NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Pitino
Member
Posts: 1858
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Pitino » 14 Jun 2017 01:43

Igor,

I have a source listing Tiebel with the Dienstleiter rank as early as 1942.

Pitino

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2096
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov » 18 Sep 2017 14:32

Pitino wrote:-Here is a new Oberebereichsleiter der NSDAP for your reading pleasure! Dr. Prof. Heinrich Hunke was OBerL. der NSDAP als GAL der NSDAP as of (October 31, 1943). He was also Ministerialdirektor im RMfVuP at the same time.

-Dr. Prof. Heinrich Hunke- (on October 31, 1943)- was OBerL der NSDAP als GAL der NSDAP

-("Der Grossdeutsche Reichstag, 1943", p. 252)

Pitino


In July 1944 he held the rank of Hauptbereichsleiter der NSDAP.

Regards,
Igor

Nicolas7507
Member
Posts: 160
Joined: 22 Jun 2016 17:53
Location: Germany

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Nicolas7507 » 22 Oct 2017 09:52

May I ask, when you will publish an updated list?

All the Best,
Nicolas

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2096
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov » 12 Nov 2017 11:07

Add Hauptbereichsleiter Maur.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2096
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov » 14 Nov 2017 15:08

Add Oberbereichsleiter Hans Dörfler.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2096
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Postby Igor Karpov » 15 Nov 2017 14:37

Igor Karpov wrote:Add Hauptbereichsleiter Maur


Correction: Not "Maur", but Adolf Mauer who still held the rank of Hauptbereichsleiter in February 1945.

Regards,
Igor


Return to “NSDAP, other party organizations & Government”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot]