Kapitän zur See Bentlage - first name?

Discussions on the personalities of the Wehrmacht and of the organizations not covered in the other sections. Hosted by askropp and Frech.
User avatar
USAF1986
Member
Posts: 3438
Joined: 21 Mar 2002 01:50
Location: Louisiana, USA

Kapitän zur See Bentlage - first name?

Post by USAF1986 » 25 Mar 2005 23:23

Hello! Does anyone know the first name of Kapitän zur See Bentlage? No first name is given in Scheibert’s listing of naval DKiG holders. Thanks for any assistance!

Best regards,
Shawn

User avatar
FAlmeida
Member
Posts: 364
Joined: 02 Apr 2004 11:18
Location: Portugal

Post by FAlmeida » 26 Mar 2005 00:48

First name is Arnold
Cheers, Fernando

User avatar
USAF1986
Member
Posts: 3438
Joined: 21 Mar 2002 01:50
Location: Louisiana, USA

Post by USAF1986 » 26 Mar 2005 02:39

Thank you, much appreciated!

Best regards,
Shawn

Edward L. Hsiao
Member
Posts: 2053
Joined: 01 Aug 2003 08:43
Location: Flagstaff,Arizona

His Military Career

Post by Edward L. Hsiao » 27 Mar 2005 06:37

Gentlemen,

What was Kapt z. S. Arnold Bentlage's military career in the Kriegsmarine like? I mean his assignments. He is unknown to me.

Edward

User avatar
JPK
Financial supporter
Posts: 1191
Joined: 02 Sep 2004 08:50
Location: France-Nord

KzS Bentlage Arnold & 3.Sicherungs Division

Post by JPK » 27 Mar 2005 09:23

Few things about KzS Bentlage Arnold DoB:19.12.1896

1.3.1940(2)==>KzS
6.10.1941-3.12.1941 3.Sicherungs Division at Brest/France
29.04.1941 DKiG (Kapt.z.S, Führer einer Sicherungsdivision.)

Regards
JPK

User avatar
J.N. Houterman
Member
Posts: 530
Joined: 11 May 2003 19:19
Location: Netherlands

Post by J.N. Houterman » 06 Apr 2005 19:54

Arnold Bentlage

  • (11.1935) Referent, Inspektion des Torpedo- und Minenwesens [also: Leiter der Gasschutzlehrgang, Sperrschule]
    (11.1937) 1. Offizier, Linienschiff "Schleswig-Holstein"
    04.1939 - 12.1939 Referent, Oberkommando der Kriegsmarine
    01.1940 - 08.1940 Führer der Sonderverbände Ost
    08.1940 - 07.1941 Führer der Minenschiffe
    07.1941 - 03.1942 Führer der Minenschiffe West, also:
    10.1941 - 12.1941 mit der Führung beauftragt, 3. Sicherungsdivision
    04.1942 - 05.1942 Führer der Minenschiffe
    05.1942 - 03.1943 Führer, 5. Sicherungsdivision
    03.1943 - End ['45] Chef des Stabes, Gas- und Luftschutzinspektion der Kriegsmarine, also:
    03.1943 - 01.1945 mit Wahrnehmung der Geschäfte des Inspekteurs beauftragt
01.04.1935 Korvettenkapitän (12)
01.10.1938 Fregattenkapitän (2)
01.03.1940 Kapitän zur See (2)

Released 02.1946.


Cheers,

Hans

Return to “The Dieter Zinke Axis Biographical Research Section”