09.1942-01.04.1943: General Vilko Begić (Acting Minister of Armed Forces)
01.04.1943-11.10.1943: General Vilko Begić (Acting Minister of Armed Forces)
11.10.1943-01.02.1944: General Miroslav Navratil (Minister of Armed Forces)
01.02.1944-30.08.1944: General Ante Vokić (Minister of Armed Forces)
30.08.1944-00.05.1945: Vice-Admiral Nikola Steinfel (Minister of Armed Forces)

Did Begić first act on behalf of Kvaternik, Pavelic and then Navratil? Otherwise the date doesn't seem to add up.

Btw. When did the name of the ministry change?

Kind Regards
Steen Ammentorp
The Generals of World War II

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Apr 2007 16:06

Continued after a long pause, I apologize for the delay.

Ministar udruzbe (Minister of Integration):
- dr. Jozo Dumandzic [16.April.1941-1.July.1941]
- dr. Lovro Susic [1.July.1941-10.October.1942]

Ministar zdravstva (Minister of Health):
- dr. Mladen Petric [16.April/1941-10.October.1942]

Note the Ministry of Health and Ministry of Integration were amalgamated into a single ministry on October 10, 1942.

Ministar zdravstva i udruzbe (Minister of Health and Integration):
- Janko Tortic [10.October.1942-May.1945]

Ministar skrbi za postradale krajeve (Minister of Supply for War-Ravaged Areas):
- dr. Mehmed Alajbegovic [11.October.1943-5.May.1944]
- dr. Meho Mehicic [5.May.1944-May.1945]

Ministar za oslobodjene krajeve (Minister of Liberated Territories):
- dr. Edo Bulat [11.October.1943-20.May.1944]

Ministri bez lisnice (Ministers without Portfolio):
- dr. Edo Bulat [20.May.1944-May.1945]
- dr. Ivica Frkovic [31.August.1944-May.1945]

Drzavni Ministri (State Ministers):
- dr. Savo Besarovic [11.October.1943-May.1945]
- dr. Zivan Kuvezdic [11.October.1943-May.1945]
- Janko Tortic [2.March.1942-11.October.1942]
- dr. Milovan Zanic [12.February.1942-9.November.1943]

END LIST

List based on research conducted by Mato Rupic, Croatian State Archive, Zagreb; published in the book 'Tko je tko u NDH'. Translations to English by me.

Allen/

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Apr 2007 16:23

Steen Ammentorp wrote:@Allen
Thanks – Your list does however already raise some questions when comparing with the link given by AJK

When looking at the above link we get this list of the Ministers of Home Defence/Armed Forces.

01.06.1941-10.09.1942: Field Marshal Slavko Kvaternik (Minister of Home Defence)
10.09.1942-01.04.1943: General Vilko Begić (Acting Minister of Armed Forces)
01.04.1943-11.10.1943: General Vilko Begić (Acting Minister of Armed Forces)
11.10.1943-01.02.1944: General Miroslav Navratil (Minister of Armed Forces)
01.02.1944-30.08.1944: General Ante Vokić (Minister of Armed Forces)
30.08.1944-00.05.1945: Vice-Admiral Nikola Steinfel (Minister of Armed Forces)

Did Begić first act on behalf of Kvaternik, Pavelic and then Navratil? Otherwise the date doesn't seem to add up.

Btw. When did the name of the ministry change?

Kind Regards
Steen Ammentorp
The Generals of World War II


Hi Steen:

With regards to Kvaternik, he no longer conducted his work as Minister as of September 1942, when his political break-up with Pavelic occured. He left for an extended rest in Slovakia on October 5, 1942, though he officially held the Minister's title until January 4, 1943. I believe that General Begic acted on his behalf until the official resignation. After the resignation, Pavelic named himself Minister of the Domobranstvo, but left the day-to-day operations of the ministry to General Begic who acted on his behalf. Once Navratil was named as the new Minister on September 2, 1943, he needed time to close-off his military attache work at the NDH Embassy in Bucharest, and General Begic continued to act on his behalf until Navratil's arrival in Zagreb.

Best regards,
Allen/

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 06 Apr 2007 17:07

With regards to the NDH defence ministry's official titles, the following applies:

I) Zapovjednistvo cjelokupne vojske, Ministarstvo domobranstva i Zapovjednistvo kopnene vojske (April 11, 1941-August 4, 1941) = [Central Command of the entire Armed Force, Ministry of the Domobranstvo and Central Command of Land Forces]
II) Ministarstvo hrvatskog domobranstva - MINDOM (August 4, 1941-January 30, 1943) = [Ministry of the Croatian Domobranstvo]
III) Ministarstvo oruzanih snaga - MINORS (January 30, 1943-May, 1945) = Ministry of the Armed Forces.

MINORS officially amalgamated the until then separate Ustaska vojnica as of November 20, 1944.

Allen/

crown&glory
Member
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2006 15:55
Location: Croatia

Postby crown&glory » 06 Apr 2007 18:53

Some additions and corrections:

- In the first couple of weeks of NDH several designations were used for its armed forces command, most commonly "Zapovjedničtvo cjelokupne Hrvatske vojske" and "Zapovjedničtvo cjelokupne oružane snage Države Hrvatske". On 19th April 1941 an order was published that established the "Zapovjedničtvo vojske i Ministarstvo hrvatskog domobranstva". The phrase "Zapovjedničtvo vojske" was dropped soon after, probably already in May 1941.

- The title "Ministarstvo hrvatskog domobranstva" was changed to "Ministarstvo domobranstva" on 2nd Nov. 1942.

- MINORS theoretically became the command and administrative authority for the Ustasha Army already on 21st Jan. 1943 when "Ministarstvo domobranstva" was amalgamated with the Ustasha Army Command ("Zapovjedničtvo Ustaške vojnice") into "Ministarstvo oružanih snaga", however the process of the fusion of the two authorities took several months.

All the best,

Crown & Glory

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 07 Apr 2007 16:32

Hello C & G! Thank you for your input; I do, however, have some comments on the information you provided.

crown&glory wrote:- In the first couple of weeks of NDH several designations were used for its armed forces command, most commonly "Zapovjedničtvo cjelokupne Hrvatske vojske" and "Zapovjedničtvo cjelokupne oružane snage Države Hrvatske".


The very first declaration from the new authorities of the NDH regarding the formation of armed forces for the state was on 11.April, 1941, and was signed "Zapovjednistvo kopnenih snaga". This declaration was published in the first edition of the Narodne novine, and was authorized by Slavko Kvaternik.

The Narodne Novine dated 18.April, 1941, signed by General Slavko Stancer, used the title "Zapovjednistvo cjelokupne hrvatske kopnene vojske"

...unfortunately, I have to leave. Will continue later.

Regards,
Allen/

User avatar
Marcus Wendel
Forum Staff
Posts: 30743
Joined: 08 Mar 2002 22:35
Location: Sweden

Postby Marcus Wendel » 08 Apr 2007 10:37

Excellen list!

What was the function of the Drzavni Ministri (State Ministers)?

/Marcus

User avatar
Allen Milcic
Member
Posts: 2669
Joined: 09 Sep 2003 20:29
Location: Canada

Postby Allen Milcic » 08 Apr 2007 18:21

Marcus Wendel wrote:Excellen list!

What was the function of the Drzavni Ministri (State Ministers)?

/Marcus


Hi Marcus:

The organization of the NDH government was complex; State Ministers (Drzavni Ministri) were members of the Government Presidency (Predsjednistvo Vlade). According to Ante Pavelic's declaration issued April 16, 1941 (Odredba o imenovanju Prve Hrvatske Drzavne Vlade Nezavisne Drzave Hrvatske - Declaration naming the First Croatian State Government of the Independent State of Croatia), signed by him as 'Poglavnik' (Leader) of the NDH, the Government (Vlada) is the highest government authority which performs legislative and executive duties. The Government (Vlada) is subject solely to the authority of the Poglavnik, who in his capacity names and removes its members, and it consisted of a Government Presidency (Predsjednistvo Vlade) and individual Ministries. The Government Presidency oversaw all of the inner workings of the governmental structure, including the drafting, passing and enforcement of legislation.

Allen/


Return to “Minor Axis Nations”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot]