Police Unit Commanders 1

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
David Thompson
Forum Staff
Posts: 23177
Joined: 20 Jul 2002 19:52
Location: USA

Police Unit Commanders 1

Post by David Thompson » 25 Nov 2002 22:29

Does anyone have any additional information on these folks?

Anhalt, Guenther (1906-1945) [SS-Standartenführer (W-SS)] -- Kdr. SS-Pol.Rgt. 2/Kampfgruppe "von Gottberg" Sept 1943-Jun 1944 [note participation of SS 2nd Police Regiment in war crimes involving mass murders of Russian civilians in anti-partisan operations in the areas of Lepel, Kojdanow-Naliboki, Bejomel-Dokschyze and on the route to Minsk 20 Oct 1942-26 Apr 1944 (LG/BG Rostock 640207; Ob. Gericht der DDR 640409)] [Knights Cross 1944] {KIA 25 Apr 1945 at Berlin (ABR-SS; Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm).}

Anton, _____ [Oberst der Schutzpolizei] – commander, SS-Polizei Regiment 20 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Attenberger, Georg (1897-?) [SS-Standartenführer und Oberst der Gendarmerie] – WWI veteran; commander, SS-Polizei Regiment 21 Jul 1942-Oct 1944; attached to staff, SS-Abschnitt XXXIX (on 9 Nov 1944) (ABR-SS; Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Auscher, Fritz [Oberstleutnant der Schutzpolizei] – commander, SS-Polizei Regiment 10; commander, SS-Polizei Regiment 30 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Bader, Dr. Kurt [Generalmajor der Polizei] -- commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Wien (Vienna) 1 Sept 1943-27 Feb 1944; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Wien (Vienna) Oct 1944-Apr 1945 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-Befehlshaber der Ordnungspolizei BdO", http://www.skalman.nu/third-reich/polis ... shaber.htm)

Bartscht, _____ [Major der Schutzpolizei] – commander, SS-Polizei Regiment 19 Oct 1944 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Basset, Walter [Generalmajor der Polizei] -- commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Hannover 7 Feb 1941-11 May 1943 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-Befehlshaber der Ordnungspolizei BdO", http://www.skalman.nu/third-reich/polis ... shaber.htm)

Becker, Herbert [Generalmajor der Polizei] -- commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Wien (Vienna) 1 Jan-26 Nov 1939; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Krakau (Cracow) 25 Oct 1939-Oct 1940; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Hamburg Oct 1940-21 Apr 1942; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Krakau (Cracow) May 1942-Aug 1943 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-Befehlshaber der Ordnungspolizei BdO", http://www.skalman.nu/third-reich/polis ... shaber.htm)

Behr, _____ [Major] – commander, Police Battalion 316 (Recklinghausen) (as part of Police Regiment Center 1941; then assigned to KdO Lublin 1942-1943) [note the participation of this unit in massacres of Jewish civilians at Bialystok 12-13 Jul 1941; Mogilev Nov 1941; Bobruisk late 1942] (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Besser, Martin (c. 1892-?) [Major] – commander, Police Battalion 45 (Aussig) (as part of Police Regiment 10 - HSSPF Russland Sued) [note the participation of this unit in massacres of Jewish civilians at Berdichev 12 Sept 1941 and Babi Yar 29-30 Sept 1941] {arrested and put on trial 3 May 1971 by a West German court at Regensburg on charges of participating in the massacre of 33,771 Jews at Babi Yar in 1941 (NYT 4 May 1971:16:4); subsequent disposition unknown.( Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)}

Binz, Siegfried [Major der Polizei] – commander, Police Battalion 307 (Duisberg) (as part of Police Regiment Center) [note the participation of this unit in massacres of Jewish civilians at Brest-Litovsk early Jul 1941; Tarnow Jun 1942; and Neu Sandau Aug 1942]

Boehmer (Böhmer), Hans Otto Karl [Oberst der Polizei] – commander, 3rd SS Police Regiment (SS-Polizei Regiment 3) Jul 1942-20 Oct 1944 {arrested and put on trial 1949 by a Netherlands court at Amsterdam on charges of ordering a raid to round up Dutch Jews for deportations to the German death camps in Poland, and ordering another raid to seize Dutch citizens as slave laborers for deportation to Germany; convicted and sentenced to 2 ½ years imprisonment; released from Dutch custody to German authorities 31 Mar 1950 (Verfahren Lfd.Nr. NL110; BG/BS Amsterdam 490406). (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm).}

von Bomhard, Adolf [Generalleutnant der Polizei] -- commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Kiew (Kiev) Oct 1942 -Oct 1943 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-Befehlshaber der Ordnungspolizei BdO", http://www.skalman.nu/third-reich/polis ... shaber.htm)

Borgsen, _____ [Oberstleutnant der Schutzpolizei] – commander, SS-Polizei Regiment 24 Nov-3 Dec 1944 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

von Braunschweig, _____ [Major] -- commander, Police Battalion 32 (Berlin) [note the participation of this unit in massacres of Jewish civilians at Lvov Sept 1941]

Brenner, Karl [Generalleutnant der Polizei] -- commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Salzburg 6 Feb-1 Jul 1942; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Salzburg May-Oct 1943; commander of German Order Police (Befehlshaber der Ordnungspolizei - BdO) Kiew (Kiev) 15 Dec 1943-Jun 1944 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-Befehlshaber der Ordnungspolizei BdO", http://www.skalman.nu/third-reich/polis ... shaber.htm)

Brueckner, _____ [Major] – commander, Police Battalion 309 (Cologne) [note the participation of this unit in massacres of Jewish civilians at Bialystock 27 Jun 1941]

Buch, _____ [Oberstleutnant der Schutzpolizei] – commander, SS-Polizei Regiment 15 1943-1944 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm) [note participation of IIIrd Police Battalion of SS 15th Police Regiment in war crimes committed between 23 Sept-28 Oct 1943 at Zablocie, Chmieliszcze, Lesnia, Jaswin, and Hwosniza in Russia, specifically the murders of Russian civilians, including Jews, and Russian POWs in anti-partisan operations (Verfahren Lfd.Nr.1036; LG/BG Suhl 740715; Ob. Gericht der DDR 740820).]

Buchmann, _____ [Oberstleutnant der Polizei] – commander, SS-Polizei Regiment 14 Jul-Dec 1942 (Marcus Wendel, "Third Reich Factbook-SS Police Regimenter", http://www.skalman.nu/third-reich/polis-sspol-reg.htm)

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Police Commanders

Post by Phil Nix » 26 Nov 2002 12:05

Hi David
Firstly a new book has been accepted for publication in USA next summer providing the economic situation does not worsen covering all aspects of ORPO, including Pol Regs, HA Orpo,Pol Presidencies, Fire Service, Teno and a Police generals rank list etc. complete with bios and 308 photos
Re your request
Oberst Anton Probably Generalmajor Anton Diermann Kdr Pol Reg 20 12.8.42 - 6.9.43
Oberst von Braunschweig Leo
Oberst Buchmann Albert
Note Police Regiments were not titled SS Police Regiments until 24.2.1943 this change did not include Police Schutzen Regiments 31 to 38 and Pol Reg 50. Police regiments that made up the two Waffen SS divisions (Nrs 4 and 35) were entirely seperate
I will do, the bios a bit at a time
GEORG ATTENBERGER
Born 23.10.1897
Kdr Pol Reg 21 18.7.42 - 15.2.45
Insp der Uniformen Protektorait Polizei Mahren 18.7.42 - 15.2.45
" " " " " " 29.3.45 - 9.5.45
Josef Heischmann held the post 15.2.45 to 29.3.45
Joined Party 1.10.41
Joined the SS 20.4.39
RANKS
Lt der Reserve 16.3.1918
Lt der gendarmerie 1920
Oberlt " 1.5.25 RDA 29.4.25
Hpt " 1.8.25 RDA 9.7.25
Major " 1.3.38 RDA 9.11.37
Obstlt " 1.12.40 RDA 22.12.40
Oberst " 1.1.44 RDA 30.1.44
Sbf 20.4.39 RDA 1.3.39
Obsbf 1.1.42
SF 30.1.44
Rank Data taken from Reichsrangliste der Offiziere der ORPO 1 teile Generale und Oberst dated 1.9.44
Phil

David Thompson
Forum Staff
Posts: 23177
Joined: 20 Jul 2002 19:52
Location: USA

Post by David Thompson » 26 Nov 2002 16:08

Thanks philmil! Do you know who is writing and publishing the Orpo book, and whether they're accepting pre-publication orders? Books like that are hard to find, and if you don't get them when they're in print, you may never get them at all.

User avatar
Peter J. Hertel
Member
Posts: 646
Joined: 12 Mar 2002 22:13
Location: Vancouver, Canada

Post by Peter J. Hertel » 26 Nov 2002 17:58

Just to add to Philmil's information, Major d. Schp. Karl Behr, Major d. Schp. Karl Brückner, Oberst d. Schp. Ludwig Buch, Major d. Schp. Alois Bartscht and Oberst d. Schp. Wilhelm Borgsen.

Regards,

Peter

David Thompson
Forum Staff
Posts: 23177
Joined: 20 Jul 2002 19:52
Location: USA

Post by David Thompson » 26 Nov 2002 20:39

Thanks, Peter!

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

police commanders

Post by Phil Nix » 27 Nov 2002 11:39

Hi David
Book Book is already written by myself and Georges Jerome. It has provisionally been accepted by Warbooks for publication in the summer providing USA does not go to war with Iraq and depress the economy.
Note Bio on Karl Brenner appears in Mark Yergers vol one Waffen S S Commanders
Next bio
ADOLF THEODOR ERNST VON BOMHARD
Born 6.1.1891 Augsburg
Royal Bavarian Army1912
Served in Great War
Joined bavarian Landspolizei 1920
Stellv-Stabschefs Inspektions der Bay Lapo Ausbildungswesens 1924 - 1933
Stabschef Lapo Insp Brandenburg to 4.37
" " " Preussen 1.10.1934 - 16.3.36
" Kdr Lapo Preussen to 1.6.36
Chef Preussen Lapo Insp West 16.3.36 - 1.4.36
(In the above post succeeded Richard Baltzer who transferred to the army as Generalmajor)
Chef Kommandoamts HA ORPO 30.6.36 - 1.10.42
BdO Ukraine in Kiew-Rowno to 1.11.43
Insp fur die Weltanschauliche Schulung HA ORPO to 1.1.44
Gen Insp der Schulen HA ORPO to 1.2.45
Retired from Police 1.2.45
Joined party 1.5.37
Joined SS 20.4.38
Fuhrer beim stab RFSS to 5.45
RANKS
Lt 28.10.1912
Oberlt 9.7.15
Hpt 18.10.1918
Hpt Lapo 19.8.19
Major Lapo 1.5.35
Oberstlt Lapo 1.10.34 RDA 1.7.34
Oberst Lapo 1.4.36 RDA 1.4.36
Gen Major der Polizei 1.4.37 RDA 20.4.37
char Gen Lt 20.4.39
Gen Lt 1.7.40 RDA 20.4.39
Died Prien-Cheimsee 19.7.1973

HERBERT BECKER
Born 13.3.1887 Torgau
Army March 1906
in Feld Art Reg 46 9.3.1906 - 1.1907
in " " " 72 to 7.1915
batteriechef Res Feld Art Reg 16 dann Abt Kdr to 1918
Div Adj to 1919
Chef 3 Batterie Art Reg 4 to 1.11.1919
Joined Schupo 1.11.1919 (Note it was called Sicherheitspolizei until 4.10.1920. I will always call it Schutzpolizei)
Served in Marienwerder,Hayn,Minden,Eiche bei Potsdam,Berlin,Spandau and Bonn.
in Polizeiverwaltung Essen to 6.35
StellvKdr Schupo reckelnhausen to 15.9.36
IdO Munster 15.9.36 - 15.6.39
Kdr Pol Marschegruppe III Graz 19.3.38 - 3.38
" " " " IV Wien to 15.4.38
Kdr Schupo Wien to 12.6.39
Ido Wien to 29.11.39
Bdo Krakau to 31.10.40
Ido Hamburg to 21.4.42
Bdo Krakau to 31.7.43
Gen Insp der Schupo in HA ORPO to 5.45
Beauftragter der RFSS in Reichsinspektion der Zivil Luftkriegsmassnahmen 1.2.44 - 5.45 (Under Gauleiter SS OGF Hartman Lauterbacher)
Joined party 1.5.33
Joined SS 9.11.38
RANKS
Fahnenjunker 9.3.06
Lt 1907 RDA 18.8.05
Oberlt 18.10.14
Hpt 18.10.15
Hpt Schupo 1.11.19
Major Schupo 20.6.21
Oberstlt 1.10.35
Oberst 1.6.36
char Gen Maj 20.4.39
Gen Maj 1.11.39
char Gen Lt 17.2.42
Gen Lt 20.4.42
Retired from Police 1.4.44 was thereafter shown as Gen Lt der Pol ausser Dienst.
Died in Gemlinden 3 January 1974

thomas
Member
Posts: 891
Joined: 31 Mar 2002 08:42
Location: Basel, Switzerland

Post by thomas » 27 Nov 2002 14:43

Dear Philmil

Intresting informations. Can you give me the promotiondates of their SS-Ranks. I speak about Herbert Becker (last rank: SS-Gruppenführer) and Adolf Theodor Ernsst von Bomhard (last rank: SS-Gruppenführer) ??

Thank you very much for any informations.

Greetings

thomas

David Thompson
Forum Staff
Posts: 23177
Joined: 20 Jul 2002 19:52
Location: USA

Post by David Thompson » 27 Nov 2002 15:57

Thanks, philmil! I'll get it as soon as it appears. Would you please give me (and the other forum members) a "heads up" and purchasing address when it comes out?

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Post by Phil Nix » 29 Nov 2002 13:09

Dear Thomas

SS ranks
Herbert Becker
Joined as Staf. 09.11.38
Ofhr. 20.04.39
Brif. 20.04.40
Gruf. 20.04.42

Adolf Bomhard
Joined as Ofhr. 20.04.38
Brif. 15.08.39
Gruf. 09.11.40

Philmil

thomas
Member
Posts: 891
Joined: 31 Mar 2002 08:42
Location: Basel, Switzerland

Post by thomas » 29 Nov 2002 13:37

Dear Philmil

Thank you very much for your informations.

Greetings

thomas

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Post by Phil Nix » 02 Dec 2002 14:57

Dewar David
Sorry I have not completed the bios I have as I promised herewith

Dr. KURT BADER
Born 26.2.1899 Mannheim
Served in Great war
Joined Schupo 04.1920
Beim SCHUPO Baden to 09.22
Left Schupo 09.22
Studied law and Science at Univ. Grad 1925 and was awarded a Doctorate of Law
Gerichtsassessor in Bezirskamt Mannheim 17.06.29 - 12.29
Gerichtsassessor Baden Interior Min. to 05.34
Joined party 01.05.33
Gerichstbeamter Reichs Innen-Min. to 06.36
Personalstabsref. Amt Verwaltung und Recht HA ORPO 17.6.36 - 31.10.39
Vertreter Chef Amt " " " " " to1.6.43
Leiter Amtsgruppe II " " " " " " 1.12.40 to 1.6.43
Rejoined SCHUPO 1.4.43
Vertreter des Chefs der ORPO für SS- und Polizeisport 1.7.43 - 5.45
BdO Wien 01.09.43 - 27.02.44
Taken ill early 1944 and had to be replaced. Returned to duty October 1944
BdO Wien to 05.45
Joined SS 20.12.33

RANKS
Lt der Reserve 18.04.17
Lt der Schupo 04.1920
Regierungsrat 08.12.29
ORR 01.05.33
Min Rat 01.01.34
Ministerialdirigent 31.10.39
GenMaj der Polizei 01.04.43
Sturmfuhrer 20.12.33
Ostuf. 15.09.35
Hstuf. 20.04.36
Stubaf. 09.11.36
Ostubaf. 20.4.37
Staf. 11.09.38
Ofhr. 1940
Brif. 20.04.41
Died in Mühlheim/Baden 01.06.1959

Phil

Peter
Financial supporter
Posts: 3712
Joined: 24 Nov 2002 11:13
Location: Europe

Anhalt, Günther (1906-1945) SS-Standartenführer

Post by Peter » 02 Dec 2002 18:34

A number of items which were formerly property of Anhalt, tunic, briefcase, greatcoat, possibly some documents,etc, were sold on e-Bay Deutschland earlier this year.
cheers
Peter

smetanin albert
Member
Posts: 1869
Joined: 15 Jun 2003 18:08
Location: Russia

Re: Police Unit Commanders 1

Post by smetanin albert » 22 Mar 2016 10:29

Can anyone add information about SS-Staf. J.Heischmann

smetanin albert
Member
Posts: 1869
Joined: 15 Jun 2003 18:08
Location: Russia

Re: Police Unit Commanders 1

Post by smetanin albert » 15 Apr 2016 14:15

For that he received the Blutorden?

smetanin albert
Member
Posts: 1869
Joined: 15 Jun 2003 18:08
Location: Russia

Re: Police Unit Commanders 1

Post by smetanin albert » 24 Jan 2017 13:51

mismatch:
NSDAP Nr. 6 303 702 or 784 046?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”