Befehlshaber der Kreuzer and fate of the cruisers

Discussions on all (non-biographical) aspects of the Kriegsmarine except those dealing with the U-Boat forces.
Cartaphilus
Member
Posts: 469
Joined: 06 May 2010 18:57

Befehlshaber der Kreuzer and fate of the cruisers

Postby Cartaphilus » 11 Aug 2017 12:18

Hello friends.

Between 1937 and 1940, Kriegsmarine light cruisers were under the authority of the "Command of Exploration Forces" (Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte), renamed on August 1940 "Cruisers Command" (Befehlshaber der Kreuzer), under Vizeadmiral Schmundt. It included too the pocket battleships, in addition of the former cruisers.

This command was disbanded on October 1941, and rebuilt with the same name on June 1942 under Vizeadmiral Oskar Kummetz.

My question is: what happened withe the cruisers between October 1941 and June 1942? What command did have them under its control?

User avatar
crolick
Member
Posts: 247
Joined: 25 Oct 2005 20:18
Location: Warszawa, Polska

Re: Befehlshaber der Kreuzer and fate of the cruisers

Postby crolick » 12 Aug 2017 12:54


Cartaphilus
Member
Posts: 469
Joined: 06 May 2010 18:57

Re: Befehlshaber der Kreuzer and fate of the cruisers

Postby Cartaphilus » 12 Aug 2017 16:21

Thanks for your help, Crolicj. I'll research in this direction.

User avatar
Polar bear
Member
Posts: 2419
Joined: 25 Sep 2010 15:49
Location: Hanover, Lower Saxony

Re: Befehlshaber der Kreuzer and fate of the cruisers

Postby Polar bear » 27 Aug 2017 17:10

hi,

Cartaphilus wrote:"Command of Exploration Forces" (Befehlshaber der Aufklärungsstreitkräfte),

The appropriate English title would be "Scouting Forces"

greetings, the pb
Peace hath her victories no less renowned than War
(John Milton, the poet, in a letter to the Lord General Cromwell, May 1652)


Return to “Kriegsmarine surface ships and Kriegsmarine in general”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot]