Oberst Hans-Jürgen Dingler

Discussions on the personalities of the Wehrmacht and of the organizations not covered in the other sections. Hosted by askropp and Frech.
User avatar
Minotauros
Financial supporter
Posts: 1404
Joined: 15 Sep 2002 18:50
Location: Poland

Re: Oberst Hans-Jürgen Dingler

Post by Minotauros » 14 Apr 2021 09:19

Good morning,


Oberstleutnant i.G. Hans-Jürgen DINGLER was on furlough on 22.11.1942.

He was replaced as Ia of the 3.Infanterie Division (mot.) the same day by Major i.G. Hans-Helmut von KIRCHBACH auf LAUTERBACH (08.11.1911 Freiberg - 17.02.1943 Krasnoarmyeysk), the division's Ib.

DINGLER was soon after flown in the "Cauldron" and sent to the XIV.Panzerkorps' HQ, where he was attached to the Ia Abteilung.

DINGLER was possibly the corps' last Ia after Oberstleutnant i.G. Walther MÜLLER was appointed its last Chef des Generalstabes on 13.01.1943.
DINGLER was flown out by order on 19.01.1943, landing in Novotchierkassk on 20.01.1943. It was after this date that he must have been appointed Ia/F of Heeresgruppe Don.

He died in 1978.

Regards,

Rossano
Member
Posts: 5604
Joined: 25 May 2007 23:56
Location: Italy

Re: Oberst Hans-Jürgen Dingler

Post by Rossano » 14 Apr 2021 13:45

Ciao
Nowhere I found "auf Lauterbach" for H.H. v.Kirchbach, Your source for that ?
Also, history of PR 2 reads that Müller was around dec. 42 (or jan. 43 ?) Ia XIV.PzK,
wrong info or can somebody confirm that ?
Saluti

User avatar
Minotauros
Financial supporter
Posts: 1404
Joined: 15 Sep 2002 18:50
Location: Poland

Re: Oberst Hans-Jürgen Dingler

Post by Minotauros » 17 Nov 2021 13:30

Hello,


Born on 30.3.1904 in Nikolaiken (Mikołajki, Poland). Died in 1975 in Pretoria (correction).

Son of Max DINGLER, a judge in the Stadtgericht of Strasburg in Westpreussen (Brodnica, Poland) who ended up in 1937 as the president of the Landesfinanzenamt in Würzburg.

Abitur in 1923 at the Staatliche Bildungsanstalt in Berlin-Lichterfelde.

Joined the Reiter-Regiment 5 in Stolp (Słupsk, Poland) in November 1923.

Awards: Medaille zur Erinnerung an der 1.Oktober 1938 mit Spange "Prager Burg", EK 1939 II Kl. & EK 1939 II Kl., Ostmedaille, DKiG.

Acted as defense witness during the trial of Erich von MANSTEIN in Hamburg in 1949.

Worked for the Organisation Gehlen. Then in the BND. He got into a serious conflict with Reinhard GEHLEN and was posted abroad, as the BND station chief in South Africa. Remained there after retirement.

Regards,

Return to “The Dieter Zinke Axis Biographical Research Section”