NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Pitino » 23 Oct 2010 03:34

-I am starting a new NSDAP ranking list!!! This list will cover the NSDAP ranks of Hauptbereichsleiter, Oberbereichsleiter, and Bereichsleiter. If anyone can add to the list, provide more specific appointment dates, or update what I have then please do so. This is what my list looks like as of now:

-(Mid 1939-May 1945)

-Hauptbereichsleiter der NSDAP
-Odilo Globocnik- (Appointed November 9, 1941)
-Horst Dressler-Andress- (Appointed as early as October 1942)
-Otto Ebersdobler
-Dr. Karl Lapper
-Anton Vogt
-Ernst Kothe
-Bruno Walter
-Adolf Schuppel- (Appointed as early as May 15, 1943)- Gauleitung Baden
-Julius Merz
-Walter Gloy
-Hans Zimmermann
-Wilhelm Beyer
-Rudolf Metzner- (Appointed as early as March 6, 1944)
-Hermann Demann
-Hans Dotzler
-Dr. Albert Groll
-Willi Krämer
-Karl Kegel
-Kurt Ernuth
-Albert Gollalbert
-Hans Rogalski- (Held rank in January 1945, but maybe was promoted to Dienstleiter)
-Franz Hermann Woweries
-Hans Ummen
-Dr. Kurt Mayer
-Max Moosbauer
-Philipp Dinkel
-Adolf Schulze- (December 29, 1943)- Suicide
-Wilhelm Zander
-Reinhold Michelfelder- (Appointed as early as September 11, 1944)
-Christian Degenhard
-Werner Studentkowski
-Bruno Dieckelmann
-Albert Urmes
-Paul Harpe
-Robert Thiel
-Dr. Eugen Klett
-Bernhard Ruberg

-Oberbereichsleiter der NSDAP
-Josef Ackermann- (Appointed sometime in 1944)
-Fritz Schwaergerl
-Gerhard Seeger
-Dr. Hugo Rössner
-Rudolf Krause- (Appointed sometime in January 1942)
-Erich Schnaus
-Egon Denz
-Anton Langer
-Paul Bötticher- (Appointed as early as August 1944)
-Gottlieb Pfeiffer
-Otto Born
-Hans Strube
-Heinrich Härtle
-Josef Prokop- (Appointed sometime at the end of January 1942)
-Siegfried Schug- (Appointed sometime in 1943)
-Willi Karl Ernst Münzer
-August Schirmer
-Erich Eftger- (Appointed as early as March 10,1942 and held rank as late as September 1944)
-Dr. Ulrich Gmelin
-Sigismund Freiherr von Bibra
- Fröhling- (PKzl.)
- Kap- (PKzl.)
-Dr. Enke- (PKzl.)
-Dr. Gündel- (PKzl.)
- Döll- (PKzl.)
-Martin Matthiessen
- Knuth- (Ostpreussen)
-Franz Steindl
-Toni Plankensteiner
- Glück- (Adriatisches Küstenland)
-Adolf Gustav Kaufmann
-Karl Springenschmid
-Dr. Fritz Arlt
-Karl Steinacker
-Werner Daitz- (Appointed November 28, 1941 along with Georg Leibbrandt)
-Georg Leibbrandt- (Appointed November 28, 1941 along with Werner Daitz, but may have later been promoted to the rank of Oberdienstleiter der NSDAP)
-Franz Emmer
-Franz Xaver Buchner
-Gerhard Buscher
-Armin Dadieu- (Appointed April 21, 1943)
-Georg Wurster
-Eugen Hund- (Appointed sometime in 1942)
-Karl Schulz
-Hugo Degenhard- (Appointed sometime in 1942)
-Carl Kaess- (Appointed June 30, 1942)
-Erich Uetrecht
-Willi Liebel- (Appointed sometime in 1943)
-Hans Reinerth- (Held rank on January 8, 1943)
-Walther Malletke- (Held rank on January 8, 1943)
- Schümann- (Held rank on May 10, 1943)- RK Den Haag
-Adolf Wittmann
-Otto Walter- PKzl. Liason Office
-Franz Pisceky
-Ernst Horn
-Heinz Lorenz
-Franz Langoth- (Appointed sometime in 1943)
-Werner Blankenburg
-Karl Walter- (Appointed sometime in April 1942)
-Hubertus Hilko Gerdes
-Rudolf Braun
-Bruno Müller-Reinert
-Georg Ay
-Rudolf Habedank
-Heinrich Sellmer
-Fritz Himmerich
-Heinz Eisenlohr
-Curt Horst- (Appointed sometime in 1943)
-Dr. Walther Berckholtz
-Karl Richard Adam
-Hans Führer
-Heinz Holländer
-Karl Frentzel
-Ludwig Adam
-Oskar Heymann
-Dr. Oskar Libbach
-Konrad Mehle
-Richard Ohling- (Maybe promoted to Hauptbereichsleiter)
-Paul Pleiger
-Henry Esp
-Dr. Emil Ehrich
-Dr. Walter Wrede
-Carlo Otte
-Karl Scholze- (Appointed sometime in 1943)
-Ernst Wulff
-Kurt Martius
-Benedict Kuner
-Gustav-Adolf Schulte-Schomburg
-Martin Neuberg
-Franz Schmidt
-Dr. Adolf Kolb
-Karl Martin
-Johannes Puth
-Curt Stahl
-Heinz Kobusch
- Kastein
-Alfons Wölpl
- Westphal
-Wilhelm Dietrich Rosenbaum
-Wilhelm Löbsack
-Ludwig Klemme
-Paul Neumann
-Hans Hellermann
- Henze
-Fritz Weibezahn
-Dr. L. Seebald
-Dr. Franz Mayrhofer
- Hackl
-Karl Fink
-Paul Eckhardt
-Bernhard Payr- (Held rank as late as November 1944)
-Reinhard Schoen
-Hermann Bodinus
-Dr. Gerhard von Mende
-Wilfried Bade
-Kurt Parbel
-Fritz Hube
-Werner Lass

-Bereichsleiter der NSDAP
-Helmut Lennartz- (Appointed November 9, 1942)
-Karl Mackensen- (Appointed November 26, 1942)
-Robert Scholz- (Held rank on January 30, 1943)
-Gerhard Utikal- (Held rank as early as 1941 and as late as November 1944)
-Rudolf Stengel- (Held rank on June 8, 1943)
-Henry Picker- (Appointed as early as March 19, 1942)
-Florian Musil
-Albert Roth
-Dr. August Hallermann
-Jacob Hugo Heinrich Adami
-Oskar Blumental
-Thilo Keitel
-Egon Leuschner
-Heinrich Schnurbusch
-Bodo Stahr
-Werner Kalz- (Appointed as early as sometime in 1942)
-Karl Paulsen
-Josef Muller
-Dr. Richard Mülle
-Karl Berchhold
-Kurt Kramer
-Dr. Herbert Gerigk- (Appointed as early as 1943)
-Werner Köppen- (Held rank as late as January 1945)
-Fritz Emil Irrgang
-Otto Iffland
-Dr. Arnold Brügmann
-Dr. Josef Drechsel
-Erwin Lindau
-Siegfried Nickel- (Appointed April 20, 1943)
-Robert Bergmann- (Appointed sometime in 1942)
-Johann Deininger
-Hans Severus Ziegler
-Rudolf Klostermann
-Dr. Geissler- (PKzl.)
- Knöpfel- (PKzl.)
-Dr. Schmidt-Römer- (PKzl.)
-Willi Parchmann- (May 13,1943)- Died
-Dr. Hans von Borcke
-Peter Hütgens
-Dr. Otto Dageförde- (Appointed as early as February 19, 1943)
-Bruno Scharno- (Appointed sometime in 1943)
-Adolf Hergenröder
-Kurt Ollesch
-Karl Holweger
- Bromhoudt
-Josef Schneider-Franke
-Hermann Köhler
-Dr. Strobel
-Hans Georg Otto
-Dr. Kurt Grässner
-Paul Rosemann
-Daniel Ernst Schäfer
-Hermann Knapp
-Carl Zander
-Otto Schmidt
-Otto Schneider
-Kurt Schössler
-Wilhelm Bergl

Pitino
Last edited by Pitino on 23 Oct 2010 14:16, edited 11 times in total.

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:17

Pitino wrote:-Schuppel- (Appointed as early as May 15, 1943)- Gauleitung Baden
His name was Adolf.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:18

Add Hauptbereichsleiter Robert Thiel and Hauptbereichsleiter Dr. Eugen Klett.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:28

Add Oberbereichsleiter Benedict Kuner, Oberbereichsleiter Gustav-Adolf Schulte-Schomburg and Oberbereichsleiter Martin Neuburg.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:36

Add Oberbereichsleiter Franz Schmidt, Oberbereichsleiter Dr. Adolf Kolb and Bereichsleiter Adolf Hergenröder.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:44

Add Hauptbereichsleiter Bernhard Ruberg, Oberbereichsleiter Karl Martin and Oberbereichsleiter Johannes Puth.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 11:50

Add Oberbereichsleiter Kurt Martius, Oberbereichsleiter Curt Stahl and Oberbereichsleiter Heinz Kobusch.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:02

Add Oberbereichsleiter Kastein, Bereichsleiter Kurt Ollesch and Bereichsleiter Karl Holweger.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:11

Add Oberbereichsleiter Alfons Wölpl, Oberbereichsleiter Westphal and Oberbereichsleiter Wilhelm Dietrich Rosenbaum.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:24

Add Oberbereichsleiter Wilhelm Löbsack, Bereichsleiter Bromhoudt and Bereichsleiter Josef Schneider-Franke.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:26

Add Oberbereichsleiter Ludwig Klemme, Oberbereichsleiter Paul Neumann and Oberbereichsleiter Walter Hebenbrock.

Regards,
Igor

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:37

Add Oberbereichsleiter Hans Hellermann, Bereichsleiter Hermann Köhler and Bereichsleiter Dr. Strobel.

Regards,
Igor

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Pitino » 23 Oct 2010 12:46

Igor,
-Much appreciation on the new additions to my list!!!! I have already added them to my list. You don't have any appointment dates do you? Thanks again and feel free to add to my list at anytime!!!!


Pitino

Igor Karpov
Host - ABR sections
Posts: 2198
Joined: 17 Dec 2008 17:21

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Igor Karpov » 23 Oct 2010 12:48

Add Oberbereichsleiter Henze, Oberbereichsleiter Fritz Weibezahn and Bereichsleiter Hans Georg Otto.

Regards,
Igor

Pitino
Member
Posts: 1859
Joined: 24 Dec 2008 08:58
Location: Elizabethtown, Kentucky

Re: NSDAP Rank Holders 2: Bereichsleiter-Hauptbereichsleiter

Post by Pitino » 23 Oct 2010 12:49

Igor Karpov wrote:Add Oberbereichsleiter Ludwig Klemme, Oberbereichsleiter Paul Neumann and Oberbereichsleiter Walter Hebenbrock.

Regards,
Igor
Igor,
-I have Walter Hebenbrock listed as Oberbefehlsleiter der NSDAP on my first list!!! Is that not correct? Do I need to move him from Oberbefehlsleiter to Oberbereichsleiter?

Pitino

Return to “NSDAP, other party organizations & Government”