2. Kavallerie Division

Discussions on all aspects of Imperial Germany not covered in the other sections.
User avatar
VJK
Member
Posts: 4546
Joined: 07 Apr 2002 15:50
Location: Riga, Latvia

2. Kavallerie Division

Post by VJK » 20 Dec 2003 21:27

Hi!

I would greatly appreciate some help in clarifying the commanders of the 2. Kav. Div.

Some sources have Generalleutnant Otto von Preinitzer as commander from 01/06/20 - 01/04/22. Another source states that the commander from 01/10/20 - 15/06/21 was Generalleutnant Wilhelm Jahn. Please could anyone shed some light on this matter?

Regards,

VJK

User avatar
Glenn2438
Host - Austria-Hungary section
Posts: 2881
Joined: 17 Mar 2002 16:24
Location: United Kingdom

2.Kavallerie-Division

Post by Glenn2438 » 21 Dec 2003 09:37

Hi VJ,

Generalleutnant Otto von Preinitzer was the divisional commander from 1st May 1920 - 1st Apr 1922. Generalmajor Wilhelm Jahn was assigned to the divisional staff from 1st Oct 1920 until his retirement and promotion to Char. Generalleutnant on 15 Jun 1921.

Regards
Glenn

User avatar
VJK
Member
Posts: 4546
Joined: 07 Apr 2002 15:50
Location: Riga, Latvia

Post by VJK » 21 Dec 2003 10:32

Hi Glenn!

Many thanks for clearing that up.

Regards

VJK

Return to “Imperial Germany”