Reichsleiter and Meister

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 31 Dec 2009 02:25

-Does anyone know if their was a title of Reichsbrandmeister (Reich Fire Master) during the Nazi period? If so, who held the title and what was their tenure dates?

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 04 Jan 2010 16:52

-Can anyone verify or debunk that a man named Max Reinhardt held the title of Reichstheaterleiter during the Nazi era?

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 05 Jan 2010 13:07

Max Reinhard (note the spelling) born 1.7.1896 died 8th December 1978 Direktor des Stadtischen Kulturamtes München 1934 - 45 Stellvertretender Leiter des Kommunal Politischen Amtes der Reichsleitung 1933 - 45
PhilNix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 05 Jan 2010 14:04

Phil Nix wrote:Max Reinhard (note the spelling) born 1.7.1896 died 8th December 1978 Direktor des Stadtischen Kulturamtes München 1934 - 45 Stellvertretender Leiter des Kommunal Politischen Amtes der Reichsleitung 1933 - 45
PhilNix
Phil,
-Thanks for the clearification on the spelling of Reinhard!!! Although, I thought Patutschnik was Stellvertreter Leiter der Kommunalpolitik Hauptamt during that period (1933-1945).

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 07 Jan 2010 02:03

-I have found another Leiter title (I think)!!! I have a few sources that list Walter Schuhmann as the Reichsbetriebszellenleiter in (1931). I have not found an end date, but I do know he was suspended from his offices after the "Nigtht of Long Knives" in (1934). I think Schuhmann held his Reichsobmann der NSBO title until (1938) even though he was on suspension since (1934). So if he did hold the Reichsbetriebszellenleiter title then it would stand to reason that he kept it until (1938) as well. If anyone can verify my info or add info on Schuhmann than please do so!!!

-Reichsbetriebszellenleiter- (Reich Factory Cell Leader)
-(?-?-1931-???)- Walter Schuhmann

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 08 Jan 2010 11:48

I have him as;
Leiter der Reichsbetriebszellenabteilung der NS Betrebsorganisation 15.1.31 - 1933 Leiter Hauptabteilung VI (Betreibzellen) der Reichsorganisationsleiter 10.19832 Reichsobmann der NS Betriebsorganisation 1934 Reichsteuhander der Arbeit für Das Wirtschaftgebiet Schlesien 1.3.36 - 45
Phil Nix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 08 Jan 2010 16:39

Phil Nix wrote:I have him as;
Leiter der Reichsbetriebszellenabteilung der NS Betrebsorganisation 15.1.31 - 1933 Leiter Hauptabteilung VI (Betreibzellen) der Reichsorganisationsleiter 10.19832 Reichsobmann der NS Betriebsorganisation 1934 Reichsteuhander der Arbeit für Das Wirtschaftgebiet Schlesien 1.3.36 - 45
Phil Nix
Phil,
-Trying to find the correct info for Schumann is very ellusive due to his dates being all over the place!!!! What I know for sure is the Reichsbetriebszellenabteilung (RBA) was formed (January 15,1931) under Schuhmann. Then the (RBA) was renamed Hauptabteilung VI (Betriebszellen) der ROL in (mid September 1932). Schuhmann's Reichstag bio only lists (1932) for when he became Hauptabteilungsleiter. So I don't know if Schuhmann took over in (mid September 1932) or on the date you listed, (October 19,1932). One would think that he took over in (mid September 1932), but I am definitely not positive on it!!! I have Schuhmann becoming Reichsobmann der NSBO or as his Reichstag bio states, NSBO Leiter der PO der NSDAP in (1933). I can't find a specific date for this appointment but the former NSBO-Leiter, Reinhold Muchow, died on (September 12,1933) so it would have to be after that date. Also, (September 1933) is when Claus Selzner was appointed stellvertreter Reichsobmann so wouldn't Schuhmann have been appointed Reichsobmann in (September 1933) as well. As for an ending date on his Reichsobmann title I have come up with this. Schuhmann was Beurlaubt (leave of absence) in (August 1934) following the "Blood Purge" and in (September 1934) Claus Selzner was appointed Kommissarischer Reichsobmann. Selzner held this title until (1936) when he was appointed Reichsobmann im Hauptamts NSBO. So, I am almost positive Schuhmann served as Reichsobmann from (September 1933- August 1934) and as Beurlaubt Reichsobmann from (August 1934-1936). This time frame corresponds with Schuhmann's appointment to Treuhander der Arbeit on (March 1,1936) which is verified in his Reichstag bio. Are you confused enough!!! If you can correct any of this then please post it!!! The info I really need is when did the Hauptabteilung NSBO become the Hauptamt NSBO? Do you know? Without that info this is how I think my info should play out:

-Walter Schuhmann- (Reichsobmann der NSBO)
-(January 15,1931-mid September 1932)- Leiter der Reichsbetriebszellenabteilung (RBA)
-(mid September 1932)- Hauptabteilungsleiter VI (Betriebszellen) der ROL
-(September 1933-August 1934)- Reichsobmann der NSBO
-(August 1934-1936)- Beurlaubt Reichsobmann der NSBO
-(Mach 1,1936- 1945)-Treuhander der Arbeit
-Reichshauptamtsleiter der NSDAP
-(1943)- Reichshauptstellenleiter der NSDAP

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 10 Jan 2010 12:11

I will have a search for the change from Hauptabteilung to Hauptamt
Phil Nix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 11 Jan 2010 00:36

Phil Nix wrote:I will have a search for the change from Hauptabteilung to Hauptamt
Phil Nix
Phil,
-I know that the first time that I can find Claus Selzner listed as the Leiter des Hauptamtes NSBO is in his (1938) Reichstag bio. His (1936) Reichstag Bio lists Selzner as the Kommissarisher Reichsobmann der NSBO. Finding this answer has really been ellusive to me. I hope that you can help!!!!

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 11 Jan 2010 12:41

Pitino wrote:-Does anyone know if their was a title of Reichsbrandmeister (Reich Fire Master) during the Nazi period? If so, who held the title and what was their tenure dates?

Pitino
I cannot find a Reichsbrandmaster. Fire services came under local administration until 30.1.34 when the Law for Reconstruction of the Reich and this meant that all fire fighting came under Reich Authority The Decree of 17th June 1936 creating a Chief of German Police within the Ministry of the Interior and as a result the Fire Service became part of the Sate Police Administration and In January 1937 an Inspector for Fire Fighting Service was created under SS Gf and Gen Lt der Polizei Dr Johannes Meyer and on the 25.11.1937 an Amt Feuerschutzpolizei (Office for Fire Protection Police) was created under Oberbaurat der Feuerwehr Walter Goldbach
Phil Nix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 11 Jan 2010 15:07

Phil Nix wrote:
Pitino wrote:-Does anyone know if their was a title of Reichsbrandmeister (Reich Fire Master) during the Nazi period? If so, who held the title and what was their tenure dates?

Pitino
I cannot find a Reichsbrandmaster. Fire services came under local administration until 30.1.34 when the Law for Reconstruction of the Reich and this meant that all fire fighting came under Reich Authority The Decree of 17th June 1936 creating a Chief of German Police within the Ministry of the Interior and as a result the Fire Service became part of the Sate Police Administration and In January 1937 an Inspector for Fire Fighting Service was created under SS Gf and Gen Lt der Polizei Dr Johannes Meyer and on the 25.11.1937 an Amt Feuerschutzpolizei (Office for Fire Protection Police) was created under Oberbaurat der Feuerwehr Walter Goldbach
Phil Nix
Phil,
-Thanks for the great background material!!!! Do you know if Dr. Meyer was given a title like, Reichspoizeifuhrer or Reichspolizeileiter?

Pitino

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Phil Nix » 13 Jan 2010 12:21

Pitino wrote:
Phil Nix wrote:
Pitino wrote:-Does anyone know if their was a title of Reichsbrandmeister (Reich Fire Master) during the Nazi period? If so, who held the title and what was their tenure dates?

Pitino
I cannot find a Reichsbrandmaster. Fire services came under local administration until 30.1.34 when the Law for Reconstruction of the Reich and this meant that all fire fighting came under Reich Authority The Decree of 17th June 1936 creating a Chief of German Police within the Ministry of the Interior and as a result the Fire Service became part of the Sate Police Administration and In January 1937 an Inspector for Fire Fighting Service was created under SS Gf and Gen Lt der Polizei Dr Johannes Meyer and on the 25.11.1937 an Amt Feuerschutzpolizei (Office for Fire Protection Police) was created under Oberbaurat der Feuerwehr Walter Goldbach
Phil Nix
Phil,
-Thanks for the great background material!!!! Do you know if Dr. Meyer was given a title like, Reichspoizeifuhrer or Reichspolizeileiter?

Pitino
There is no indication in his file
Phil Nix

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 15 Jan 2010 19:49

-I think my appointment date on page 1 for Franz Schwarz is wrong!!! I have him being apponted to the post of Reichsschatzmeister on (March 18,1925). His Reichstag bio lists him as holding that Post since (February 1925). I think this is what the corrected list should look like:

-Reichsschatzmeister der NSDAP - (Reich Treasurer of the NSDAP)
-(February 27,1925-May 1945)- Franz Xaver Schwarz

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 16 Jan 2010 15:26

-If Richard Buchner left the post of Reichszeugmeister in (January 1941) and Wilhelm Helfer did not take over until (May 1941), then who was filling in from (Jan. 1941-May 1941)? Does anyone out there know the answer?

Pitino

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: Reichsleiter and Meister

Post by Pitino » 24 Jan 2010 19:05

-I have found the specific dates that Eugen Hadamovsky served as Reichssendeleiter!!! Although, I still have not found out if anyone succeeded him in that Post. If he did have a successor I have not been able to find it. If anyone out there can help me out on this I would really appreciate it!!!

-Reichssendeleiter - (Reich Station Manager)
-(July 8,1933-June 12,1942)- Eugen Hadamovsky
-(June 12,1942-May 1945)- ?????

Pitino

Return to “NSDAP, other party organizations & Government”