OoB & COs of Osttürkischen & Kaukasischen SS-Waffenv

Discussions on the foreigners (volunteers as well as conscripts) fighting in the German Wehrmacht, those collaborating with the Axis and other period Far Right organizations. Hosted by George Lepre.
Michi
Member
Posts: 351
Joined: 19 Jan 2003 19:29
Location: Austria

OoB & COs of Osttürkischen & Kaukasischen SS-Waffenv

Post by Michi » 29 Jan 2007 16:42

Order of Battle and commanding Officers and other Officers within the Osttürkischen Waffen-Verbandes der SS:
Image


Order of Battle and commanding Officers and other Officers within the Kaukasischen Waffen-Verbandes der SS:
Image

Filling colours are missing, but I hope I'll do it pretty soon.

EDIT:
@Semenov,
you are correct, with the name.
I have taken two times (here & another board) my one step before version.

Sorry, my drawing program is at the moment like the worst pain in my ass.
It's going to drive me nuts. (I have to eleminate the black dots in the 4th & 8th
squadron of the W-Gru "Aserbaidschan". (As a part stayed with the Osttürk. W-Vbd. d.SS (weak btl.) it is not sure if two full btls/W-Gru were formed with the Kauk. W-Vbd. d.SS)



MfG Michi
Last edited by Michi on 03 Feb 2007 12:26, edited 6 times in total.

User avatar
Semenov
Member
Posts: 991
Joined: 16 Aug 2004 21:15
Location: Russia, Moscow

re

Post by Semenov » 29 Jan 2007 18:30

Hi, Michi.
On my information W-Staf. Isfrail Bey and W-Staf. Magomed Nabi Oglu Isfrailow it is the same person.

User avatar
Juanjo
Financial supporter
Posts: 397
Joined: 07 Oct 2005 18:32
Location: España

Post by Juanjo » 29 Jan 2007 20:53

Hi Michi

These are the Waffen SS Officers that I have that served in these units:

Kaukasischen Waffen-Verbande der SS
- Waffen-Hauptsturmführer
Akaki Barkalaja (10/03/1911-?)
Heronimus Mamaladse (05/09/1894-?)
Murat Tuajew (21/01/1895-?)
- Waffen-Obersturmführer
Abdul Abubakarow (17/11/1920-?)
Misost Dshido (21/05/1910-?)
Ralkasan Gutjakulow (04/03/1916-?)
Chaibulla Magomajew (05/11/1902-?)
Anatoli Schakmann (05/05/1918-?)
Tscherim Soobzokow (01/01/1918-?)
Alexander Tumanischwili (26/06/1891-?)
Magomed Uschano (27/05/1918-?)
- Waffen-Untersturmführer
Achmet Dikajew (02/02/1918-?)
Ismail Dscharimow (28/04/1903-?)
Georg Hasimoff (05/05/1920-?)
David Kobachidse (01/12/1904-?)
Georg Kordsachin (22/08/1919-?)
Harun-Raschid Magomajew (17/03/1917-?)
Abdulasel Mamedow (15/09/1922-?)
Kadyr Risajew (21/07/1917-?

Osttürkischen Waffen-Verbande der SS
- Waffen-Sturmbannführer
Batyr Aliyev
Arsibaj Djumabay
Kasi Kasbek (15/12/1917-?)
- Waffen-Hauptsturmführer
Abdullah Karabasch (25/04/1900-?)
Gaisa Kotijeff (14/06/1906-?)
- Waffen-Obersturmführer
Eskender Dairski (08/03/1917-?)
Schihap Nigmati (27/12/1913-?)
Toqtosum Toqtonazarew (15/01/1910-?)
Seit-Umer Tschormann (25/05/1916-?)
- Waffen-Untersturmführer
Imanow Husein (01/01/1908-?)
Alicham Kuliew
Galimshan Sarsengalien (13/08/1909-?)

Best regards

Michi
Member
Posts: 351
Joined: 19 Jan 2003 19:29
Location: Austria

Post by Michi » 29 Jan 2007 23:14

Just 2 side-steps:

a.) Major/Oberstleutnant Bergen (a.k.a. Pipgorra)
Major Bergen was one of the worst talented ..... commanding officers within the eastern troops.
He was successor of Major Mayer-Mader in being CO of the Turk.Inf.Btl. 450.
He was first commanding officer of the W-Gru. d.SS "Turkestan".
And he was successor of Dr. Doll (after his death) in being CO of the Kalmyken-Kavallerie-Korps.
In August 1942 he was Major (CO/Turk.Inf.Btl. 450).
In October 1944 he was still Major (CO/W-Gru. d.SS "T")
In end-December 1944/January 1945 he was Oberstleutnant (CO/Kalmück.Kav.K.)



b.) Generalmajor Sarkissjan, Vardan
I have NO information of him being member of the Waffen-SS, therefore CO of the Waffen-Gruppe d. SS "Armenien" within the kauk. W-Vbd. d.SS.
In my sources he was "only"chief of the Armenian Liaison Command.
He was a Major and CO of a Regiment within a kazakian Division of the Red Army.
One of his ancestors was the -in German language- Katholikos Krimjan Mkrtič I.

Sarkissjan and Kononow were the last foreign ethnic soldiers in the German Forces who gained a General-rank.
For Sarkissjan it was the 01st April 1945. The date of promotion of Kononow varies al little bit. Either 01st March 1945 or also 01st April 1945.



MfG Michi

User avatar
panzerschreck
Member
Posts: 319
Joined: 12 Apr 2002 22:48
Location: Norway

Post by panzerschreck » 30 Jan 2007 00:20

How large were these Waffen-Gruppen der SS? Battalion size? Company size?

/Henrik

Michi
Member
Posts: 351
Joined: 19 Jan 2003 19:29
Location: Austria

Post by Michi » 30 Jan 2007 02:03

panzerschreck wrote:How large were these Waffen-Gruppen der SS? Battalion size? Company size?

/Henrik
Waffen-Gruppe had regimental level. (with I./W-Gru. & II./W-Gru.)
I can't say size, because the kauk. W-Vbd. d.SS had at its peak about 4800-5000 men. The osttürk. W-Vbd. d.SS had at it's peak 8500 men.



MfG Michi

User avatar
jarek_g
Member
Posts: 275
Joined: 21 Jul 2003 15:47
Location: Warsaw, Poland

Post by jarek_g » 30 Jan 2007 21:32

Hi Mitchi, very god job !!!!!!!!!

Several supplements from my:
1) lacking names of commanders 1. Ostmuselmanische SS-Regiment:
from 28.03.44 - SS-Hauptsturmführer Heinz Billing
from 27.04.44 - SS-Hauptsturmführer Emil Herrmann
from 06.44 - SS-Sturmbannführer Franz Libermann

2) relating: tatarische Schuma Bataillonen:

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. W/147
formed July 1942 in Simferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)
Major (i.e. Bataillonsführer) Yag’ya Alijev

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/148
formed July1942 in Karasubasar
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/149
formed July1942 in Bachtchisaray
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/150
formed July1942 in Yalta
03.1944 - disbanded
CO Major Viktor I. Malcev

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/151
formed July1942 in Alušta
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. 152
formed July1942 in Džankoy
Summer 1943 - the passage majority of battalion to soviet partisan under Major Raimov, which, nevertheless, it was shot by partisans.
CO Major Raimov

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. 153
formed July1942 in Feodosia
disbanded 8.07.1944.

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. E/154
formed July1942 in w Symferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)
Major A. Kerimov - in winter 1943 was arrested by Germans as “unreliable”

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. E/155
formed spring 1943 in Symferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

3) About Kaukasien and Turk. units info from book Oleg V. Romanko, "Muslim legions in World War II", Moskva 2004. or http://militera.lib.ru/research/romanko_ov/index.html and my book "Forgotten soldiers of Hitler", Warsaw 2005.

3a) Osttürkische W.V - CO from 20.09.1944 Staf. Wilhelm Hintersatz. Was taken post in 30.12.1944 after mass desertion of soldiers from Waffengruppe "Krim” under W-Ostuf. Gulam Alimov to Slovakian partisans. From 1.01.1945 CO (in Verfügung) was SS-Stubaf. Josef Fürst

W. Gr. „Turkestan” CO W-Stubaf. Arsibaj Djumabay
I/“T“ CO W-Hstuf. Bushmabek Ashbergenov
II/“T“ CO W-Stubaf. Hasi Kasbek

W. Gr. „Idel-Ural” CO SS-Ostubaf. Oskar von Seckendorf from 1.01.1945. Former (from 21.08.42) as Obstl. Co of Wolgatatarische Legion. He moved to Waffen SS in rang SS-Ostubaf. Yet from advanced age (born 12.06.1875) he on front commander was not suitable.
I/”I-U” CO W-Hstuf. Hasi Kutejew - or this would be the same person how would CO I./”K”?
II/“I-U“ CO W-Hstuf. Shamil Bidanokow - One from six Werberkommision in Protectorate Böhmen - Mähren (in Gitschin) in beginning 1945 comand Waffen-Hauptsturmführer der SS Shamil Bidanok, source: NARA T -175. roll 164. Did battalion to be on time to command?

W. Gr. „Krim” CO W-Hstuf. Abdullah Karabash - since March 1945 the representative of all Crimean- Tatar volunteers with the Crimean- Tatar national central committee
I/“K“ CO W-Hstuf. Hasi Kattejew - or this would be the same person how would CO I./”I-U”?
II/“K“ CO W-Hstuf. Sekirja Arabskij
Na. Abt. CO SS-Hstuf. Franz Pohl

3b) Kaukasische W.V

I/ W. Gr. „Armenien CO was W-Stubaf. Sargis Varduni - Info from Armenische Legionär :D
I/ W. Gr. „Georgien” CO was W-Hstuf. Hieronimus Mamaladse
Ausb. Btl. CO was SS-Hstuf. Frank
Matter is yet Major Dimitri Shalikashvili. He was in Georgian Legion (Heer), but I dont know, if moved to Waffen SS?

Bestreg.
Jarek

Michi
Member
Posts: 351
Joined: 19 Jan 2003 19:29
Location: Austria

Post by Michi » 30 Jan 2007 22:26

jarek_g wrote:2) relating: tatarische Schuma Bataillonen:

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. W/147
formed July 1942 in Simferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)
Major (i.e. Bataillonsführer) Yag’ya Alijev

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/148
formed July1942 in Karasubasar
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/149
formed July1942 in Bachtchisaray
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/150
formed July1942 in Yalta
03.1944 - disbanded
CO Major Viktor I. Malcev

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. F/151
formed July1942 in Alušta
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. 152
formed July1942 in Džankoy
Summer 1943 - the passage majority of battalion to soviet partisan under Major Raimov, which, nevertheless, it was shot by partisans.
CO Major Raimov

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. 153
formed July1942 in Feodosia
disbanded 8.07.1944.

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. E/154
formed July1942 in w Symferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)
Major A. Kerimov - in winter 1943 was arrested by Germans as “unreliable”

Krim Tataren Schutzmannschafts Btl. E/155
formed spring 1943 in Symferopol
disbanded 8.07.1944. Tataren moved to Waffen. Geb. Brig. d. SS (tatar. Nr 1)
I do know only 8 tatarian Schuma-Battalions, in my sources the Nr. 155 is missed.
Even in the so-called Tätigkeitsberichte of the SSPF Taurien Nr. 155 is missing.

jarek_g wrote:3a) Osttürkische W.V - CO from 20.09.1944 Staf. Wilhelm Hintersatz. Was taken post in 30.12.1944 after mass desertion of soldiers from Waffengruppe "Krim” under W-Ostuf. Gulam Alimov to Slovakian partisans. From 1.01.1945 CO (in Verfügung) was SS-Stubaf. Josef Fürst.
In my sources it is said SS-Staf Harun el-Raschid-Bey -as his official name was since 1917; he didn't use his christianed name- was taken from CO of W-Vbd. d.SS "O"; nevertheless some orders are existing till April 1945 which show his signature as CO e.g. the ceasefire with Italian partisans after 26th April 1945.

jarek_g wrote:Matter is yet Major Dimitri Shalikashvili. He was in Georgian Legion (Heer), but I dont know, if moved to Waffen SS?
In my sources his name is given as Fürst (=Count) Šalikašwili, Dimitrij (Dima).
Die Aufstellung eines Georgischen SS-Reiter-Regiments begann im September 1944 unter dem Oberst (Waffen-Standartenführer) Culukidze(Tsouloukidze) und dessen Vertreter Major (Waffen-Sturmbannführer) Šalikašwili.
The deployment of a Georgian SS-Cavalry-Regiment started in September 1944 under Colonel (Waffen-Standartenführer) Culukidze(Tsouloukidze) and his deputy Major (Waffen-Sturmbannführer) Šalikašwili.




MfG Michi

User avatar
Askold
Member
Posts: 1813
Joined: 23 Mar 2002 08:30
Location: Ukraine

Post by Askold » 31 Jan 2007 20:59

Exellent job Michi! Does anybody have any photos of such volunteers?

Mikedc
Member
Posts: 6245
Joined: 05 May 2004 23:13
Location: Netherlands

Post by Mikedc » 01 Feb 2007 16:58

I agree with Jarek and Askold,

This is done just wonderfull. For sure it clears up a lot of things and it gives more inside information as well about these 'obscure' units. I'm more then gratefull Michi made a thread about it all.


Thanks Michi(and all the others for additional info),
Mike

Mikedc
Member
Posts: 6245
Joined: 05 May 2004 23:13
Location: Netherlands

Post by Mikedc » 01 Feb 2007 17:14

The following is what I've gathered so far regarding the Kaukasischer Waffen-Verband der SS:

Kaukasischer Waffen-Verband der SS:
SS-Standartenführer Arved Theuermann(commander 20-12-44/5-45).
Waffen-Untersturmführer Georg Hasimoff(12-44/??-45).
Waffen-Untersturmführer Gorge Kordsachin(12-44/??-45).
Generaal Lazar Bicherahov(Kaukasisch, informal, commander).
Generaal Sultan Kelech Girei(Kaukasisch, informal, commander ?? till 5-45).
SS-Hauptsturmführer Diether Nierhaus(O1 3-45/5-45).
SS-Obersturmbannführer Hubert Ritter von Aichinger(Ia 3-45).
SS-Hauptsturmführer Emanuel Jaskiewitz(Ic 3-45/5-45).
Waffen-Standartenführer Muhammed Bey.
SS-Obersturmführer Josef Werner(Nachrichten-Offizier 1-45/??-45).
SS-Obersturmführer Hans Büst(Kompanie-commander 1-45 till 28-4-45).
Waffen-Untersturmführer David Kobachidse(1-45/??-45).
Waffen-Untersturmführer Abdulasel Mamedow(1-45/5-45).
SS-Obersturmführer Herbert Dillmann(Kompanie-commander 2-45/??-45).
SS-Untersturmführer Roland Brandt(2-45/??-45).
SS-Untersturmführer Johann Gaberle(2-45/??-45).
Waffen-Untersturmführer Achmet Dikajew(1945).
Waffen-Obersturmführer Tscherim Soobzokov.

Kaukasischer-Regiment((Volksregiment):
Freiwilligen-Regiment Nordkaukasier:
SS-Waffengruppe ‘Armenien’:
Waffen-Standartenführer Artashes Abegian alias Vardan K. Sarkissjan(commander 3-45).

SS-Waffengruppe ‘Azerbajdzan’:
Waffen-Standartenführer Magomed Nabi Olgi Izrafilov(commander 3-45).

SS-Waffengruppe ‘Georgien’:
Waffen-Standartenführer Michael-Pridon Zulukidze(commander 3-45).
Waffen-Hauptsturmführer Heronimus Mamaladse(Bataillonscommander 1-45/5-45).

SS-Waffengruppe ‘Nordkaukasus’:
Waffen-Standartenführer Ulagaj Kutschuk(commander 3-45/5-45).
I. Bataillon :
Waffen-Hauptsturmführer Murat Tuajew(commander 12-44/3-45).
II. Bataillon:
Waffen-Standartenführer Ulagaj Kutschuk(commander ??-45/3-45).


Mike

Mikedc
Member
Posts: 6245
Joined: 05 May 2004 23:13
Location: Netherlands

Post by Mikedc » 01 Feb 2007 17:18

And the following is what I've gathered around the Osttürkischer Waffen-Verband der SS:

Osttürkischer Waffen-Verband der SS :
SS-Untersturmführer Gerd Schulte(adjudant ?? till 2-12-44).
SS-Obersturmführer Alfons Graf(Ib 1-10-44/??-45).
SS-Sturmbannführer Heinrich Hugo(Ia 1-10-44/??-45).
SS-Sturmbannführer Franz Liebermann(Ia 11-44/??-45).
SS-Hauptsturmführer Willy Schneier(11-44/??-45).
SS-Hauptsturmführer Dr. Jan Schreuder(IVb 12-44/??-45).
SS-Untersturmführer Franz Schmeisser(12-44/ ??-45).
SS-Sturmbannführer Franz-Josef Fürst(commander 1-45/??-45).
SS-Untersturmführer Jürgen Zinn(2-45/3-45).
Waffen-Hauptsturmführer Abdullah Karabasch.
Waffen-Hauptsturmführer Gaisa Kotijeff.
Waffen-Obersturmführer Schihap Nigmati.
Waffen-Obersturmführer Kemal Ortsily.
Waffen-Obersturmführer Toqtosum Toqtonazarew.
Waffen-Untersturmführer Imanow Husein.
Waffen-Sturmbannführer Batyr Aliyev.
Waffen-Sturmbannführer Arsibaj Djumabay.
Waffen-Untersturmführer Tscherim Soobzokov.
I. Bataillon :
SS-Hauptsturmführer Dr. Reiner Olzscha(commander ??-44/??-10-44).
Stabskompanie:
3. Kompanie:


SS-Waffengruppe ‘Idel-Ural’:
I. Bataillon:
1. Kompanie :
2. Kompanie :
3. Kompanie :
4. Kompanie :
5. Kompanie :
II. Bataillon :

SS-Waffengruppe ‘Turkestan’:
SS-Hauptsturmführer Franz-Josef Fürst(Staffmember ??-44/??-45).
Major Bergen(Staffmember ??-44/??-45).
I. Bataillon:
Waffen-Obersturmführer Gulam Alimov(commander ??-44/24-12-44).
Waffen-Obersturmführer Nasarow(commander 1-45/??-45).
Waffen-Untersturmführer Dr. Dschaparow(Ord.-Off. ??-44/24-12-44).
SS-Untersturmführer Georg Lampe(IVa ??-44/??-45).
Waffen-Untersturmführer Alichan Kuliew( ??-44/24-12-44).
SS-Untersturmführer Spiese(12-44).
SS-Oberscharführer Füttermeister(12-44/??-45).
SS-Oberscharführer Flamek(12-44/??-45).
Stabskompanie:
Waffen-Untersturmführer Safajew(commander ??-44/24-12-44).
1. Kompanie :
2. Kompanie :
3. Kompanie :
Waffen-Untersturmführer Asapalvan(commander ??-44/24-12-44).
4. Kompanie :
5. Kompanie :
II. Bataillon :

SS-Waffengruppe ‘Krim’(first called Waffen-Gebirgs-Brigade der SS(tatar Nr. 1), this unit was attached in December 1944):
SS-Standartenführer Willy Fortenbacher(commander 1-7-44/??-44).
SS-Obersturmführer Herbert Krause(1-45/5-45).
SS-Untersturmführer Peter Weichel(1-45/5-45).
SS-Obersturmführer Franz Baar(1-45/??-45).
SS-Untersturmführer Wilhelm Brucker(IIa 3-45).
SS-Untersturmführer Joachim Döring(2-45/??-45).
SS-Obersturmführer Fritz Heisvath(1-45/5-45).
Waffen-Sturmbannführer Hasi Kasbek(2-45/??-45).
SS-Hauptsturmführer Heinrich Worster(1-45/??-45).
SS-Hauptsturmführer Arnold Tofarn(Ic 1-45/??-45).
Waffen-Obersturmführer Seit-Umer Tschormann(1-45/??-45).


Mike

Michi
Member
Posts: 351
Joined: 19 Jan 2003 19:29
Location: Austria

Post by Michi » 03 Feb 2007 00:17

Thanks Gents!!

I have overhauled once again my OoBs, with the newest informations.
Informations, not from me, are written in italics.
(again, I have seen some infos are missing)


Once again, I have no hints that Vardan K. Sarkissjan had ever a SS-rank.
I have him being an Oberst and from 01. April 1945 being Generalmajor.

Matter is yet Major Dimitri Shalikashvili. He was in Georgian Legion (Heer), but I dont know, if moved to Waffen SS.

The deployment of a Georgian SS-Cavalry-Regiment started in September 1944 under Colonel (Waffen-Standartenführer) Culukidze(Tsouloukidze) and his deputy Major (Waffen-Sturmbannführer) Šalikašwili.
I have read again my sources; AND I HAVE TO SAY Jarek, you wrote it correct; I have him also only as Major.

Im unterschied zu den genannten Offizieren, die in der französischen oder in östlichen fremden Armeen gedient hatten, war der (Regiments-)Kommandeur der Waffen-Gruppe „Turkestan” einhemaliger Feldwebel der Roten Armee namens Alim, Sulam.
In difference to the named officers, who served in the french, or in eastern foreign armies, was the CO of the Waffen-Gruppe „Turkestan”, Sulam Alim, only a NCO in the Red Army.

Has anybody of you the name Sulam Alim???
For me it sounds like Gulam Alimov, but he didn't command a complete W-Gru.


Desertation of one battalion of the osttürkische Waffen-Verband:
Which battalion did desert??
One of the Waffen-Gruppe „Turkestan” or one of the Waffen-Gruppe „Krim”??
3a) Osttürkische W.V - CO from 20.09.1944 Staf. Wilhelm Hintersatz. Was taken post in 30.12.1944 after mass desertion of soldiers from Waffengruppe "Krim” under W-Ostuf. Gulam Alimov to Slovakian partisans. From 1.01.1945 CO (in Verfügung) was SS-Stubaf. Josef Fürst
According my sources, the Waffen-Gruppe „Krim” became part of the osttürkische Waffen-Verband only from February 1945. Successor of the deserted W-Ostuf Alimow, Gulam, was W-Ostuf/Hstuf Nazarow, who had held also a commanding position in the 1. Ostmuselmanischen SS-Regiment from January 1944.



MfG Michi

User avatar
Armenische_Legionar
Member
Posts: 156
Joined: 24 Jan 2005 16:34
Location: Yerevan, Armenia

Post by Armenische_Legionar » 03 Feb 2007 10:55

Hi everybody!!

Thanks for these posts!

By my information:

On my opinion Sarkis Varduni is a pseudonim of Vardan Sarkissian... This is a same person.
Waffen-gruppe SS "Armenien" served not over 550 Armenian legionaries.
A member of this formation remembered that the commander of 1st Cavalry Co was Nubaryan Misak.
He told me, that an Anti-tank unit was joined to Waffen-Gruppe on April 1945.
Vardan Sarkissian was "A General of Armenian united liberation army".
Than he told me, that the German command on march 1945 decided to reorganized the Waffen-gruppe to an Armenian Brigade, but the war was over.

User avatar
Armenische_Legionar
Member
Posts: 156
Joined: 24 Jan 2005 16:34
Location: Yerevan, Armenia

Post by Armenische_Legionar » 03 Feb 2007 11:06

Ardashes Abegian was a coordinator of Armenian National Committee until the spring of 1943.

Than i find that on march 1945. a part of group of Oberst Tigran Bagdassarian was join to WG "Armenien", but by the archive materials, Tigran was captured by Americans in the end of war with a little part of his military group.

Return to “Foreign Volunteers & Collaboration”