Reichsleiter Grimm's SS file (Mike Miller)

Discussions on all aspects of the NSDAP, the other party organizations and the government. Hosted by Michael Miller & Igor Karpov.
Mark Costa
Member
Posts: 2360
Joined: 26 Jul 2002 17:41
Location: USA

Reichsleiter Grimm's SS file (Mike Miller)

Post by Mark Costa » 29 Jul 2002 17:40

Dear Mike: A while back on Feldgrau, you advised me that you had a copy of Grimm's SS file. How can I go about getting myself a copy from the NA ??? And how much does that usually cost ???

Thanks.

Best Regards,
Mark Costa

User avatar
Michael Miller
Forum Staff
Posts: 8065
Joined: 10 Mar 2002 22:05
Location: California

Reichsleiter / SS-Gruppenführer Wilhelm Grimm...

Post by Michael Miller » 31 Jul 2002 04:35

Hi, Mark.

I have never purchased a roll of microfilm from NARA, but I do know that you can get one for $34.00 from NARA II in College Park, MD.

Here is their address:

National Archives
8601 Adelphi Rd.
College Park, MD 20740

Strongly recommend a pilgrimmage there- the place is a veritable Mecca for a WW II-obsessed misfit like myself.

I do not have Grimm's entire file, just some photocopies I made from it when I visited NARA II last August.

Here is the information I currently have on him. This, with illustrations, will appear in my forthcoming book on RF-SS through SS-Gruf. (A - M).

Hope this helps you somewhat.

Best wishes,
~ Mike Miller / ABR



Wilhelm Grimm
Reichsleiter /
SS-Gruppenführer
und Generalleutnant der Polizei /
Hauptmann der Reserve /
M.d.R. / Gauleiter a.D.


Born: 31. December 1889 in Hof an der Saale / Franken / Bayern.
Killed: 21. July 1944; in auto accident near Coswig / Anhalt; buried in Schliersee, 26. Jul. 1944.

NSDAP-Nr.: 10 134
(joined 1922; left, then rejoined with same Nr., 27. Feb. 1925)
SS-Nr.: 199 823
(joined 16. Oct. 1933)

Promotions:
Generalleutnant der Polizei: 1. Jul. 1944
Hauptmann d.R. z.V.: 1. Aug. 1942
SS-Gruppenführer: 27. Jan. 1934
SS-Brigadeführer: 24. Dec. 1933
SS-Oberführer: 16. Oct. 1933
Leutnant a.D.: Oct. 1919
Bezirksfeldwebel: 1917

Career:
Attended the Unteroffizierschule at Fürstenfeldbruck / Oberbayern: 1906 - 1909. Assigned to 2.Kompanie / 14.bayerischen Infanterie-Regiment (Nürnberg): 1909- 1911. Assigned to Linienkommandantur K II (Nürnberg): 1912. Assigned to 5.Bayerischen Infanterie-Division: 1913 - 1914. Assigned to Staff, 5.Bayerischen Infanterie-Division: 6. Aug. 1914 - 6. Aug. 1917. Frontline service: 5. Aug. 1914 - 6. Aug. 1917. Bezirksfeldwebel assigned to Bezirkskommando Ansbach: 1917 -. Discharged as Leutnant a.D.: 31. Oct. 1919. Assigned to Versorgungsamt (Welfare Office), Ansbach as Obersekretär: 1. Apr. 1920. Member of the "Deutschen Werkgemeinschaft": 1920 - . Member, of the Deutschsozialistischen Partei (D.S.P.), working with Julius Streicher: 1921- 1922. Ortsgruppenleiter of the NSDAP in Ansbach: 1922 -. Kreisleiter of Kreis Ansbach / Gau Franken of the NSDAP: 1926 - 1928(?). Promoted Verwaltungsinspektor: 1. Apr. 1927. Member of the Bavarian Landtag (NSDAP Faction): 1928 -. Gauleiter of (Unter-)Gau Mittelfranken: 3. Sep. 1928 - 1929. Stellvertreter Gauleiter of Gau Franken (under Gauleiter Julius Streicher): 1929 - 1932. Beisitzer (Associate Judge) of the Untersuchungs- und Schlichtungsausschuß der NSDAP (USCHLA; Committees for Examination and Judgment): Jan. 1932 - 1933. Reichsleiter and Chairman of the II.Kammer (Second Chamber) of the Oberstes Parteigericht (Supreme Party Court): Jun. 1932 - 21. Jul. 1944. Member of the Reichstag (Wahlkreis 26 [Franken]): 5. Mar. 1933 - 21. Jul. 1944. Ehrenführer of SS-Gruppe (later SS-Oberabschnitt) “Süd”: 16. Oct. 1933 - 1. Apr. 1936. Promoted Verwaltungsoberinspektor: Feb. 1934. Assigned to Staff, Reichsführer-SS.: 1. Apr. 1936 - 21. Jul. 1944. Army Service (Hauptmann in a Sicherungs-Regiment, Russian Front): Aug. 1941 - (?.?.?)

Decorations & Awards:
1939 Eisernes Kreuz I. Klasse: 8. Feb. 1942
1939 Spange zum 1914 Eisernes Kreuz II. Klasse: 6. May 1942
1914 Eisernes Kreuz II. Klasse
KriegsverdienstKreuz II. Klasse mit Schwertern: 3. Jul. 1942
Prinzregent-Luitpold-Medaille (WW I)
Bayerische Militär-Verdienst-Kreuz I. Klasse mit Krone und Schwertern
(WW I)
Dienstauszeichnung II. Klasse (WW I)
Infanterie-Sturmabzeichen: 1. Jul. 1943
Medaille “Winterschlacht im Osten 1941/42”: 16. Sep. 1942
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Goldenes Parteiabzeichen
Dienstauszeichnungen der NSDAP in Gold, Silber und Bronz
SS-Dienstauszeichnungen
Treudienst-Ehrenzeichen in Silber
Deutsche Olympia-Ehrenzeichen I. Klasse
Ehrendegen des RF SS
Totenkopfring der SS
Ehrenwinkel für Altekämpfer
Knight’s Cross of the Order of Merit (Hungary): July 1943

Notes:
* Married on 12. Feb. 1916 to Eugenie Buheitel (born 17. May 1892 in Nürnberg; NSDAP-Nr. 598 188; Member of NS-Frauenschaft and NSV). One son (born 13. Feb. 1922).
* 30% disabled in World War I.

Mark Costa
Member
Posts: 2360
Joined: 26 Jul 2002 17:41
Location: USA

Thanks Mike

Post by Mark Costa » 31 Jul 2002 12:36

Mike -- Thanks for the help. I too have visited the NA but its been many years. The last time, I went through the Hoffman photo albums. It was unbelievable the amount of photos that have never been released. Looking forward to your book. Obergruppenfuhrers is one of my main interests. Who will be publishing it ?? And when ??? I wait with anticipation.

Best Regards,

Mark

Return to “NSDAP, other party organizations & Government”