Oberst Jay

Discussions on the personalities of the Wehrmacht and of the organizations not covered in the other sections. Hosted by askropp and Frech.
User avatar
Stauffenberg II
Member
Posts: 3195
Joined: 03 Jan 2003 17:43
Location: Austria

Oberst Jay

Post by Stauffenberg II » 23 Dec 2005 14:51

Hi all!

May I try to compile some data on an Oberst Jay by consulting our forum members? I have the following, unfortunately not that much:

JAY, Hans
Oberst

*
+

Army: Saxony
Branch: Cavalry

Promotions
Oblt.: 01.10.1923 (17)
Rittm.: 01.06.1928 (1)
Maj.:
Obstlt.: 01.01.1938 (16)
Oberst:

Positions
im 12. (Sächsisches) Kavallerie-Regiment: as per as 01.10.1920, 01.04.1924
Lehrer und Aufsichtsoffizier Kavallerieschule: as per as 01.05.1930, 01.05.1931, 01.05.1932
Kdr. Turnier- und Rennabteilung: -23.11.1938
Kdr. Heeresreit- und Fahrschule: 24.11.1938-1939
1. Adjutant 2. Armee (Gen. Oberst v. Weichs): 06.1941-02.1943
Kampfkommandant Paris: 1944

Awards
Königreich Preußen, Eisernes Kreuz 1. und 2. Klasse
Königreich Sachsen, Verdienst-Orden, Ritterkreuz 2. Klasse mit Schwertern
Königreich Sachsen, Albrechts-Orden, Ritterkreuz 2. Klasse mit Schwertern

Many thanks in advance!

Jürgen

PS: Although I am a native speaker I would love to know how "Jay" is correctly spoken. 8O

User avatar
JPK
Financial supporter
Posts: 1191
Joined: 02 Sep 2004 08:50
Location: France-Nord

Post by JPK » 23 Dec 2005 16:31

Bonsoir Stauffenberg II
In Ehren-Rangliste... 1914-1926, There is a Leutnant Jay in 2. Ulanen-Regiment Nr. 18 (Leipzig) and in 1926 was an OL im RH (12. RR)

Amitiés
JPK

User avatar
Stauffenberg II
Member
Posts: 3195
Joined: 03 Jan 2003 17:43
Location: Austria

Post by Stauffenberg II » 23 Dec 2005 16:37

Hi JPK!

You are right. Consulting the 01.10.1920 Stellenbesetzung I have indeed found that he was with 18er Ulanen before. And of course you are right his regiment in the 20s was 12. Reiter-Regiment and not 12. Kavallerie-Regiment.

Best!

Jan-Hendrik
Member
Posts: 8581
Joined: 11 Nov 2004 12:53
Location: Hohnhorst / Deutschland

Post by Jan-Hendrik » 11 May 2007 18:06

Any info on his service between 1939 and June 1941?

Jan-Hendrik

harmel
Member
Posts: 3481
Joined: 30 Jan 2005 20:18
Location: leicestershire UK

Jay

Post by harmel » 12 May 2007 21:17

Hi Jürgen,
prom. to Oberst 01.11.1940 (11)
served with as Kdr. of Heeres-Reit- und Fahrschule
Harmel :D

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9612
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: Oberst Jay

Post by Georges JEROME » 02 Dec 2017 22:46

he was last Feldkommandant 757 Paris West (Neuilly). Involved in the fighting of resistants during the liberation of Neuilly.
Any more data upon appointment at Paris. Did he succeded to Gen. Maj. Johannes Hochbaum who left Neuilly on august 43.
What was his appontment after IIa AOK 2 ?

thanks
Best regards

Georges

User avatar
askropp
Forum Staff
Posts: 6836
Joined: 07 May 2008 23:42

Re: Oberst Jay

Post by askropp » 02 Dec 2017 23:55

test.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
There are times in history when staying neutral means taking sides.

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9612
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: Oberst Jay

Post by Georges JEROME » 03 Dec 2017 00:08

than you very much !
Best regards

Georges

Dave Danner
Member
Posts: 3243
Joined: 03 Dec 2002 23:59
Location: Fairfax, VA

Re: Oberst Jay

Post by Dave Danner » 03 Dec 2017 14:54

Jay, Hans Christian Leopold
*25.7.1895 in Zschölkau, Halle

Dienstlaufbahn:
07.08.14 als Kriegsfreiwilliger in das Königlich Sächsische Ulanen-Regiment Nr. 18 eingetreten
11.08.14 Fahnenjunker
26.09.14 ins Feld
24.11.14 Fähnrich
02.01.15-20.02.15 zum IR 179 kommandiert
17.03.15 Leutnant (Patent vom 24.09.13)
04.04.15-10.07.16 zum Bataillon Nicolai als Zugführer kommandiert
15.09.17 zum Stabe der 116. Infanterie-Brigade kommandiert
20.11.18 in die Ersatz-Abteilung des UR 18 versetzt
10.03.19 in den Freiwilliger-Verband Husaren-Regiment Nr. 12 versetzt
11.04.19 Grenz-Abteilung Leipzig
01.06.19-31.08.19 Brigade Süd-Litauen
01.09.19 in das Reichswehr-Kavallerie-Regiment 12 versetzt
01.05.20 in das Reiter-Regiment 12 bzw. 12. Reiter-Regiment versetzt
01.07.22 RDA vom 01.04.14 erhalten
01.10.23 Oberleutnant
01.06.28 Rittmeister
01.10.29 in die Kavallerie-Schule versetzt
01.04.34 in das 12. Reiter-Regiment zurückversetzt
01.10.34 Reiter-Regiment Dresden (laut Stellenbesetzung)
01.03.35 Major
15.05.35 in die Kavallerie-Schule versetzt
01.01.38 Oberstleutnant
10.08.38 Kommandeur der Turnier- und Rennabteilung
01.09.38 zum Stabe des Heeresgruppenkommandeurs 3 kommandiert
03.01.39 Kommandeur der Heeresreit- und Fahrschule
06.09.39 Stab des Militärbefehlshabers Posen
11.09.39-09.09.40 Stab des stellvertretenden Generalkommando des XXI. Armeekorps
10.09.40 Führerreserve OKH unter gleichzeitiger Kommandierung zum Stabe des Beauftragten für Pferdezucht und Gestütswesen im General-Gouvernement
01.11.40 Oberst
20.10.40 zur Vertretung des erkrankten Kommandeurs des Schützen-Ersatz-Regiments 83 kommandiert
01.02.41 zur 3.Schützen-Brigade kommandiert (zur Einarbeitung als Kommandeur eines Schützen-Regiments)
07.06.41 in den Stab des Armee-Oberkommandos 2 versetzt (als Stabsoffizier für Reit- und Fahrwesen)
01.07.43 Kommandant der Feldkommandantur 757

Nothing in his file says he was IIa of AOK 2. His Dienstlaufbahn and Beurteilungen show him only as Stabsoffizier für Reit- und Fahrwesen.

Auszeichnungen:
15.03.1915 Eisernes Kreuz 2. Klasse
01.12.1917 Eisernes Kreuz 1. Klasse
28.11.1915 Königlich Sächsischer Albrechts-Orden, Ritterkreuz 2. Klasse mit Schwertern
05.06.1917 Königlich Sächsischer Verdienst-Orden, Ritterkreuz 2. Klasse mit Schwertern
20.12.1934 Ehrenkreuz für Frontkämpfer
02.10.1936 Wehrmacht (Heer) Dienstauszeichnung 4. bis 2. Klasse
xx.xx.1939 Wehrmacht (Heer) Dienstauszeichnung 1. Klasse
20.10.1939 1939 Spange zum Eisernen Kreuze 1. Klasse
20.04.1942 Kriegsverdienstkreuz 2. Klasse mit Schwertern
20.04.1942 Kriegsverdienstkreuz 1. Klasse mit Schwertern
14.09.1942 Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/2"
15.12.1942 Spange zum Eisernen Kreuz 1. Klasse

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9612
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: Oberst Jay

Post by Georges JEROME » 03 Dec 2017 14:58

thank you Dave for correction and add datas.
Best regards

Georges

User avatar
Stauffenberg II
Member
Posts: 3195
Joined: 03 Jan 2003 17:43
Location: Austria

Re: Oberst Jay

Post by Stauffenberg II » 08 Nov 2018 15:21

Thank you Dave, outstanding!

Jürgen

User avatar
askropp
Forum Staff
Posts: 6836
Joined: 07 May 2008 23:42

Oberst Hans Jay (1895-1972)

Post by askropp » 07 Nov 2020 13:57

+18.05.1972 Kilcock / Irland

1952 Heirat mit Madeleine Baronin Rohonczy de Felsőpulya, geb. Röntgen (1921-2016)
There are times in history when staying neutral means taking sides.

graveland
Member
Posts: 11632
Joined: 20 Aug 2008 15:07

Re: Oberst Jay

Post by graveland » 07 Nov 2020 16:13

Thank you, boys!

User avatar
Georges JEROME
Financial supporter
Posts: 9612
Joined: 10 Mar 2002 13:04
Location: France

Re: Oberst Jay

Post by Georges JEROME » 19 Nov 2020 18:45

on august 1944 he was P.O.W. in France.
Best regards

Georges

Return to “The Dieter Zinke Axis Biographical Research Section”