KdS in France (Questions to the commanders)

Discussions on all aspects of the SS and Polizei. Hosted by Andrey.
Schloss Adler
Member
Posts: 259
Joined: 02 May 2002 20:35
Location: Denville, NJ

KdS in France (Questions to the commanders)

Post by Schloss Adler » 28 Feb 2004 20:13

Hi,

Would anyone be able to provide additional information in regards to the complete names and dates of tenure for the following? Thanks in advance.

Doug


Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Paris:

Lischka

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Rouen:

Dauber

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD St Quentin:

Dr Peters
Westphal

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Orléans:

Westphal
Merdsche

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Angers:

Hpsth Dietrich
Ernst Hans

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Poitiers:

Herold

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Rennes:

Dr Herdt
Pulmer

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Bordeaux:

Hagen
Luther
John

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Dijon:

Meier
Hult

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Nancy:

Ellisen
Schmaling

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Chalons sur marne:

Graf von Korff
Dr. Ludtcke

newly occuped south france

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Limoges:

Meier

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Lyon:

SS – Ostub Werner Knaub 11.11.42 - 44
SS-Stub Rolf Muhler

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Marseille:

Mühler

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Montpellier:

Dr Tanzmann

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Toulouse:

Dr Bilfinger
Suhr

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Vichy:

Hpstf Geissler
Dr Tanzmann
SS-Stubaf. Karl Boemelburg

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Nice:

Schulz
Dr Keil

David Thompson
Forum Staff
Posts: 23273
Joined: 20 Jul 2002 19:52
Location: USA

Post by David Thompson » 28 Feb 2004 21:43

Bilfinger, Dr. Rudolf [SS-Sturmbannfuehrer und Oberregierungsrat] – acting chief, Reich Security Main Office Department II A (Administration and Law - Organization and Law) 1 Jan 1941)

Hagen, Herbert Martin – SS officer with the German Security Police and Security Service (Sipo/SD) in France {sentenced in absentia by a French court Mar 1955 to life imprisonment at hard labor; impending trial on charges of responsibility for the deportation of 73,000 French Jews to concentration camp (Konzentrationslager - KL) Auschwitz and other death camps in 1942-1944 announced 23 Jul 1979 by West German government (NYT 24 Jul 1979:8:3); put on trial by a West German court in Cologne 1980 for war crimes arising out of the deportation of Jews to the death camps; convicted and sentenced to 12 years imprisonment 11 Feb 1980 (NYT 12 Feb 1980:3:3). (JuNSV Verfahren Lfd.Nr.858; LG Köln 800211 [59-44/78]; S.K.Kitson@bham.ac.uk; "Hitler's Legacy" Biographical index).}

von Korff, Modest Count (c. 1909-?) -- service, German Secret State Police (Geheime Staatspolizei - Gestapo) {acquitted by a German court of complicity in the murders of deported French Jews on the grounds that the defendant was not aware of the reason for the deportations; upheld on appeal 30 Nov 1990 (NYT 1 Dec 1990:9:1); probably identifiable with "K., Modest Alfred Leonhard Graf von" -- service with the German Security Police (Sicherheitspolizei - Sipo) at Chalons-sur-Marne {arrested and put on trial by a West German court at Bonn on charges of participating in the Jun 1942-May 1943 deportations of French and foreign Jews residing in the area around Chalons-sur-Marne to the Drancy transit camp, from whence they were deported to KL Auschwitz to be killed (Mitwirkung an der Deportation von Juden aus dem Bereich der Sipo-Aussenstelle Chalons-zur-Marne durch Anordnung ihrer Verhaftung und Überstellung in das Haftlager Drancy, von wo sie ins KL Auschwitz verbracht wurden); acquitted 17 Nov 1988 and acquittal upheld on appeal 30 Nov 1990 (JuNSV Verfahren Lfd.Nr.904; LG Bonn 881117; BGH 901130).}

Lischka, Dr. Kurt (1909-?) [SS-Obersturmbannfűhrer] – "directeur de la Reichszentrale pour l'émigration des Juifs en 1939"; head of the German Security Police and Security Service (Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst – Sipo/SD) in Paris (arrested by the British 10 Dec 1945; interned first by British and then by French occupation authorities; extradited to Czechoslovakia 2 May 1947; released 22 Aug 1950; sentenced in absentia to hard labor for life by a French court 18 Sept 1950. Lischka, who was never extradited, rose to become a West German judge; trial of Beate Klarsfeld for attempted kidnapping (NYT 6 Jul 1974:23:4; NYT 10 Jul 1974:43:1); arrested 1978 for his participation in deporting French Jews to the death camps; impending trial announced 23 Jul 1979 by West German government (NYT 24 Jul 1979:8:3); convicted and sentenced to 10 years imprisonment 11 Feb 1980 (NYT 12 Feb 1980:3:3). (JuNSV Verfahren Lfd.Nr.858; LG Köln 800211 [59-44/78]; Who's Who 194-5; Encyclopedia of the Third Reich p. 549; "Hitler's Legacy" Biographical index; S.K.Kitson@bham.ac.uk).}

Suhr, Friedrich (1907-1946) [SS-Obersturmbannfuehrer] -- staff, Sipo Prague Jul 1939-May 1940; service, RSHA May 1940-Nov 1942; chief, Reich Security Main Office Department II A-3 (Administration and Law - Indemnification ) (on 1 Jan 1941); commander, Einsatzkommando 4b, Nov 1942-Aug 1943; commander, Einsatzkommando 6 Aug-Nov 1943; commander, Sipo/SD France Dec 1943-Dec 1944; SSPF Ober-Elsass 1 Dec 1944-May 1945 [Knights Cross 1944] {died 31 May 1946 at Wuppertal-Elberfeld. (Allgemeine-SS p. 77; SS: Roll of Infamy p. 167)}

User avatar
Jérôme
Member
Posts: 1096
Joined: 19 Jul 2003 08:23
Location: Normandy.

Post by Jérôme » 29 Feb 2004 06:04

BOEMELBURG, Carl Born 28/10/1885
SS° 35898
Party °892239
Ostubaf 09/11/40

PULMER, Hartmut
Born 09/11/1908
SS°178784
Party°5487085
Ostubaf 20/04/44
Regards

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Post by Phil Nix » 29 Feb 2004 11:12

Here are a few details
Poiters; Sturmbannführer Richard Herold
Rennes; Sturmbannführer Gusatv Herd followed by Obersturmbannführer Hartmut Pulmer.
Bordeaux;
Stbf Herbert Hagen 8.40 - 5.42
Hauptsturmführer 5.42 - 10.43
Stbf Walter Machule 6.11.43 - 44
Hsf Alexander or Dr Gustav John 44 - 44
St Quentin Stbf Karl Westphal
Dijon: Stbf Wilhelm Hulf
Nancy; Stbf Horst Ellissen followed by Stbf Rudolf Schmaling and then Stbf Franz Hoth
Philmil

User avatar
Dieter Zinke
Forum Staff
Posts: 9728
Joined: 02 Dec 2003 09:12
Location: Koblenz / germany

Post by Dieter Zinke » 29 Feb 2004 12:28

Hi Schloss Adler and Philmil,

here some supplements and corrections:

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Bordeaux:
00.08.1940 - 00.05.1942: SS-Sturmbannführer Herbert Martin Hagen
00.05.1942 - 00.10.1943: SS-Sturmbannführer Erich Lutter
06.11.1943 - 00.00.1944: SS-Sturmbannführer Dr. Walther Machule
00.00.1944 - 00.00.1944:: SS-Sturmbannführer Dr. Josef John

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Châlons sur marne:
Modest Alfred Leonhard Graf von Korff
SS-Sturmbannführer Dr. Karl Lüdcke

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Dijon:
SS-Sturmbannführer Anton Meier
SS-Sturmbannführer Wilhelm Hult

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Limoges:
00.11.1942: SS-Sturmbannführer Anton Meier

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Lyon:
SS-Obersturmbannführer Dr. Werner Knab 11.11.42 - 00.00.1944
SS-Sturmbannführer Rolf Mühler

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Marseille:
00.11.1942: SS-Sturmbannführer Rolf Mühler

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Montpellier:
00.11.1942: SS-Obersturmbannführer Dr. Hellmut Tanzmann

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Paris:
14.06.1940 KdS Paris (Beauftragter des Befehlshabers der Sicherheitspolizei und des SD beim Militärbefehlshaber in Belgien und Nordfrankreich): Dr. Helmut Knochen
(00.11.1940-00.10.1943 Deputy: Kurt Lischka)
00.01.1943 - 11.09.1943 KdS in Paris: Kurt Lischka
00.12.1943 - 30.11.1944 KdS in Paris: Friedrich Suhr

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Rouen:
00.05.1944 - 00.10.1944: SS-Obersturmbannführer Bruno Müller
Dauber

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD St Quentin:
SS-Sturmbannführer Dr. Max Peters
SS-Sturmbannführer Karl Westphal

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Toulouse:
Friedrich Suhr was never KdS Toulouse

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Vichy
00.11.1942: SS-Hauptsturmführer Geissler
SS-Obersturmbannführer Dr. Hellmut Tanzmann
SS-Sturmbannführer Carl Boemelburg

Cheers
Oberstab

Schloss Adler
Member
Posts: 259
Joined: 02 May 2002 20:35
Location: Denville, NJ

Thanks

Post by Schloss Adler » 29 Feb 2004 17:17

Thanks for all your help!

Phil Nix
In memoriam
Posts: 9498
Joined: 15 Oct 2002 10:52
Location: Birmingham England

Post by Phil Nix » 01 Mar 2004 14:00

KdS Toulouse
Hsf Retzek 1.42 - 2.43
Sbf Dr Rudolf Bilfinger 20.3.43 - 1.2.44
Friedrich Suhr 1.2.44 - 30.9.44
KdS Marseilles
Rudolf Moritz 12.42 - 4.43
Dr Helmut Tanzmann 17.4.43 - 3.7.43
Rolf Mühler 3.7.43 - 27.5.44
Wilhelm Nolle 27.5.44 - end
Philmil

Schloss Adler
Member
Posts: 259
Joined: 02 May 2002 20:35
Location: Denville, NJ

Thanks

Post by Schloss Adler » 02 Mar 2004 03:49

Hi Phil,

Once again, many thanks....

Doug

User avatar
Peter J. Hertel
Member
Posts: 646
Joined: 12 Mar 2002 22:13
Location: Vancouver, Canada

Post by Peter J. Hertel » 02 Mar 2004 16:07

    KdS Angers : SS-Hauptsturmführer Hans Dietrich Ernst 1 June 1942 — August 1944.

    KdS Orleans : SS-Hauptsturmführer Fritz Merdsche 1 October 1942 — August 1944.

    KdS Toulouse : SS-Hauptsturmführer Helmut Retzek November 1942 — March 1943
    SS-Obersturmbannführer Dr. Rudolf Bilfinger March 1943 — November 1943
    SS-Obersturmbannführer Friedrich Suhr November 1943 — August 1944

    KdS Rouen : SS-Sturmbannführer Rolf Mühler 1 June 1942 — January 1943
    SS-Hauptsturmführer Dr. Anton Dauber January 1943 — May 1944
    SS-Obersturmbannführer Bruno Müller May 1944 — August 1944[list*]


    Source : Gute Franzosen« - Die französiche Polizei und die deutsche Besatzungsmacht im besetzten Frankreich 1940 - 1944, Bernd Kasten

    Regards,

    Peter

mishka28
Member
Posts: 5
Joined: 01 Dec 2005 03:46
Location: Ottawa, Canada

SD Tanzman, Dr.; identity two SD; 8 Kp. Reg. 3 Brandenburg

Post by mishka28 » 05 Dec 2005 01:29

I found the following file reference to Tanzman:

Fernsprechverzeichnis der Polizei und SS-Dienststellen in Frankreich
Stand 1.8.43

Sicherheitspoltzei (SD) - Einsatzkommando Montpellier
Dienstelle: Montpellier, Ancien Chemin de Castellinaux

TANZMAN, Dr. SS-Obersturmbannführer, Kommandeur
HINRICHS SS Haupsturmführer, Vertreter

Perhaps someone could help me with two research problems involving the SD in the south of France, and one research problem involving the 8 Kp. Reg. 3 Div. Brandenburg.

The first is the identify of an SD officer stationed at Sommieres (Gard), near Montpellier and Nimes, in 1944. He is given the name "SS Graf Anschütz von Ulsen" in a French article, but think it likely that that name is intentionally incorrect. At the time, July 1944, elements of the 9 Div. "Hohenstaufen" were in Sommieres (FpNr. 39720: Versorg.Kp.Felders Btl. 60; FpNr. 45589: 1 Kp. FeldersBtl. 60); perhaps he had a formal relationship with 9 Div, which had first arrived in Sommieres in 1943. More likely, it seems, he reported to SD in Montpelier or Nimes. In any case, he worked closely with 8 Kp Regt. 3 Brandenburg based at Fort Vauban, Ales, Cevennes (FpNr. 15727), which in August 1944 became Streifkorps Südfrankreich Div. Brandenburg.

The second is the identity of the chief of the Gestapo in Ales, "Hans, who worked with the 8 Kp. Reg. 3 Brandenburg. The French resistance refered to him as Gestapo but he must have been SD.

Would there be a list of SD personel in France which might identify these two men?

The third is names of members of the 8 Kp. Reg. 3 Brandenburg. I have some, but would like a complete list.

User avatar
Egon95
Member
Posts: 167
Joined: 26 Jan 2004 19:27
Location: France

Post by Egon95 » 29 Nov 2007 11:00

SS hierarchy in Occupied France (1940-1944)


I. Central authority


* Höherer SS- und Polizeiführer im Bereich des Militärbefehlshabers in Frankreich (HSSPF-Frankreich)
Carl-Albrecht Oberg (1897-1965) VI.42 - XI.44

HQ : 57 boulevard Lannes, Paris


* Befelshaber der SIPO-SD in Frankreich (BdS-Frankreich)
Helmut Knochen (1910-2003) VI.42 - VIII.44

HQ : 72 avenue Foch, Paris


- Amt I (Staff): Frank Altenloh

- Amt II (Administration) : Mayer
Laube

- Amt III (SD-Inland) : Kurt Maulaz
Andreas Biederbick (1909-)

- Amt IV (Gestapo) : Karl Boemelburg (1885 - ?) VIII.40 - XI.43
Stindt () XI.43 - VIII.44
HQ: 11 rue des Saussaies, Paris, then 40 boulevard Victor Hugo, Neuilly

Section IV-D : Theodor Dannecker [1913-1945], Heinz Röthke [1912-1966], Aloïs Brunner [1912-1992?]
Section IV-E : Hans Kieffer

- Amt V (Kripo) : Walter Odewald (1902-)

- Amt VI (SD-Ausland) : Herbert Hagen (1913-) V.42- I.43
Hermann Bickler (1904-1984) I.43 - VIII.44



II. North Zone

Kommandeur der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdientes (KdS) Paris :
- Helmut Knochen (1910-2003) VI.40 - I.43
Deputy : Kurt Lischka (1909-1987) VI.40 - I.43 (in captivity from 1945 to 1950 and 1978-1985)
- Kurt Lischka (1909-1987) I.43 - IX.43
- Friedrich Suhr (1907-1946) XII.43 - XI.44

HQ : 72 avenue Foch, Paris

KdS Rouen :
- Rudolf (aka Rolf) Mühler - I.43
- Anton Dauber I.43 - V.44
- Bruno Müller V.44 - VIII.44

KdS Saint-Quentin :
- Hans-Joachim Peters
- Karl Westphal

KdS Orléans :
- Karl Westphal - X.42
- Fritz Merdsche (d. 1985) X.42 - VIII.44

KdS Angers :
- Hans-Dietrich Ernst VI.42 - VIII.44

KdS Poitiers :
- Hermann Herold

KdS Rennes :
- Hermann Heerdt VI.42 - III.43
- Hartmut Pulmer III.43 - VIII.44

KdS Bordeaux :
- Herbert Martin Hagen (1913-) VIII.40 - V.42 (condamned in 1980).
[Amt IV : Friedrich Wilhelm Dohse (1914-) I.42 - VIII.44 (freed in 1953)]
- Franz Luther V.42 - X.43
- Walter Machule X.43 - VIII. 44

KdS Dijon :
- Gustav Meier
- Wilhelm Hult

KdS Nancy :
- Horst Ellisen (1910-)
- Rudolf Schmäling
- Franz Hoth

KdS Châlons-sur-Marne :
- Modest von Korff (1909-)
- Karl Lüdcke


III. South Zone

KdS Limoges :
- Jessen
- Anton Meier XI.42-

KdS Lyon :
- Rudolf (aka Rolf) Mühler XI.42 - IV.43
- Fritz Hollert IV.43 - VI.43
- Werner Knab (1908-1945 ?) VI.43 - VIII.44
[Amt IV : Klaus Barbie (1913-1991) II.43 - VIII.44 (captured in 1983, died in captivity)]

KdS Marseille :
- Rudolf Moritz XI.42 - IV.43
- Helmut Tanzmann IV.43 - VII.43
- Rolf Mühler VII.43 - V.44
- Wilhelm Nolle V.44 - VIII.44

KdS Montpellier :
- Fritz-Adolf Hinrichs
- Helmut Tanzmann

KdS Toulouse :
- Helmut Retzek XI.42 - III.43
- Rudolf Bilfinger (1903-1998) III.43 - XI.43
- ? Friedrich Suhr (1906-1946) II.44 - VIII.44

KdS Vichy :
- Georg Geissler (1908-1944) XI.42 - VI.44 (killed by Resistance, in Murat, Cantal, june 12th 1944)
- Helmut Tanzmann VI.44
- Karl Boemelburg VI.44 - VIII.44

KdS Nice :
- Schulz
- Keil

* KdS Lille = BdS Belgien

User avatar
Minotauros
Member
Posts: 855
Joined: 15 Sep 2002 18:50
Location: Poland

Re: KdS in France (Questions to the commanders)

Post by Minotauros » 29 Aug 2011 09:08

Aussenkommando Montauban (under KdS Toulouse) c.a. 15 men
3, Faubourg du Moustier

SS-Sturmscharführer und Kriminalsekretär Felix STOTZ
I 1944 - VIII 1944

radevich
Member
Posts: 1119
Joined: 31 Jan 2008 12:43
Location: Minsk, Belarus

Re: KdS in France (Questions to the commanders)

Post by radevich » 29 Jan 2012 19:40

Rudolf SCHMAELING/Schmäling SS-Nr.290 488 geb.16.05.1898 NSDAP-Nr.7 393 549
Ostuf.: 17.10.1938; SS-Sturmbannführer: 31.03.1944 m.W. 30.01.1944
Kommandeur der Sicherheitspolizei und des SD Nancy:
IdSuSD München 03.44

radevich
Member
Posts: 1119
Joined: 31 Jan 2008 12:43
Location: Minsk, Belarus

Helmut Retzek

Post by radevich » 21 Apr 2012 15:33

KK. RETZEK Befehlsblatt des Chefs d.Sich.Pol. u. d. SD Nr. 14/44 from 01.04.1944 „abgeordnet zum BdS. Belgrad unter Aufhebung der Abordnung zum BdS. Paris“

trekker
Member
Posts: 311
Joined: 16 Mar 2011 07:55

Re:

Post by trekker » 03 Sep 2012 14:23

Egon95 wrote:SS hierarchy in Occupied France (1940-1944)

KdS Bordeaux :
- Herbert Martin Hagen (1913-) VIII.40 - V.42 (condamned in 1980).
[Amt IV : Friedrich Wilhelm Dohse (1914-) I.42 - VIII.44 (freed in 1953)]
- Franz Luther V.42 - X.43
- Walter Machule X.43 - VIII. 44

I have checked numerous threads on AHF containing information on KdS Bordeaux:

KdS in France (Questions to the commanders)
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... t+Tanzmann

Inspekteur/Befehlshaber Sipo u. SD
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 40&start=0

SS-Stubaf. RR. Dr. Walther Machule
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 8&t=119286

Inspekteur/Befehlshaber Sipo u. SD
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 40&start=0

SS & Polizei staff in Lyon, France
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 5&start=15
http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 5&start=30

SS-Sturmbannführer Erich Lutter
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=38&t=35621

The following names appear for KdS in the period May 1942- October 1943:
1. Erich Lutter
2. Franz Luther
3. Hans Luther

It has alreday been established that Erich Lutter was not KdS Bordeaux. It has also been established that Hans Luther was KdS Bordeaux. See: SS-Sturmbannführer Erich Lutter, http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=38&t=35621
However, no comment was given on Franz Luther as KdS Bordeaux.

Searching sites out of AHF one usually finds Hans Luther mentioned as KdS Bordeaux May 1942- October 1943 but Franz Luther is also mentioned - see http://papon.sudouest.com/index.php?pag ... e&cat=con4.

Yet, the most interesting site is to be found at http://ebooks.gutenberg.us/Wordtheque/fr/AAAALI.TXT
There, KdS Bordeaux is named as follows:
a) Le lieutenant Franz LUTHER remplaça le lieutenant HAGEN à la tête de ce nouvel organisme jusqu'au 19 OCTOBRE 1943
b) SS Luther, chef de la police allemande à Bordeaux
c) Franz Luther, responsable du KDS (police de sűreté et de sécurité allemande)
d) KDS dirigé par Hans Luther, jusqu'en octobre 1943
It seems that names Franz Luther and Hans Luther are used alternatively which makes one believe that the man was called Hans Franz Luther.

Is there someone who can solve the puzzle?

Return to “The Phil Nix SS & Polizei section”