Waffen Grenadier Regiment der SS 32

Discussions on the foreigners (volunteers as well as conscripts) fighting in the German Wehrmacht, those collaborating with the Axis and other period Far Right organizations. Hosted by George Lepre.
Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Waffen Grenadier Regiment der SS 32

Post by Phil Don » 13 Oct 2007 17:08

At the head of its 1st bataillon I have from 1943 to 1945:
Ostubaf Alberts VĪKSNE
Hstuf OZOLIŅŠ
Hstuf Vilis HĀZNERS
Hstuf Teodors ABELTINS (KIA)
Stubaf Augusts ALKSNITIS
Hstuf KRONIS

Is this list complete and is someone know the first name of OZOLINS and KRONIS

Thanks.

Phil.

User avatar
Juanjo
Financial supporter
Posts: 397
Joined: 07 Oct 2005 18:32
Location: España

Post by Juanjo » 13 Oct 2007 18:13

Hi Phil

Other commandant of the I Bataillon was Hauptsturmführer Zanis Jansons from 1-44

The first name on Ozolins was Jazeps Ozolins, but I have him as commandant of the II Bataillon

Best regards

Juanjo

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 13 Oct 2007 18:36

Hi Juanjo

Thank you. I have him commandant of the II too. I think he have been at the head of the two.

Phil.

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 13 Oct 2007 18:45

For Zanis JANSONS I have him as commandant of the I/WGRdSS 42 in the 19 division.

Phil.

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 14 Oct 2007 19:22

For the 2nd bataillon I have as commanders:
Hstuf Jāzeps OZOLIŅŠ
Hstuf Fridrichs RUBENIS
Hstuf Mārtiņš ROBINS
Hstuf Jānis PURMALIS
Stubaf Ernests SMITS

In my list good or is someone missing?


For the 3rd bataillon:
Ostubaf Osvalds SKUDRULIS (KIA)
Hstuf Vilis HĀZNERS
Stubaf Mārtiņš SILIŅŠ

Same question.

And is someone knows names of company chiefs.

Thank you

Phil.

User avatar
Juanjo
Financial supporter
Posts: 397
Joined: 07 Oct 2005 18:32
Location: España

Post by Juanjo » 14 Oct 2007 20:03

Hi Phil

It is that I have

I Batallón
Hauptsturmführer Zanis Jansons (1-44)
Hauptsturmführer Theodors Abeltins (7-44)
Sturmbannführer Augusts Alksnitis (8-44)(4-45)
II Batallón
Standartenführer Janis Roberts Jansons (7-43)
Hauptsturmführer Jazeps Ozolins (1-44)
Hauptsturmführer Janis Purmalis (1-45)
III Batallón
Obersturmbannführer Rudolfs Kocins (11-43)
Sturmbannführer Vilis Arvids Hazners (7-44)

Company commanders of the 32º SS Regiment

1ª Compañía
Sturmbannführer Ernests Laumanis (10-43)
Untersturmführer Talivaldis Dukats (1-45)
Voldemars Cukurs (4-45)
2ª Compañía
Hauptsturmführer Janis Bremsmits
4ª Compañía
Hauptsturmführer Zanis Jansons (6-43)
Obersturmführer Janis Cubins (1-44)
Obersturmführer Alberts Tamulis (9-44)(12-44)
5ª Compañía
Hauptsturmführer Janis Purmalis (1-44)
Untersturmführer Nikolajs Lideks (7-44)
6ª Compañía
Obersturmführer Karlis Dekteris (4-44)
Hauptsturmführer Janis Dreimanis (6-44)
7ª Compañía
Obersturmführer Evalds Gulbis (6-44)
10ª Compañía
Obersturmführer Karlis Dekteris (1-45)
Obersturmführer ? Birgelis (3-45)
11ª Compañía
Untersturmführer Karlis Brekte (6-44)
Untersturmführer Arturs Cebers (1-45)
12ª Compañía
Obersturmführer Janis Cubins (1-45)
13ª Compañía
Hauptsturmführer Alexanders Zalais (7-44)
14ª Compañía
Hauptsturmführer Oskars Pommers (1-44)
15ª Compañía
Hauptsturmführer Voldemars Mals (9-43)

Greetings

Juanjo

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 14 Oct 2007 22:14

Hi Juanjo

Thank you very much. In your list, I have the rank of Voldemars CUKURS: Ustuf.
I'm going to open another topic for the Rgt 33 and let it free if anothers members have new infos.

Muchas gracias

Phil.

User avatar
Juanjo
Financial supporter
Posts: 397
Joined: 07 Oct 2005 18:32
Location: España

Post by Juanjo » 11 Feb 2008 19:36

Any help to complete the OoB?

WAFFEN GRENADIER REGIMENT DER SS 32
Kdr.:
Waffen-Standartenführer Arvids Kripens (03/05/1943-08/03/1944)
Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis (08/03/1944-07/04/1944)
Waffen-Standartenführer Arvids Kripens (07/04/1944-28/06/1944)
Waffen-Standartenführer Karlis Aperats (28/06/1944-16/07/1944)
Waffen-Sturmbannführer Vilis Arvids Hazners (16/07/1944-01/09/1944) – Provisional Kdr
Waffen-Obersturmbannführer Pauls Celle (01/09/1944-25/01/1945)
Waffen-Hauptsturmführer Karlis Robeznieks (¿/09/1944-?/09/1944) – Provisional Kdr
SS-Obersturmbannführer Richard Mallé (?/11/1944-?/12/1944) – Provisional Kdr
Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis (25/01/1945-03/02/1945)
Waffen-Sturmbannführer Martins Silins (17/03/1945-21/03/1945) – Provisional Kdr
Waffen-Hauptsturmführer Zanis Andersons (21/03/1945-24/03/1945) – Provisional Kdr
Waffen-Obersturmbannführer Osvalds Meija (24/03/1945-¿/05/1945)
Adjutant Officer:
Waffen-Sturmbannführer Vilis Arvids Hazners
Waffen-Hauptsturmführer Janis Lanka
Orders Officer:
Waffen-Untersturmführer Valdis Grudulis
III:
?
IVA:
?
IVB:
Waffen-Untersturmführer Karlis Arajs
Waffen-Obersturmführer Edgars Tillers
IVC:
Waffen-Untersturmführer Mikelis Kirsteins
Waffen-Obersturmführer Voldemars Beitelis
Staff Company:
Waffen-Hauptsturmführer Oskars Caunitis

13ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Alexanders Zalais
14ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Oskars Pommers
15ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Voldemars Mals

I Bataillon
Kdr.:
Waffen-Obersturmbannführer Alberts Viksne
Waffen-Hauptsturmführer Zanis Jansons
Waffen-Hauptsturmführer Theodors Abeltins
Waffen-Sturmbannführer Augusts Valdemars Alksnitis
Adjutant Officer:
Waffen-Hauptsturmführer Oskars Caunitis
Waffen-Untersturmführer Peteris Galvins
Waffen-Untersturmführer Eriks Birkmanis
Orders Officer:
?
IVA
Waffen-Obersturmführer Karl Trezins
IVB
?
IVC
?
1ª Company
Waffen-Sturmbannführer Ernests Laumanis
Waffen-Untersturmführer Talivaldis Dukats
2ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Janis Bremsmits
3ª Company
?
4ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Zanis Jansons
Waffen-Obersturmführer Janis Cubins
Waffen-Obersturmführer Alberts Tamulis

II Bataillon
Kdr.:
Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis (01/06/1943-01/08/1943)
Waffen-Standartenführer Janis Roberts Jansons
Waffen-Hauptsturmführer Jazeps Ozolins
Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis (¿/12/1943-08/03/1944)
Waffen-Hauptsturmführer Janis Purmalis
Waffen-Sturmbannführer Ernests Smits (¿/11/1944-¿/03/1945)
Adjutant Officer:
Waffen-Hauptsturmführer Arturs Birstins
Waffen-Sturmbannführer Visvaldis Juraids
Orders Officer:
Waffen-Untersturmführer Boleslav Blass
IVA
?
IVB
?
IVC
?
5ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Janis Purmalis
Waffen-Untersturmführer Nikolajs Lideks
6ª Company
Waffen-Obersturmführer Karlis Dekteris
Waffen-Hauptsturmführer Janis Dreimanis
7ª Company
Waffen-Obersturmführer Evalds Gulbis
8ª Company
?

III Bataillon
Kdr.:
Waffen-Obersturmbannführer Rudolfs Kocins
Waffen-Sturmbannführer Vilis Arvids Hazners
Waffen-Sturmbannführer Martins Silins (¿/11/1944-17/03/1945)
Adjutant Officer:
?
Orders Officer:
?
IVA
?
IVB
?
IVC
?
9ª Company
?
10ª Company
Waffen-Obersturmführer Karlis Dekteris
Waffen-Obersturmführer ? Birgelis
11ª Company
Waffen-Untersturmführer Karlis Brekte
Waffen-Untersturmführer Arturs Cebers
12ª Company
Waffen-Obersturmführer Janis Cubins


Sources:
Info provided by VJK
John Moore´s Führerliste
Axis History Forum
Some books

Greetings
Juanjo

User avatar
VJK
Member
Posts: 4574
Joined: 07 Apr 2002 15:50
Location: Riga, Latvia

Post by VJK » 12 Feb 2008 00:23

Hi Juanjo!

I've spent all evening (and half the night) working on this - still nowhere near complete, but at least another step nearer:

Waffen-Grenadier Regiment der SS 32 (lett. Nr. 3):
Formed as SS-Freiwilligen und Ausbildungs Regiment Paplaken on 3 May 1943. Renamed Lettische SS-Freiwilligen Regiment Nr. 3 on 2 July 1943. Renamed SS-Freiw. Gren. Rgt. 32 (lett.Nr.1) on 22 October 1943. Renamed Waffen-Grenadier Regiment der SS 32 (lett. Nr. 1) in June 1944 and Waffen-Grenadier Regiment der SS 32 (lett. Nr. 3) on 8 September 1944.

Kdr.:
3 May 1943 - 8 Mar 1944: Waffen-Standartenführer Arvīds Krīpens
8 Mar 1944 - 7 Apr 1944: Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis
7 Apr 1944 - 28 Jun 1944: Waffen-Standartenführer Arvīds Krīpens
28 Jun 1944 - 16 Jul 1944†: Waffen-Standartenführer Kārlis Aperāts
16 Jul 1944 - 1 Sep 1944: Waffen-Sturmbannführer Vilis Hāzners (acting CO)
1 Sep 1944 - 25 Jan 1945: Waffen-Obersturmbannführer Paulis Celle
Sep 1944 - Sep 1944: Waffen-Hauptsturmführer Kārlis Robežnieks (acting CO)
Nov 1944 - Dec 1944: Waffen-Obersturmbannführer Richard Mallé (acting CO)
25 Jan 1945 - 3 Feb 1945†: Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis
17 Mar 1945 - 21 Mar 1945: Waffen-Sturmbannführer Mārtiņš Siliņš (acting CO)
21 Mar 1945 - 24 Mar 1945: Waffen-Hauptsturmführer Andersons (acting CO)
24 Mar 1945 - May 1945: Waffen-Obersturmbannführer Osvalds Meija

Adjutant:
- 6 Mar 1944: Waffen-Sturmbannführer Vilis Arvids Hāzners
6 Mar 1944 - ? : Waffen-Hauptsturmführer Jānis Lanka
1 Sep 1944 - 7 Oct 1944: Waffen-Hauptsturmführer Kārlis Robežnieks
7 Oct 1944 - ? : Waffen-Obersturmführer Jūlijs Zaķis

Orders Officer:
Waffen-Untersturmführer Valdis Grudulis
Waffen-Untersturmführer Felikss Šīmanis

III:
1 Sep 1944 - 7 Oct 1944: Waffen-Untersturmführer Lapiņš
7 Oct 1944 - ? : Waffen-Untersturmführer Sauja

IVA:
Waffen-Hauptsturmführer Vidzirkste

IVB:
Waffen-Obersturmführer Edgars Tillers
Waffen-Untersturmführer Arnolds Pabērzs
- Sep 1944:Waffen-Untersturmführer Kārlis Arājs
Sep 1944 - ? : Waffen-Untersturmführer Upītis

IVC:
Waffen-Obersturmführer Voldemārs Beitelis
Waffen-Untersturmführer Miķelis Kiršteins
Waffen-Obersturmführer Gustavs Mārtinsons

V:
Waffen-Hauptsturmführer Žanis Andersons
Waffen-Obersturmführer Voldemārs Tauriņš

Staff Company:
? - 6 Mar 1944:Waffen-Hauptsturmführer Jānis Lanka
6 Mar 1944 - ? : Waffen-Hauptsturmführer Oskars Caunītis
1 Sep 1944 - ? : Waffen-Hauptsturmführer Zvirbulis
? - 26 Jan 1945†: Waffen-Untersturmführer Kārlis Apinis
Waffen-Untersturmführer Eglītis

13ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Alexanders ZaĮais

14ª Company:
- 8 Jan 1944†: Waffen-Hauptsturmführer Oskars Pommers
Waffen-Obersturmführer Lapiņš

15ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Voldemārs Māls

I Bataillon:
Kdr.:
Nov 1943 - Dec 1943: Waffen-Obersturmbannführer Alberts Vīksne
Dec 1943 - 6 Mar 1944: Waffen-Hauptsturmführer Jāzeps Ozoliņš
6 Mar 1944 - 13 Apr 1944: Waffen-Sturmbannführer Vilis Hāzners
13 Apr 1944 - ? : Waffen-Obersturmbannführer Alberts Vīksne
Waffen-Hauptsturmführer Žanis Jansons
Waffen-Hauptsturmführer Teodors Ābeltiņš
Oct 1944 - ? : Waffen-Untersturmführer Hartwig Lahoda (acting CO)
Waffen-Sturmbannführer Augusts Alksnītis

Adjutant:
? - 6 Mar 1944: Waffen-Hauptsturmführer Oskars Caunītis
6 Mar 1944 - ? : Waffen-Untersturmführer Bērziņš
Waffen-Untersturmführer Pēteris Galviņš
Waffen-Untersturmführer Vladislavs Ždanovskis

Orders Officer:
Waffen-Untersturmführer Nikolajs Bergtāls

IVA:
Waffen-Obersturmführer Kārlis Trēziņš

IVB:

Waffen-Untersturmführer Upītis

IVC:
?

V:
Waffen-Obersturmführer Voldemārs Tauriņš
Waffen-Untersturmführer Jaunzems

1ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Jānis Līdums
- 18 Jul 1944†: Waffen-Untersturmführer Leonhards Upenieks
Waffen-Sturmbannführer Ernests Laumanis
Waffen-Untersturmführer Tālivaldis Dukāts
Waffen-Obersturmführer Jānis Cubins
Waffen-Untersturmführer Voldemārs Cukurs

2ª Company
Waffen-Obersturmführer Sergejs Skujenieks
- 26 Jan 1945†: Waffen-Hauptsturmführer Jānis Bremšmits
Waffen-Obersturmführer Tadeušs Puisāns
Waffen-Obersturmführer Arnolds Raģis

3ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Teodors Jauntirāns
Waffen-Obersturmführer Pēteris Ķurbis
Waffen-Untersturmführer Nikolajs Līdeks
Waffen-Untersturmführer Piebalgs

4ª Company
Waffen-Hauptsturmführer Teodors Ābeltiņš
Waffen-Obersturmführer Georgs Treicis
Waffen-Hauptsturmführer Žanis Jansons
Waffen-Obersturmführer Jānis Cubins
- 26 Jan 1945†: Waffen-Obersturmführer Alberts Tamulis
Waffen-Obersturmführer Jānis Cubins

II Bataillon:
Kdr.:

Nov 1943 - Dec 1943: Waffen-Hauptsturmführer Jāzeps Ozoliņš
Dec 1943 - 8 Mar 1944: Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis
9 Mar 1944 - 7 Apr 1944: Waffen-Hauptsturmführer Mārtiņš Robiņš
7 Apr 1944 - ? : Waffen-Sturmbannführer Fridrichs Rubenis
? - 22 Jun 1944: Waffen-Hauptsturmführer Jānis Līdums
22 Jun 1944 - ? : Waffen-Sturmbannführer Vilis Hāzners (acting)
Waffen-Sturmbannführer Mārtiņš Siliņš
Waffen-Obersturmführer Ēvalds Gulbis
Waffen-Hauptsturmführer Jānis Purmalis
Oct 1944 - ? : Waffen-Hauptsturmführer Bergs (acting CO)
Nov 1944 - Mar 1945: Waffen-Sturmbannführer Ernests Šmits
Waffen-Hauptsturmführer Olģerts Lapiņš (acting CO)
Waffen-Sturmbannführer Visvaldis Juraids
Waffen-Hauptsturmführer Kronis

Adjutant:
Waffen-Hauptsturmführer Arturs Ģinters
Waffen-Hauptsturmführer Arturs Birstiņš
Waffen-Sturmbannführer Visvaldis Juraids
Waffen-Untersturmführer Nikolajs Ruņģis

Orders Officer:
Waffen-Untersturmführer Boleslavs Blass
Waffen-Untersturmführer Vanaģelis

IVA:
?

IVB:
?

IVC:
?

V:
Waffen-Obersturmführer Tadeušs Puisāns

5ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Jānis Purmalis
Waffen-Untersturmführer Nikolajs Līdeks
Waffen-Untersturmführer Pēteris Krēsliņš

6ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Jānis Dreimanis
Waffen-Obersturmführer Kārlis Dekteris
Waffen-Obersturmführer Paulis Briedis

7ª Company:
Waffen-Obersturmführer Ēvalds Gulbis
Waffen-Untersturmführer Andersons

8ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Mārtiņš Robiņš
Waffen-Obersturmführer Purmals

III Bataillon:
Kdr.:

Mar 1944 - 29 Mar 1944†: Waffen-Obersturmbannführer Osvalds Skudrulis
29 Mar 1944 - 13 Apr 1944: Waffen-Obersturmführer Jānis Cubins (acting CO)
13 Apr 1944 - ? : Waffen-Sturmbannführer Vilis Hāzners
Oct 1944 - Nov 1944: Waffen-Obersturmführer Hans-Jürgen Schmidt (acting CO)
Nov 1944 - 17 Mar 1945: Waffen-Sturmbannführer Mārtiņš Siliņš

Adjutant:
Waffen-Obersturmführer Eriks Birkmanis
Waffen-Untersturmführer Jānis KĮaviņš

Orders Officer:
?

IVA:
Waffen-Untersturmführer Mukts

IVB:
?

IVC:
?

9ª Company:
Waffen-Obersturmführer Alfreds Rutkasts
- 3 Jun 1944†: Waffen-Untersturmführer DukaĮskis

10ª Company:
- 27 Jun 1944†: Waffen-Obersturmführer Birģelis
Waffen-Obersturmführer Kārlis Dekteris
Waffen-Sturmscharführer Lazdiņš

11ª Company:
Waffen-Hauptsturmführer Ādolfs Blāķis
Waffen-Untersturmführer Jānis KĮaviņš
Waffen-Untersturmführer Kārlis Brekte
- 29 Jan 1945†: Waffen-Untersturmführer Arturs Cēbers

12ª Company:
Waffen-Obersturmführer Jānis Cubins
Waffen-Obersturmführer Ēvalds Gulbis

Best regards,

VJK

User avatar
Juanjo
Financial supporter
Posts: 397
Joined: 07 Oct 2005 18:32
Location: España

Post by Juanjo » 12 Feb 2008 12:30

Fabulous!!!!
Valdis, thanks for your help in my research. Great work!

Greetings
Juanjo

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 12 Feb 2008 12:41

Great VJK
As you said, we are near to the complete OoB.

I think that the "Waffen-Obersturmführer Hans-Jürgen Schmidt (acting CO) " of the III Bataillon is a german and could be identified to SS Obersturmführer Hans Jürgen SCHMIDT (born 27/12/1920 who serve at the 15 latvian division and was killed in action in 04/1945 with the 32nd SS division "30 Januar").

Again thank you

Phil.

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Post by Phil Don » 12 Feb 2008 14:42

The only picture from Osvalds SKUDRULIS I've seen was in his file but was very bad. Do you have a good one and perhaps for Hstuf Kārlis ROBEŽNIEKS.

Thanks

Phil.

User avatar
VJK
Member
Posts: 4574
Joined: 07 Apr 2002 15:50
Location: Riga, Latvia

Post by VJK » 13 Feb 2008 16:29

Hi Phil,

Here are the pics I have for Skudrulis and Robežnieks.

Best regards,

VJK
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Endzeit Jan
Member
Posts: 779
Joined: 31 Dec 2003 11:19
Location: Nienhagen / Harz / Deutschland

Post by Endzeit Jan » 14 Feb 2008 11:31

Ia ?? Hauptsturmführer Žanis Andersons
Jan

Phil Don
Member
Posts: 628
Joined: 15 Oct 2005 19:07
Location: France

Re: Waffen Grenadier Regiment der SS 32

Post by Phil Don » 11 Feb 2011 23:15

Hi

Here a photo from Waffen Hstuf Teodors ĀBELTIŅŠ, 1st battalion commander, KIA.

Regards

Phil D.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Foreign Volunteers & Collaboration”