SA-Brigadeführer Dr. iur. August Friedrich Jäger

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Researcher
Member
Posts: 851
Joined: 29 Apr 2002 19:21
Location: Nottingham, England

SA-Brigadeführer Dr. iur. August Friedrich Jäger

Post by Researcher » 24 Jan 2003 21:04

Anyone heard of this SS Officer.

My notes have him as President of the Gau Wartheland Govt. 1939-1942.
British authorities agreed to extradite him to Poland on 17 April 1946.

Thanks
Researcher

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9060
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

SA Brif August JÄGER

Post by Georges JEROME » 25 Jan 2003 16:24

Hi

August JÄGER was SA (not SS) Brigadeführer
born on 21.8.87 at Dietz

he serve as Regierungsprasident Posen in Reichsgau Wartheland

dylan
Member
Posts: 1107
Joined: 17 May 2002 17:51
Location: belgie

jager

Post by dylan » 25 Jan 2003 17:39

His trial take place in Poznan.
sentenced to death 21/12/1948
executed 18/6/1949.

best dylan

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2719
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: SS General August Friedrich Jaeger

Post by Igor Karpov » 08 Jan 2022 17:56

August Jäger with Herbert Backe and Arthur Greiser.

Regards,
Igor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9060
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: SS General August Friedrich Jaeger

Post by Georges JEROME » 08 Jan 2022 18:33

nice pic.
son of Pastor Anton Jäger
In 1906 he passed the Abitur at the humanistic grammar school in Wiesbaden .
study law at the Ludwig Maximilians University then Christian-Albrechts-Universität Kiel and was awarded a Dr. iur. PhD.
WW I Oberleutnant
Afterwards he was Staatsanwalt , Landrichter and (from 1921) Landgerichtrat at the Landgericht Wiesbaden .
At the beginning of March 1933 joined the NSDAP and SA.
Leader of the Deutsche Christen of the church district of Groß-Wiesbaden.
June 1933, appointed MinisterialdireKtor to the Preussiche Kultusministerium . Head of the kirchenabteilung
appointed State Commissioner for all regional churches in Prussia for a short period (June 24 to July 14, 1933) ,
He was also Amtswalter für evangelische Kirchenangelegenheiten in der Reichsleitung der NSDAP.
On April 19, 1934, Jäger became Reichswalter "lawyer" of the Deutsche Evangelische Kirche (DEK)
Involved in the integration of the Württemberg and Bavarian regional Landeskirchen but failed on autumn 1934. ,
Return to is officie of Reichswalter DEK and in the Preuss. Kultusministerium on October 26, 1934,
In 1936, Jäger Senatpräsident Kammergericht

in 1939, Stell Chef der Zivilverwaltung in the Warthegau .
Ranked Regierungspräisent like Allgemeine Vertreter Reichstallhater Arthur Greiser.
In the SA ranked on May 20, 1944 SA-Brigadeführer

arrested by the British occupation authorities and extradited to Poland on May 25, 1946.
sentenced to death on December 13, 1948 and executed in Poznan on June 17, 1949 .
Best regards

Georges

Michal78
Member
Posts: 5290
Joined: 16 May 2007 18:39
Location: Slovakia

Re: SA-Brigadeführer Dr. iur. August Friedrich Jäger

Post by Michal78 » 08 Jan 2022 20:11

Nice photo, indeed. Thanks Igor.
Michal

Return to “NSDAP, other party organizations & Government”