Czech Legion

Discussions on all aspects of the First World War not covered in the other sections. Hosted by Terry Duncan.
User avatar
Klemen L.
Member
Posts: 306
Joined: 01 Mar 2004 01:21
Location: Unterkrain

Post by Klemen L. » 25 Jun 2004 22:43

Do you have a list of Czech Legion officers who went on to become Generals in the post-WWI Czechoslovak Army? I know the Group commanders you listed (Čeček. Vojcechovskij and Gajda) all became Generals, but who else did?
You may find this site helpful:

URL: http://forum.valka.cz/index.php

Do check the sections "Czechoslovakia" and "Austro-Hungary". There you will find biographies of several Legion Officers and Men who were to become later after the war generals in the new Czechoslovakian Army (Čatloš, Gajda, Čeček, Viest, Štefanik, Eminger, Moravec and others....)

lp,

Klemen

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 27 Jun 2004 22:27

1919-1927

Feldmarschall -------------->general of I. rank class
General-Oberst------------->general of II. rank class
Feldzeugmeister------------>general of III. rank class
Feldmarschal-Leutnant----->general of IV. rank class
General-Major--------------->general of V. rank class

general of I. rank class:
Eduard Bohm-Ermolli - in retirement

general of II. rank class
Ing. Jan Diviš
Karel Křitek - in retirement
Václav Wurm - in retirement

general of III. rank class (in total 6+41 in retirement)
Jan Syrový - Czechoslovak Legion officer
Vladimír Šokorov - Czechoslovak Legion officer

----------------------------------

16/12/1927
general of I. rank class ---- general of army
general of II. rank class ---- general of army
general of III. rank class ---- general of army
general of IV. rank class --- general of division
general of V. rank class ---- general of brigade

general of army
Josef Bílý
Jan Diviš
Jan Drobný
Josef Kroupa
Alois Podhajský
Frantušek Škvor
Josef Votruba
Louis Eugene Faucher - French
Eduard Kadlec - Czechoslovak Legion officer
Ludvík Krejčí - Czechoslovak Legion officer
Lev Prchala - Czechoslovak Legion officer
Jan Syrový - Czechoslovak Legion officer
Josef Šnejdárek - Czechoslovak Legion officer
Vladimír Šokorov - Czechoslovak Legion officer
Sergej Vojcechovský - Czechoslovak Legion officer

general of division - later :D
Last edited by jirka vrba on 16 Jul 2004 22:39, edited 1 time in total.

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 29 Jun 2004 06:30

6 of Czechoslovak Legion generals became ministers of Czechoslovak government:

gen. Ing. Alois ELIÁŠ - minister of traffic 1938-39
gen. Ing. Otakar HUSÁK - minister of defence 1920-21
gen. Karel HUSÁREK - minister of communal labor 1938 (???
:oops: my english is not good)
gen. Vladimír KAJDOŠ - minister of post, telegraphs and railways 1938
gen. Ing. František NOSÁL - minister of communal labor 1938
gen. Jan SYROVÝ - minister of defence 1926 and 1938-39, premier 1938

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 29 Jun 2004 16:04

gen. Syrový as a premier in Sept. 1938
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
AJK
Member
Posts: 1100
Joined: 19 Jun 2002 02:37
Location: Milwaukee, USA

Post by AJK » 29 Jun 2004 16:11

Hi Klemen and Jirka,

Many thanks to both of you for your help - it is much appreciated. I look forward to the list of the Divizní generál officers.

Best wishes,

AJK

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 16 Jul 2004 22:23

general of division:

"nonLegion" generals -
Jan ANTONY
František BARTOŠ
Emil FIALA
Jindřich HANÁK
Čeněk HAUŽVIC
Arnošt HITTL
Kamil HOLÝ
Jan HORÁK
Václav CHMELAŘ
Josef KÖPPL
Vojtěch LETOVSKÝ
Antonín RADA
Robert RYCHTERMOC
Bruno SEITS
František SCHÖBL
Jan ŠINDELÁŘ
Alfréd ŠKVÁRA
Josef VITOUŠEK
Jan VOTRUBA
Alois WACH
Čeněk WEISS

Eugene Desire Antonie MITTELHAUSER - French
Claude Martin Francois Joseph SPIRÉ - French

Czechoslovak Legion officers -
Silvestr BLÁHA
Stanislav ČEČEK
Jaroslav ČERVINKA
Mikuláš DOLEŽAL
Alois ELIÁŠ - commander of V. corps 1935-38
Jaroslav FAJFR
Radola GAJDA
Antonín HASAL - commander of III. corps 1935-39, provisional military commander in Brno 1937
Bedřich HOMOLA - commander of VII. corps 1935-39
František HRABČÍK - commander of VI. corps 1935-36
Jiří HUDEČEK - commander of V. corps 1938-39
Karel HUSÁREK
Vladimír CHALUPA
Sergej Jan INGR - provisional commander of III. corps 1937
Josef JANÁČEK
Vojtěch Vladimír KLECANDA
František KOLAŘÍK
Václav KOPAL - military commander in Prag 1935
Josef KROUTIL
Rudolf KROUTIL
Emil Václav LINHART - commander of I. corps 1935-39
Vojtěch Boris LUŽA - commander of V. corps 1935, commander of IV. corps 1935-37, military commander in Brno 1937-39
Josef MÁNEK - provisional commander of VII. corps 1937
František MELICHAR
Vladimír PŘIKRYL
Bedřich RUML
Jan ŠÍPEK
Josef VÁŇA - commander of II. corps 1935-39
Rudolf VIEST
Hugo VOJTA
Karel VOŽENÍLEK
Miloš ŽÁK

note:
In time of war military commands (in Prag, Brno, Bratislava(Pressburg) and Košice (Kassa)) become commands of armies
Last edited by jirka vrba on 16 Jul 2004 22:40, edited 1 time in total.

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 16 Jul 2004 22:33

Sergej Vojcechovský

* 28/10/1883 Vitebsk
1902-1904 Artillery Training Institution in St. Petersburg
22/8/1904 second lieutenant
3/10/1904-11/1/1907 service in 20th Art. Brg.
11/1/1907-22/3/1908 service in 5th Art. detachment
1/6/1912 gradued at academy of general staff
12/9/1911 staff captain
1913 Pilot Training Institution in Moscow
29/11/1914 capitan of general staff
28/8/1916 lieutenant colonel of general staff
11/2/1917 chief of staff of 176th Inf Div
15/3/1917 chief of staff of 2nd Caucasian GrenDiv
20/5/1917 chief of staff of 126th Inf Div
8/9/1917 chief of staff of 1st Czechoslovak Rif Div
6/1/1918 commander of 3rd Czechoslovak Rif Rgt
26/5/1918 commander of Tchelyabinsk Group
10/6/1918 commander of West Group
12/6/1918 colonel
8/7/1918 commander of Yekaterinburk Group
17/10/1918 major general
8/12/1918 served in Koltchak´s army as major general
1/1/1919 commander of IInd Corps
22/7/1919 commander of 2nd Army
/1/1920 lieutenant general
25/1/1920 commander-in-chief of Siberian Army
1/5/1921 in Czechoslovak Army as generel of V. rank
6/10/1921 commander of 24 th Inf Brg
20/1/1922 citizen of Czechoslovak Republic
13/1/1923 commander of 9th Inf Div
10/2/1925 general of IV. rank
31/7/1927 military commander in Brno
16/12/1927 general of division
30/12/1929 general of army
27/9/1938 commander of 1st Army
14/10/1938 military commander in Prag
1/4/1939 was pensioned
12/5/1945 was arrested by NKVD
+27/10/1951 GULAG - Ozerlag, Tajšet(?)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by jirka vrba on 18 Jul 2004 08:03, edited 5 times in total.

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 16 Jul 2004 22:52

little correction -

general of army Josef ŠNEJDÁREK was not a Legion officer. He was Czech, but since 1899 he served in Légon étrangére (French Foreign Legion). He participated in formation of Czechoslovak Legion in France, but as a french officer. He was born in Czech, but he was a French citizen. He became Czechoslovak citizen in 1927.
8)

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 18 Jul 2004 07:38

Eduard KADLEC

* 16/3/1880 in Ústí nad Labem
1/11/1901 Leutnant, sedved in Festung-Artillerie-Regiment Nr.1 Kaiser Franz Joseph I.
1/11/1904 Festung-Artillerie-Batalion Nr.3
/6/1906 Festung-Inspicierung-Kommando Nr.4
/11/1906 Festung-Artillerie-Batalion Nr.3
1/5/1909 Oberleutnant in Reserve
1909-1914 served in Belgian colonies
/9/1914 artillery commander of Fort IX in Festung Przemysl
/12/1914 commander of Fort X
/2/1915 commander of Fort XI
23/3/1915 Russian POW
20/8/1917 commander of III./7.battalion
23/10 commander of 7.Rifle Rgt
/1917 captain
26/5/1918 provisional commander of 7.Rifle Rgt
14/6/1918 chief of staff of East Group
26/5/1918 commander of 7.Rifle Rgt
21/7/1918 commander of East Group
23/7/1918 colonel
1/9/1918 provisional commander of 2nd Division
26/9/1918 commander of Far East in Vladivostok
25/11/1918 formated Rumunian Legion
/2/1919 commander of Rumunian Legion
24/7/1920 in Czechoslovak Republic
1/1/1921 commander of 10th Inf Div
20/7/1921 general of V. rank
10/1/1925 general of IV. rank
30/9/1931 commander of 7th Inf Div
15/10/1935 commander of IV. Corps
15/11/1935 military commander in Brno
31/5/1937 general of army
1/8/1937 pensioned off
1950 degraded - private
+19/8/1961 in Brno
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 18 Jul 2004 17:45

Eduard KADLEC and Rumunian Legion - http://worldwar2.ro/forum/viewtopic.php?p=14364#14364

User avatar
AJK
Member
Posts: 1100
Joined: 19 Jun 2002 02:37
Location: Milwaukee, USA

Post by AJK » 19 Jul 2004 13:40

Hi Jirka,

Many thanks for the additional information, which is very useful.

Regards,

AJK

User avatar
AJK
Member
Posts: 1100
Joined: 19 Jun 2002 02:37
Location: Milwaukee, USA

Post by AJK » 19 Jul 2004 18:30

Hi Jirka,

Just a couple of follow-up questions to your posting:

1. Is the General Jan Votruba that you mention a different and separate officer from Armádní generál Josef Votruba, 4th Army commander?

2. Do you have any further information (date of birth, death, commands) about General Václav CHMELAŘ? I did not have him in my list of Generals.

Thanks in advance, and best wishes,

AJK

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 20 Jul 2004 18:54

1 - Yes, there is an essay from 1936 Div.gen. v.v. Jan Votruba: Battle of Tisovec.
It is about fights of IV. brigade in 1919. Col.(in 1919) Votruba was commander of IV. Bgd.
v.v. means "retirement" -> Jan Votruba was general of division in 1936, but he was not in army.
2 - No, but I can try to find out some info.
--------------------------------------------------
equivalent of general of division was general chief of service (medical service, justice,...)

MUDr. Jan ČERVÍČEK
JUDr. František JANSA
MUDr. František JORDÁN
MUDr. Antonín MATUŠKA
MUDr. Jaromír PEČÍRKA
Josef PLZÁK
MUDr. Eduard STEHLÍK
Zdeněk WEINEREK
JUDr. Adolf ZELENÝ

Czechoslovak Legion officers
MUDr. Ludvík FISHER
Josef PEŠEK
Jaroslav RAMBOUSEK
JUDr. Václav SUCHÝ

jirka vrba
Member
Posts: 24
Joined: 09 Jun 2004 20:21
Location: Czech Republic

Post by jirka vrba » 20 Jul 2004 19:16

Josef VOTRUBA was commander of 3dr army in 1938

http://www.vojenstvi.kvalitne.cz/armada ... alie/5.htm ... cca 15 pages down 8O

User avatar
AJK
Member
Posts: 1100
Joined: 19 Jun 2002 02:37
Location: Milwaukee, USA

Post by AJK » 20 Jul 2004 20:39

Hi Jirka,

Thanks again for your help. You have listed a number of officers that I previously did not have in my files. Thank you for all your efforts.

Best wishes,

AJK

Return to “First World War”