Reichsleiter and Meister

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 20 Oct 2009 20:38

-The purpose of this topic is like my Reichsführer or Reich Leaders topic. I am trying to compile a list of the men who held the title of Reichsleiter or Reichsmeister coupled together with whatever area they specialized in. Any help with new titles or dates is greatly appreciated!!! This is what I have:

-1.-Reichsschatzmeister der NSDAP- (Reich Treasury Master of the NSDAP)
-(March 18,1925-May 1945)- Franz Xaver Schwarz

-2.-Reichshandwerksmeister- (Reich Crafts Master)
-(January 26,1934-End of 1936)- Wilhelm Georg Schmidt
-(End of 1936-January 22,1938)- Ferdinand Schramm- (Kommissarischer)
-(January 22,1938-May 1945)- Ferdinand Schramm

-3.-Nationalorganisationleiter der NSDAP- (National Organization Leader of the NSDAP)
-(?-December 1927)- Bruno Heinemann
-(December 1927-June 1932)- Gregor Strasser

-(June 1932)- Office Renamed

-Reichsorganisationleiter der NSDAP- (Reich Organization Leader of the NSDAP)
-(June 1932-December 8,1932)- Gregor Strasser
-(December 1932-May 1945)- Dr. Robert Ley

-4.-Nationalpropagandadirektor der NSDAP- (National Propaganda Director of the NSDAP)
-(1920-November 1923)- Hermann Esser

-(November 1923-1925)- NSDAP Outlawed

-(1925-September 16,1926)- Hermann Esser
-(September 16,1926- End of 1927)- Gregor Strasser
-(End of 1927-April 27,1930)- Adolf Hitler

-(1930)- National Propaganda Directorate was hived off under Fritz Reinhardt's-School for Orators
-(1930)- Hitler also made a new Propaganda Office and renamed it

-Reichspropagandaleiter der NSDAP- (Reich Propaganda Leader of the NSDAP)
-(April 27,1930-May 1,1945)- Josef Goebbels

-5.-Reichsforstmeister- (Reich Forest Master)
-(July 8,1933-April 23,1945)- Hermann Göring

-6.-Reichsjägermeister- (Reich Hunt Master)
-(July 8,1933-April 23,1945)- Hermann Göring

-7.-Reichsschulungsleiter der NSDAP- (Reich Training Leader of the NSDAP)
-(May 7,1933-May 1945)- Otto Gohdes

Pitino
Last edited by Pitino on 25 Oct 2009 18:09, edited 2 times in total.

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reich Leiters and Meisters

Post by Pitino » 21 Oct 2009 17:52

-I have also seen Wilhelm Schmidt listed with the title of Reichsinnungsmeister, but I think it means the same thing as Reichshandwerksmeister. Could someone confirm for me that those two titles mean the same thing. I also changed my above list of Reichshandwerksmeister a bit. Thanks!!!

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 25 Oct 2009 03:30

-I have Otto Gohdes being given the title, Reichsschulungsleiter and I think it was on May 7,1933. I may be wrong with the date. If anyone can confirm or deny Gohdes holding the office of Reichsschulungsleiter then please post your thoughts. I would also like someone to confirm the date for me!!! Here is what I have:

-Reichsschulungsleiter- (Reich Training Leader)
-(May 7,1933-May 1945)- Otto Gohdes

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 27 Oct 2009 22:32

-Can someone confirm for me that Reichszeugmeister and Reichsschatzmeister mean the same thing also confirm for me that Reichsinnungsmeister and Reichshandwerksmeister mean the same thing?

Pitino

User avatar
VJK
Member
Posts: 4664
Joined: 07 Apr 2002 15:50
Location: Riga, Latvia

Re: Reichsleiter and Meister

Post by VJK » 28 Oct 2009 17:19

Hi Pitino,

Reichsschatzleiter - National Treasurer
Reichszeugmeister - National Quartermaster

Deducing from what I’ve been able to find out, the 2 positions were not the same - Franz Xaver Schwarz was Reichsschatzleiter until 1945, whereas Wilhelm Helfer held the position of Reichszeugmeister from May 1941.

Best regards,

VJK

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 28 Oct 2009 19:59

VJK wrote:Hi Pitino,

Reichsschatzleiter - National Treasurer
Reichszeugmeister - National Quartermaster

Deducing from what I’ve been able to find out, the 2 positions were not the same - Franz Xaver Schwarz was Reichsschatzleiter until 1945, whereas Wilhelm Helfer held the position of Reichszeugmeister from May 1941.

Best regards,

VJK
VJK,
-Much appreciation on the info!!! Who was Reichszeugmeister before Helfer? I have seen Richard Büchner listed as Reichshauptamtsleiter, Reichszeugmeister but I am unsure of his tenure or if he was just head of the office for the Reichszeugmeister. Do you know?

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 29 Oct 2009 05:33

VJK,
- I did a little research and the correct list for the post of Reichszeugmeister should go as follows:

-Reichszeugmeister der NSDAP- (Reich Quarter Master of the NSDAP)
-(January 1,1929-January 13,1941)- Richard Büchner- (Died)
-(May 1941-May 1945)- Wilhelm Helfer

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 29 Oct 2009 22:22

-In Otto Gohdes 1936 Reichstag Bio it has him listed as Reichsausbildungsleiter der NSDAP und der DAF. Can anyone explain to me what exactly that Post was and was he the Reichsausbildungsleiter der NSDAP from (1936-1945)?
Thanks!!!

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 31 Oct 2009 01:55

-I am unsure if Otto Gohdes held the title of Reichsschulungsleiter der NSDAP throughout the Nazi era (1933-1945). I know from his 1933 Reichstag Bio that he was appointed Reichsschulungsleiter der NSDAP on May 7, 1933. Then in his 1936 Reichstag Bio he is listed as Reichsausbildungsleiter der NSDAP and I believe that those 2 titles were one in the same. They both mean Reich Training Head. Now, in his 1938 Reichstag Bio he is listed as Reichshauptamtsleiter with no mention of the other 2 titles. It seems as if he lost the Reichsschulungsleiter title before 1938. I know that Friedrich Schmidt headed the Hauptschulungsamt der NSDAP from (May 1,1937-February 4,1942), but was he given the title Reichsschulungsleiter der NSDAP or Reichsausbildungsleiter der NSDAP? Was his predecessor Frauendorfer given the title or was Schmidt's successor given the title. I know Otto Marrenbach succeeded Schmidt, but it was just for a short period of time. So was Marrenbachs successor given the title? I am unsure who Marrenbach's successor was. If anyone can shed light on this confusing matter please do so!!!! Thanks!!!

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 01 Nov 2009 04:27

-I think I have found the correct dates that Bruno Heinemann served as Reichsorganisationleiter der NSDAP!!! He served as Reichsorganisationleiter fro (July 1926-November 27,1927). Does anyone know if someone held the post before him? When was this particular office established? Anyone know? Thanks!!!

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 14 Nov 2009 20:02

-I have found a new Leiter title. Eugen Hadamovsky was given the title of Reichssendeleiter in 1933. I am unsure if he held this title until 1942 or 1943? Also, I do not know if someone replaced him and was given the title as well.? If someone can answer any of these blanks then please do so!!!!

-Reichssendeleiter- (Reich Transmitter Leader) or (Reich Station Manager)
-(1933-1942/1943?)- Eugen Hadamovsky
-(1942/1943-May 1945)- ?

Pitino
Last edited by Pitino on 15 Nov 2009 01:55, edited 1 time in total.

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 15 Nov 2009 01:49

-I can't believe that I have left this one out!!! Max Amann served as Reichspresseleiter der NSDAP during the Nazi era. What I don't know is when he was given the title? I have seen 1931 and 1933, but which is correct? If anyone can verify either of those years then please post it!!!

-Reichspresseleiter der NSDAP- (Reich Press Leader of the NSDAP)
-(? -May 8,1945)- Max Amann

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 15 Nov 2009 12:01

Amann was appointed Reichsleiter der NSDAP für die Presse 2.6.33 - 5.1945 and he was appointed Präsident der Reichspressekammer 15.11.1933 - 15.1.1938 He was succeeded by Otto Dietrich
Phil Nix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 15 Nov 2009 17:13

Phil Nix wrote:Amann was appointed Reichsleiter der NSDAP für die Presse 2.6.33 - 5.1945 and he was appointed Präsident der Reichspressekammer 15.11.1933 - 15.1.1938 He was succeeded by Otto Dietrich
Phil Nix
Phil,
-Thanks for the info, but I am almost positive that Otto Dietrich was never appointed to Prasident der Reichspressekammer. He was appointed Vizeprasident in late 1933 and if I am not mistaken held that post until his dismissal on April 23,1945. Also, I knew Amann was appointed Reichsleiter on June 2,1933, but I have seen where he was given the title Reichspresseleiter der NSDAP in 1931. I wonder if he held the title Reichspresseleiter der NSDAP for 2 years and then on June 2,1933 earning the more distinguished title Reichsleiter der NSDAP fur die Presse?


Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 16 Nov 2009 19:34

-I have found another Leiter title!!!! Hugo Fischer was named Reichsfachschaftsleiter (Reich Advertising Leader) in July 1933, but I don't know if he held the title throughout the NSDAP era (until May 8,1945). Does anyone know the specific date he was named to the Post and how long his tenure was?

Pitino

Return to “NSDAP, other party organizations & Government”